НАЈМЛАЂИ ТРЕНЕР У АБА ЛИГИ О ПОЗИВУ СВЕТИСЛАВА ПЕШИЋА: Част је наћи се у националном тиму
Тренер кошаркаша Меге Марко Бараћ је од средине новембра део стручног штаба Светислава Пешића у репрезентацији Србије.
Бараћ (35) је најмлађи тренер у АБА лиги. Он већ трећу сезону са великим успехом води Мегу, која је најмлађи тим не само у регионалном такмичењу већ и у Европи.
– Позив у национални тим за мене је био велика част. Увек сам се трудио да мој развој буде постепен и праћен преданим радом, да иза свега тога постоји квалитетна подлога. Тако се моја каријера одвијала до сада и зато ми је веома драго да је уследио и тај корак и позив да постанем члан стручног штаба наше сениорске репрезентације. Био сам поносан и, да будем искрен, једва сам чекао новембарски ФИБА прозор да узмем учешће у државном тиму – објаснио је Бараћ.
Он је својевремено као помоћник Дејана Мијатовића са млађим репрезентативним селекцијама освојио три медаље - две бронзе са младом и јуниорском репрезентацијом на Европским првенствима, и сребро на Светском шампионату за играче до 19 година.
– Захвалио бих се свима који су јавно препознали неки квалитет у мени – одговорио је Бараћ на питање како реагује на комплименте старијих и искуснијих тренера који су оставили упечатљив траг у европској кошарци – Мислим да је то и потврда да начин на који мој тим игра кошарку има смисла. Свима је познато колико је легеднарних тренера ова земља дала, а ову игру сам учио управо од свих њих и зато ми је то велики подстрек за даљи рад. Међутим, морам да кажем да поред похвала понекад постоје и критике и зато се увек трудим да будем чврсто на земљи и да верујем у свој рад и идеје.
Бараћ је играо кошарку у првом тиму Суперфунда, а потом је у тренерске воде ушао са 19 година. Он је после Суперфунда отишао у италијанску Ортону, а потом се вратио у Србију где је са Торлаком и екипом земунске Младости бележио одличне резултате.
Бараћ је затим био помоћни тренер у Игокеи, са којом је освојио три титуле шампиона Босне и Херцеговине и два национална Купа. Он је у потом у сезони 2022/2023. сео на клупу Меге.
Екипа Меге је клуб, који је ван америчког континента дао највише драфтованих играча у НБА лигу - чак 16.
– Тајна је у систему, колико год та реч била излизана, али заиста је тако. Тајна је у томе да сви људи који су укључени у тај процес имају исте циљеве. Тимови су сваке године практично нови, а сви знамо колико је у овом спорту тешко направити успех када се играчи менају. И не само што су нови, него су и тимови све млађи и то не представља лак посао. Међутим, нико од тих играча није у Мегу залутао. Сви су они ту зато што су препознати због своиг талента и потенцијала – рекао је Бараћ.
Концепт јединствене и специфичне методике рада у Меги доноси све више бенефита српској кошарци. У прилог томе најбоље сведочи чињеница да су у репрезентацији Србије на Олимпијским играма у Паризу, где је освојена бронзана медаља, играла чак петорица играча која су стасала и играчку афирмацију стекла управо у Меги - Никола Јокић, Василије Мицић, Филип Петрушев, Никола Јовић и Урош Плавшић.
– И највећим противницима Меге постало је јасно колико је овај клуб постао значајан за српску кошарку, јер у највећој мери негује младе играче. Огроман број тих младих играча у Меги и сада представља будућност националоног тима. Када би постојало више средина налик овој, мислим да би наша кошарка од тога само профитирала – истакао је тренер Меге.