ТАЈНА НАЈСТАРИЈЕ ЗАНАТСКЕ ПИВАРЕ У СРБИЈИ: Шта је стигло из Америке неколико сати пре рата?
Најстарију приватну занатску пивару на нашим просторима основала је породица Лаој 1991. године у Ритишеву.
Aпаратура неопходна за производњу послата је из Америке и стигла на територију СФРЈ свега неколико сати пре него што се заратило у Словенији. Уз исту цену свих пива, како је држава тада одређивала, „Krugher & Brent” убрзо је постао омиљен у крају, а касније и у целој покрајини, па се тако данас пије и у Београду, Новом Саду, Зрењанину, Панчеву, Вршцу и шире...
- Имамо породичну традицију да се бавимо производњом неког алкохолног пића, будући да је мој прадеда правио вино, мој деда вино и ракију, а отац је почео да производи пиво - каже наследник Мариус Лаој.
Он се највише бави продајом, али нада се да ће у овоме остати и наредних деценија.
- Пиво правимо до јечменог слада, квасца, хмеља и воде, а у зависности од врста састојака добијамо разне нијансе и ароме. Тренутно имамо неколико врста светлог и црног пива, у време фестивала правимо чоколадно црно, а најпознатији смо по црвеном пиву које се највише и продаје – вели Мариус.
Смештена у задњем делу куће, у пивари се дневно скува нешто мање од 2.000 литара пива, које потом иде на одлежавање 21 дан, а онда се и пуни у боце које се потом брендирају етикетом.
- Производња варира, али је доста опала с ковидом и још увек се полако враћа на старо. Наша циљна група су сви старији од 18 година, а пиво наручују и за приватне журке, свадбе, будући да им изнајмљујемо точилице, буриће, а и ми радимо (де)монтажу и одржавање апарата - напомиње Лаој.
Уз пивару, породица Лаој се бави и пољопривредом, узгајајући жито, кукуруз и сунцокрет.
- У кући се од алкохола пију вино и пиво - јасан је наш саговорник.
Л. Р.
Пројекат „Стари занати - нова шанса” реализује Дневник Војводина прес, а суфинансира Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама. Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.