ВЕЛИКА ДОЗА ВИТАМИНА Ц ДОВОДИ ДО ОШТЕЋЕЊА СРЦА, ЈЕТРЕ, ПАНКРЕАСА, ШТИТНЕ ЖЛЕЗДЕ Докторка открива која доза је дозвољена
Фармацеути напомињу да се високе дозе витамина Ц слабије апсорбују у организму
Која је оптимална терапијска доза витамином Ц и зашто се толико форсирају суплементи у борби с короном? Витамин Д и витамин Ц су веома битни за здравље нашег организма – витамин Д има улогу у очувању коштаног и мишићног система, а витамин Ц је сјајни антиоксидант. Међутим, према тренутним препорукама светских здравствених стручњака, узимање суплемената у превентивне сврхе се не препоручује јер њихова примена, чак и великих доза, није показала никакав ефекат у заштити од оболевања од ковида 19, нити у побољшању исхода болести.
Поред тога, фармацеути напомињу да се високе дозе витамина Ц слабије апсорбују у организму, а ако се узимају у дужем периоду могу да наруше здравље бубрега.
Др Вања Тодоровић, са Фармацеутског факултета у Београду, каже да је апсорпција витамина Ц у цревима регулисана специфичним активним транспортером који зависи од унете дозе:
Приближно од 70 до 90 одсто витамина Ц се апсорбује при умереном уносу од 30 до 180 милиграма на дан. Међутим, при дозама већим од 1.000 милиграма дневно апсорпција пада на мање од 50 процената, а апсорбована, неметаболизована аскорбинска киселина се излучује урином.
Осим тога, резултати студија показују да суплементиране дозе од 1.250 милиграма на дан доводе до око свега два пута више концентрације витамина Ц у плазми од оне која се постиже конзумирањем од 200 до 300 милиграма на дан и то из намирница које су њиме богате.
Препорука је да се дневно унесе 80 милиграма витамина Ц на дан, док је максимално дозвољена количина у дневној дози кроз додатак исхрани за одрасле 1.000 милиграма.
Осим бубрежним болесницима опрез са витамином Ц у већим дозама од препоручене саветује се и пацијентима који пате од таложења гвожђа у организму.
- Услед учешћа витамина Ц у метаболизму гвожђа оправдана је забринутост да висок унос витамина Ц може да проузрокује интензивнију апсорпцију овог минерала - каже др Тодоровић.
Долази до поремећаја гвожђа, оштећења срца
Чини се да то код здравих особа и не мора да буде забрињавајуће. Међутим, код особа са обољењем које доводи до поремећаја метаболизма гвожђа, хронична конзумација високих доза витамина Ц може да погорша преоптерећење гвожђем и доведе до оштећења срца, јетре, панкреаса, штитне жлезде...
У великим дозама витамин Ц може и много озбиљније да наруши здравље. Др Тодоровић каже да је неколико студија сугерисало да услед прекомерног уноса, делујући као прооксиданс, витамин Ц може да проузрокује хромозомска и/или ДНК оштећења и тако допринесе развоју карцинома:
- Остали пријављени лоши ефекти високог уноса витамина Ц укључују и смањени ниво витамина Б12 и бакра, убрзани метаболизам или излучивање аскорбинске киселине, ерозију зубне глеђи и алергијске реакције.
Мучнина, каменац...
При дозама од 2.000 милиграма дневно могу да се јаве дијареја, мучнина, грчеви у стомаку и друге сметње због осмотског ефекта неапсорбованог витамина Ц у гастроинтестиналном тракту. Витамин Ц у високим дозама има потенцијал да повећа излучивање оксалата и мокраћне киселине, што може да допринесе стварању камена у бубрезима, посебно код особа са бубрежним поремећајима. Доказ за ризик од прекомерног уноса витамина Ц је стварање бубрежних каменаца.
Ало/ Дом и савети