„Тако мали да би у срце стали“
УНИЦЕФ ПОЗИВА НА ПОДРШКУ ПРЕВРЕМЕНО РОЂЕНИМ БЕБАМА У СРБИЈИ Мали борци воде велике битке ПОМОЗИМО ИМ ДА ИЗАЂУ КАО ПОБЕДНИЦИ
Сваког дана у Србији десет беба роди се превремено, а за њих седам је потребна интензивна неонатална подршка. Њихова борба за живот започиње одмах по рођењу.
Само подршка лекара и родитеља уз одговарајућу медицинску опрему може да им спаси животе. Да би ове бебе имале шансу за живот, неопходно је наставити улагање у јединице интензивне неге за новорођенчад широм земље. Зато Уницеф наставља кампању „Тако мали да би у срце стали“ да би се прикупила средства за модернизацију и опремање неонаталних јединица.
Уницеф позива грађане и компаније да се укључе у кампању и помогну превремено рођеним бебама
у њиховој борби за живот
Превремени порођаји узрокују 60 одсто смрти новорођенчади и 42 одсто смрти деце млађе од пет година у Србији. Регионалне разлике у доступности и квалитету здравствене заштите додатно угрожавају шансе за преживљавање превремено рођених беба. У јужним и источним деловима земље смртност новорођенчади је два до три пута већа од националног просека. Уз савремено опремљене јединице интензивне неге, бебе добијају стабилно окружење за преживљавање и развој, као и прилику за блискост са родитељима, која је пресудна за њихов опоравак и емотивни развој.
Министарство здравља Републике Србије, у дугогодишњој сарадњи са Уницефом, континуирано унапређује квалитет перинаталне и неонаталне здравствене заштите кроз увођење савремених стандарда, набавку опреме и едукацију стручног кадра.
- Свако дете заслужује шансу да расте и развија се у здравом и сигурном окружењу. Уз подршку компанија и грађана, можемо да осигурамо набавку неопходне опреме која спасава животе и омогућава родитељима да буду уз своје бебе од првог дана - изјавила је Весна Савић Ђукић, шеф одсека за сарадњу са приватним сектором УНИЦЕФ-а у Србији.
Потребна опрема за најбоље услове
Набавити инкубаторе, респираторе, аспираторе и фотеље „кожа на кожу“ кључно је за повећање стопе преживљавања. Наведана опрема омогућава најбоље услове за раст и развој превремено рођених беба.
Донација од 12.000.000 динара обезбеђује мобилни рендген који омогућава приступ врхунској дијагностици. За 2.030.000 динара може да се набави стационарни инкубатор који пружа неопходне услове за живот и развој бебе. Само 48.000 динара омогућава набавку столице за контакт „кожа на кожу“ између бебе и родитеља, који је кључан за њихову повезаност и напредак бебе.
Превремени порођаји узрокују 60 одсто смрти новорођенчади
и 42 одсто смрти деце млађе од пет година
Стопе смртности новорођенчади у Србији бележе стални пад, са 4,63 у 2010. години на 3,06 у 2023, а значајан позитивни помак приметан је и у области града Ниша где је смртност новорођенчади смањена са 7,14, колика је била у 2021. године, на 3,89 у 2023. години на 1.000 живорођених беба. Овај помак је био могућ захваљујући додатним улагањима у опрему и едукацију медицинског особља. Јасно је да улагање у неонаталну негу доноси конкретне резултате и пружа шансу за опстанак и развој превремено рођених беба.
Уницеф позива грађане и компаније да се укључе у кампању и помогну превремено рођеним бебама у њиховој борби за живот. Више информација кампањи и начину донирања налазе се на веб сајту Уницефа у Србији.
Љ. П.