clear sky
-2°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

МИНИСТАР ФИНАНСИЈА СИНИША МАЛИ О НАФТНОЈ ИНДУСТРИЈИ СРБИЈЕ Санкције тежак проблем, а нова администрација у САД решење

17.12.2024. 09:44 10:01
Пише:
Извор:
Дневник
НИС
Фото: Дневник

Србија има резерве нафте које су довољне да задовоље наше потребе за више од два месеца, али би, како је изјавио министар финасија Синиша Мали, увођење санкција Нафтној индустрији Србије (НИС) било изузетно лоше.

Међутим, Мали је нагласио и да долазак нове америчке администације у Белу кућу можда види као светло на крају тунела. 

- Сматрам да су санкције веома велики и тежак проблем за нас, али ћемо учинити све што можемо да тај проблем решимо - рекао је Мали. Нафтна индустрија Србије је жила куцавица наше економије - рекао је Мали коментаришући вест да ће САД увести санкције НИС-у од 1. јануара. 

- То значи да вам се у том тренутку када се уведу санкције зауставља доток сирове нафте из Хрватске. Дакле, то је једини цевовод који ми користимо за доток нафте. Зато смо и кренули да градимо овај до Мађарске да бисмо диверсификовали. Дакле, у том тренутку поставља се питање имате ли нафте, имате ли горива, имате ли, на крају крејева, и гас за гасне електране - рекао је Мали. 

Урадићемо све да до санкција не дође 
(Синиша Мали)

Мали је подсетио да је бивша власт 2008. продала природно богатство Србије за само 400 милиона евра и да за то никада нису преузели одговорност. - Урадићемо све да до санкција не дође - рекао је Мали на питање да ли постоји могућност да поново из флаша сипамо гориво. Додао је да још нису познати сви детаљи око увођења санкција НИС-у. 

- Мислим да је то део великог притиска - рекао је министар и нагласио да, са друге старне, ипак можда види и светло на крају тунела, тиме што 20. јануара долази нова америчка администрација. Тада ћемо, додао је, видети да ли ће се можда неке ствари и променити. 

НИС
Фото: Дневник

Министар је додао и да све ово није случајно. 

- Дакле, и ово што видите око протеста и око свега што се десило протеклих пар година на Србију, дакле, од притиска Европске уније да се уведу санкције Руској Федерацији и једноставно наше независне, суверене политике, од успеха који имамо на економском плану, дакле, просто не могу да верујем у такве случајности - рекао је Мали. 

Промена власништва

Промена власништва донела би више мира и просперитета у Србији и региону, изјавили су из америчке амбасаде за Јуроњуз.

„НИС је драгоцен национални ресурс за Србију, који је вредео више од две милијарде долара у 2008. години, када је ‘Гаспром’ купио више од половине акција за мали део њихове тржишне вредности. Сада је најпрофитабилнија компанија у Србији”, кажу у Амбасади САД.

Истичу да руски власници НИС-а „користе свој део профита да финансирају бруталну агресију против Украјине и угрожавају стабилност на Балкану и широм Европе, а не да инвестирају у будућност Србије”.

Подсетио је да је председник Вучић био веома јасан када је рекао да је то, по њему, више притисак на Руску Федерацију. Вероватно је он у праву, ја мислим да је то и притисак на Србију, 

НИС
Фото: Дневник

- Нафтна индустрија Србије жила куцавица наше економије, на крају крајева, кажем, и везана за грејање, везана за испоруку нафте, нафтних деривата. Морамо да тражимо решење - рекао је Мали и додао да грађани треба да знају да је то велики и тежак проблем, али да чекамо детаље и у ком временском периоду треба сакције да наступе. 

- Радимо и размишљамо о неким моделима, али сада не могу ништа конкретније да кажем, осим да ће Србија морати да разговара и с америчком и са руском страном уколико до тога дође и када до тога дође да покушамо да нађемо решење које ће превасходно бити у интересу наше Србије. А у интересу наше Србије је да имамо стабилност у снабдевању нафтом, нафтним дериватима, да може економија да нам расте, да могу домаћинства да се греју, да може живот да се одвија нормално - рекао је Мали. 

Е. Д. Н.

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар