Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

MINISTAR FINANSIJA SINIŠA MALI O NAFTNOJ INDUSTRIJI SRBIJE Sankcije težak problem, a nova administracija u SAD rešenje

17.12.2024. 09:44 10:01
Piše:
Izvor:
Dnevnik
НИС
Foto: Dnevnik

Srbija ima rezerve nafte koje su dovoljne da zadovolje naše potrebe za više od dva meseca, ali bi, kako je izjavio ministar finasija Siniša Mali, uvođenje sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS) bilo izuzetno loše.

Međutim, Mali je naglasio i da dolazak nove američke administacije u Belu kuću možda vidi kao svetlo na kraju tunela. 

- Smatram da su sankcije veoma veliki i težak problem za nas, ali ćemo učiniti sve što možemo da taj problem rešimo - rekao je Mali. Naftna industrija Srbije je žila kucavica naše ekonomije - rekao je Mali komentarišući vest da će SAD uvesti sankcije NIS-u od 1. januara. 

- To znači da vam se u tom trenutku kada se uvedu sankcije zaustavlja dotok sirove nafte iz Hrvatske. Dakle, to je jedini cevovod koji mi koristimo za dotok nafte. Zato smo i krenuli da gradimo ovaj do Mađarske da bismo diversifikovali. Dakle, u tom trenutku postavlja se pitanje imate li nafte, imate li goriva, imate li, na kraju krejeva, i gas za gasne elektrane - rekao je Mali. 

Uradićemo sve da do sankcija ne dođe 
(Siniša Mali)

Mali je podsetio da je bivša vlast 2008. prodala prirodno bogatstvo Srbije za samo 400 miliona evra i da za to nikada nisu preuzeli odgovornost. - Uradićemo sve da do sankcija ne dođe - rekao je Mali na pitanje da li postoji mogućnost da ponovo iz flaša sipamo gorivo. Dodao je da još nisu poznati svi detalji oko uvođenja sankcija NIS-u. 

- Mislim da je to deo velikog pritiska - rekao je ministar i naglasio da, sa druge starne, ipak možda vidi i svetlo na kraju tunela, time što 20. januara dolazi nova američka administracija. Tada ćemo, dodao je, videti da li će se možda neke stvari i promeniti. 

НИС
Foto: Dnevnik

Ministar je dodao i da sve ovo nije slučajno. 

- Dakle, i ovo što vidite oko protesta i oko svega što se desilo proteklih par godina na Srbiju, dakle, od pritiska Evropske unije da se uvedu sankcije Ruskoj Federaciji i jednostavno naše nezavisne, suverene politike, od uspeha koji imamo na ekonomskom planu, dakle, prosto ne mogu da verujem u takve slučajnosti - rekao je Mali. 

Promena vlasništva

Promena vlasništva donela bi više mira i prosperiteta u Srbiji i regionu, izjavili su iz američke ambasade za Juronjuz.

„NIS je dragocen nacionalni resurs za Srbiju, koji je vredeo više od dve milijarde dolara u 2008. godini, kada je ‘Gasprom’ kupio više od polovine akcija za mali deo njihove tržišne vrednosti. Sada je najprofitabilnija kompanija u Srbiji”, kažu u Ambasadi SAD.

Ističu da ruski vlasnici NIS-a „koriste svoj deo profita da finansiraju brutalnu agresiju protiv Ukrajine i ugrožavaju stabilnost na Balkanu i širom Evrope, a ne da investiraju u budućnost Srbije”.

Podsetio je da je predsednik Vučić bio veoma jasan kada je rekao da je to, po njemu, više pritisak na Rusku Federaciju. Verovatno je on u pravu, ja mislim da je to i pritisak na Srbiju, 

НИС
Foto: Dnevnik

- Naftna industrija Srbije žila kucavica naše ekonomije, na kraju krajeva, kažem, i vezana za grejanje, vezana za isporuku nafte, naftnih derivata. Moramo da tražimo rešenje - rekao je Mali i dodao da građani treba da znaju da je to veliki i težak problem, ali da čekamo detalje i u kom vremenskom periodu treba sakcije da nastupe. 

- Radimo i razmišljamo o nekim modelima, ali sada ne mogu ništa konkretnije da kažem, osim da će Srbija morati da razgovara i s američkom i sa ruskom stranom ukoliko do toga dođe i kada do toga dođe da pokušamo da nađemo rešenje koje će prevashodno biti u interesu naše Srbije. A u interesu naše Srbije je da imamo stabilnost u snabdevanju naftom, naftnim derivatima, da može ekonomija da nam raste, da mogu domaćinstva da se greju, da može život da se odvija normalno - rekao je Mali. 

E. D. N.

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar