(ФОТО) ЦЕО ФЕСТИВАЛ ПОЛУДЕО ЗА НОВОСАДСКИМ РУСКИЊАМА ”Кулебјака” је прави уметнички рад
ЗРЕЊАНИН: Један од најзапаженијх штандова на недавно одржаном Фестивалу божићног колача „Чесница“ у Зрењанину аранжирале су чланице Друштва сународника Русије „Луч“ из Новог Сада и Удружења сународника и пријатеља Русије „Сојуз“ из Београда.
Штанд је представљао традиционалну божићну трпезу у малом. Приказани су разнолики деликатеси који симболизују благостање, здравље и добробит у новој години. А звезда традиционалне божићне кухиње је „кулебјака“.
Кулебјака је пита која се по својим особинама разликује од других слатких и сланих производа. Она образује своју врсту „улива од слојева“, где је фил од рибе, меса или гљива често окружен са неколико слојева теста. Кулебјака је увек имала празнични и обредни карактер, а њено припремање је било прави уметнички рад.
- Кулебјака је пита од квасног теста, а налазимо је у летописима још у 12. веку. Традиционално се прави од раженог брашна, па има тамнију боју. Пуни се рибом, вргањима, купусом... Има неколико слојева, између теста и фила ређају се палачинке, како би упиле фил да се тесто не раскваси. Могло би се рећи да је то нека врста старинске слане торте - прича Ирина Миљковић, из Националног савета руске националне мањине у Србији.
Доминатно место на трпези има и „каравај“, обредни хлеб прављен од пшеничног брашна, који је врло често украшен. На трпези су и пироге, укисељене печурке, а ту је и каша од хељде.
-Каша од хељде је обавезна на столу. Може бити слана, али и слатка. Може бити и прилог, али и главно јело, зависи за шта се домаћица одлучи - истиче Ирина Миљковић.
На Бадње вече, традиционална руска трпеза је посна, али на Божић већ стижу и други деликатеси. Како каже наша саговорница, на божићној трпези је обавезно месо живине, најчешће су то гуска или патка, као и слаткиши.
- Свако јело има своје значење или симболику, али „кулебјака“ остаје кулинарски артефакт који спаја породицу за столом и ствара атмосферу празника - наглашава Ирина Миљковић.
Текст и фото: Ж. Балабан