Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЗАСТРАШУЈУЋА СТАТИСТИКА ОТКРИВА

ОВО ЈЕ НАЈВЕЋА ПОШАСТ ДИГИТАЛНОГ СВЕТА Уходимо децу, садашње и бивше партнере СВАКА ПЕТА ОСОБА БИЛА ЖРТВА САЈБЕР НАСИЉА

12.12.2024. 07:44 08:53
Пише:
Извор:
Дневник
праћење
Фото: Pixabay.com

Дру­штве­не мре­же по­де­ли­ле су се ко­мен­та­ри­шу­ћи бил­борд ко­ји је не­дав­но осва­нуо на јед­ној бе­о­град­ској ули­ци, с овим ре­чи­ма „Ма­ри­ја, во­лим те, дај ми још јед­ну шан­су, мо­лим те, хо­ћу да по­при­ча­мо”.

Не­ки су се ди­ви­ли то­плим ре­чи­ма му­шкар­ца ко­ји из­ја­вљу­је љу­бав, док су дру­ги, пре­те­жно же­не, ука­зи­ва­ле на то да ти не­при­лич­ни, пре­те­ра­ни ге­сто­ви ука­зу­ју на нар­ци­со­ид­ни по­ре­ме­ћај лич­но­сти и нај­ве­ро­ват­ни­је зло­ста­вља­ње у ве­зи.

Ови дру­ги су, са­свим је мо­гу­ће, у пра­ву, јер је, пре­ма ис­тра­жи­ва­њи­ма ком­па­ни­је „Ка­спер­ски”, 21 по­сто осо­ба ис­ку­си­ло не­ки об­лик ди­ги­тал­ног уз­не­ми­ра­ва­ња од осо­бе с ко­јом су или су би­ле у ро­ман­тич­ној ве­зи. Њих осам по­сто до­би­ло је не­же­ље­не мејл по­ру­ке, СМС или по­ру­ке на дру­штве­ним ме­ди­ји­ма, се­дам по­сто би­ло је сни­ма­но или сли­ка­но без њи­хо­вог зна­ња или при­стан­ка, пет по­сто фи­зич­ки је би­ло ухо­ђе­но, че­ти­ри по­сто ис­ку­си­ло ха­ко­ва­ње на­ло­га на дру­штве­ним ме­ди­ји­ма или меј­ла од стра­не парт­не­ра или бив­шег парт­не­ра, а је­дан по­сто има­ло је стал­кер­вер или алат­ку за мо­ни­то­ринг, ин­ста­ли­ра­ну на уре­ђа­ју без њи­хо­вог при­стан­ка. Ови по­да­ци од­но­се се на слу­ча­је­ве ко­ји су при­ја­вље­ни овој ком­па­ни­ји, док су оп­шти про­цен­ти мно­го ве­ћи.

При­лич­но је за­стра­шу­ју­ће да при­ча­мо о пе­ти­ни љу­ди ко­ја је про­шла кроз ди­ги­тал­но уз­не­ми­ра­ва­ње. Ка­да се ови по­да­ци раз­би­ју по ста­ро­сним гру­па­ма, мо­же се уочи­ти да уз­не­ми­ра­ва­ње ра­сте ме­ђу мла­ђи­ма, док код гру­пе 40-50 го­ди­на па­да. Ово је пра­ви тре­ну­так да се за­пи­та­те да ли сте лич­но, у окви­ру фир­ме или у при­ват­ном жи­во­ту, до­жи­ве­ли не­што слич­но.

- Ина­че, у на­шем ис­тра­жи­ва­њу од 1.000 уче­сни­ка, њих 55 по­сто при­ја­ви­ло је да је на не­ки на­чин би­ло ухо­ђе­но – ре­као је Дра­ган Да­ви­до­вић, ге­не­рал­ни ди­рек­тор ком­па­ни­је „Ка­спер­ски” за ис­точ­ну Евро­пу. Од то­га 15 по­сто кроз апли­ка­ци­ју на те­ле­фо­ну, осам по­сто кроз при­ступ веб ка­ме­ри, се­дам по­сто кроз апли­ка­ци­је за лап­топ, пет по­то кроз не­ки од уре­ђа­ја за пра­ће­ње (то су ма­ли та­го­ви ко­ји се ста­вља­ју на тор­бу) и не­ко ко је с ва­ма у ро­ман­тич­ној ве­зи мо­же да пра­ти ва­ше кре­та­ње у ре­ал­ном вре­ме­ну. 

праћење
Фото: Pixabay.com

Ни медији нису имуни

Ско­ро две тре­ћи­не но­ви­нар­ки при­ја­вљу­је прет­ње, сек­си­стич­ко зло­ста­вља­ње, за­стра­ши­ва­ње и уз­не­ми­ра­ва­ње то­ком оба­вља­ња свог по­сла. Ви­ше од 25 по­сто зло­ста­вља­ња но­ви­нар­ки укљу­чу­је прет­ње по­ро­ди­ци и при­ја­те­љи­ма ко­је се де­ша­ва­ју он­лајн. Не­што ви­ше од 20 по­сто (21,1 од­сто) ис­пи­та­них но­ви­нар­ки  при­ја­ви­ло је над­зор сво­јих ди­ги­тал­них на­ло­га, а 20,3 од­сто је при­ја­ви­ло ха­ко­ва­ње на­ло­га.

Ин­те­ре­сант­но је да је че­ти­ри по­сто уче­сни­ка при­ја­ви­ло ухо­ђе­ње кроз па­мет­не кућ­не уре­ђа­је. Ка­ко је Да­ви­до­вић ре­као, „жр­тве” мо­гу да по­ста­ну и па­мет­не кли­ме, прак­тич­но сва­ки уре­ђај при­кљу­чен на Wi­Fi. Све ва­ше ин­струк­ци­је др­же се на кла­у­ду, а ако ус­пе­ју да га ха­ку­ју, зна­ће и ка­да сте сти­гли ку­ћи, до ка­да ни­сте у ста­ну, прак­тич­но, мо­гу да пред­ви­де ва­ше по­на­ша­ње.

Над­зор се нај­че­шће оправ­да­ва бри­гом, а сви смо „се­ди­ра­ни” при­ме­ри­ма над­зо­ра над де­цом. Њих пра­ти­мо пре­ко апли­ка­ци­ја на те­ле­фо­ну и па­мет­ним са­то­ви­ма, а ода­тле до пра­ће­ња су­пру­жни­ка или парт­не­ра ни­је те­шко до­ћи. А ако се сва ова тех­но­ло­ги­ја на­ђе у по­гре­шним ру­ка­ма не­ког ко ни­је у ста­њу да под­не­се НЕ, до­би­ја­мо стал­ке­ре и зло­ста­вља­че.

Та­ко је на­ци­о­нал­но ис­тра­жи­ва­ње о сек­су­ал­ном уз­не­ми­ра­ва­њу и на­па­ди­ма по­ка­за­ло да је 67 по­сто жр­та­ва по­зна­ва­ло сво­је уз­не­ми­ри­ва­че, при че­му тај про­це­нат ра­сте на 71 од­сто ме­ђу осо­ба­ма мла­ђим од 35 го­ди­на. По­ред то­га, исто ис­тра­жи­ва­ње је по­ка­за­ло да је 41 од­сто же­на и 22 од­сто му­шка­ра­ца ис­ку­си­ло сај­бер сек­су­ал­но уз­не­ми­ра­ва­ње, ко­је укљу­чу­је уз­не­ми­ра­ва­ње пу­тем ди­ги­тал­них ко­му­ни­ка­ци­о­них ка­на­ла као што су СМС, мејл и дру­штве­не мре­же.

У Ср­би­ји се уз­не­ми­ра­ва­ње пу­тем СМС по­ру­ка, меј­ло­ва или дру­штве­них мре­жа на­кон рас­ки­да ве­зе или раз­во­да мо­же ква­ли­фи­ко­ва­ти као кри­вич­но де­ло про­га­ња­ње. Пре­ма Кри­вич­ном за­ко­ни­ку, про­га­ња­ње чи­ни онај ко у од­ре­ђе­ном вре­мен­ском пе­ри­о­ду дру­гу осо­бу, без ње­ног при­стан­ка, пра­ти, ухо­ди, зло­у­по­тре­бља­ва ње­не по­дат­ке или је уз­не­ми­ра­ва пу­тем те­ле­фо­на, ди­рект­ном ко­му­ни­ка­ци­јом, сла­њем СМС по­ру­ка, меј­ло­ва или пу­тем дру­штве­них мре­жа. 

Ово кри­вич­но де­ло уве­де­но је из­ме­на­ма Кри­вич­ног за­ко­ни­ка 2016. го­ди­не, а за ње­га је пред­ви­ђе­на ка­зна за­тво­ра од три ме­се­ца до пет го­ди­на. Ме­ђу­тим, ма­ло ко­ја же­на ус­пе­ла је да про­би­је сил­не ба­ри­је­ре ко­је су по­ста­вље­не пред њу, ка­ко би при­ја­ви­ла зло­ста­вља­ча, јер нам не­до­ста­је и обу­ка ве­за­на за ова­кву вр­сту зло­ста­вља­ња. Ве­лом тај­не по­кри­ве­на су зло­ста­вља­ња осе­тљи­вих гру­па – ма­ло­лет­ни­ка, ЛГБТ осо­ба, осо­ба с ин­ва­ли­ди­те­том. О то­ме тек тре­ба да се при­ча.

И. Ра­до­и­чић

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар