Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ZASTRAŠUJUĆA STATISTIKA OTKRIVA

OVO JE NAJVEĆA POŠAST DIGITALNOG SVETA Uhodimo decu, sadašnje i bivše partnere SVAKA PETA OSOBA BILA ŽRTVA SAJBER NASILJA

12.12.2024. 07:44 08:53
Piše:
Izvor:
Dnevnik
праћење
Foto: Pixabay.com

Dru­štve­ne mre­že po­de­li­le su se ko­men­ta­ri­šu­ći bil­bord ko­ji je ne­dav­no osva­nuo na jed­noj be­o­grad­skoj uli­ci, s ovim re­či­ma „Ma­ri­ja, vo­lim te, daj mi još jed­nu šan­su, mo­lim te, ho­ću da po­pri­ča­mo”.

Ne­ki su se di­vi­li to­plim re­či­ma mu­škar­ca ko­ji iz­ja­vlju­je lju­bav, dok su dru­gi, pre­te­žno že­ne, uka­zi­va­le na to da ti ne­pri­lič­ni, pre­te­ra­ni ge­sto­vi uka­zu­ju na nar­ci­so­id­ni po­re­me­ćaj lič­no­sti i naj­ve­ro­vat­ni­je zlo­sta­vlja­nje u ve­zi.

Ovi dru­gi su, sa­svim je mo­gu­će, u pra­vu, jer je, pre­ma is­tra­ži­va­nji­ma kom­pa­ni­je „Ka­sper­ski”, 21 po­sto oso­ba is­ku­si­lo ne­ki ob­lik di­gi­tal­nog uz­ne­mi­ra­va­nja od oso­be s ko­jom su ili su bi­le u ro­man­tič­noj ve­zi. Njih osam po­sto do­bi­lo je ne­že­lje­ne mejl po­ru­ke, SMS ili po­ru­ke na dru­štve­nim me­di­ji­ma, se­dam po­sto bi­lo je sni­ma­no ili sli­ka­no bez nji­ho­vog zna­nja ili pri­stan­ka, pet po­sto fi­zič­ki je bi­lo uho­đe­no, če­ti­ri po­sto is­ku­si­lo ha­ko­va­nje na­lo­ga na dru­štve­nim me­di­ji­ma ili mej­la od stra­ne part­ne­ra ili biv­šeg part­ne­ra, a je­dan po­sto ima­lo je stal­ker­ver ili alat­ku za mo­ni­to­ring, in­sta­li­ra­nu na ure­đa­ju bez nji­ho­vog pri­stan­ka. Ovi po­da­ci od­no­se se na slu­ča­je­ve ko­ji su pri­ja­vlje­ni ovoj kom­pa­ni­ji, dok su op­šti pro­cen­ti mno­go ve­ći.

Pri­lič­no je za­stra­šu­ju­će da pri­ča­mo o pe­ti­ni lju­di ko­ja je pro­šla kroz di­gi­tal­no uz­ne­mi­ra­va­nje. Ka­da se ovi po­da­ci raz­bi­ju po sta­ro­snim gru­pa­ma, mo­že se uoči­ti da uz­ne­mi­ra­va­nje ra­ste me­đu mla­đi­ma, dok kod gru­pe 40-50 go­di­na pa­da. Ovo je pra­vi tre­nu­tak da se za­pi­ta­te da li ste lič­no, u okvi­ru fir­me ili u pri­vat­nom ži­vo­tu, do­ži­ve­li ne­što slič­no.

- Ina­če, u na­šem is­tra­ži­va­nju od 1.000 uče­sni­ka, njih 55 po­sto pri­ja­vi­lo je da je na ne­ki na­čin bi­lo uho­đe­no – re­kao je Dra­gan Da­vi­do­vić, ge­ne­ral­ni di­rek­tor kom­pa­ni­je „Ka­sper­ski” za is­toč­nu Evro­pu. Od to­ga 15 po­sto kroz apli­ka­ci­ju na te­le­fo­nu, osam po­sto kroz pri­stup veb ka­me­ri, se­dam po­sto kroz apli­ka­ci­je za lap­top, pet po­to kroz ne­ki od ure­đa­ja za pra­će­nje (to su ma­li ta­go­vi ko­ji se sta­vlja­ju na tor­bu) i ne­ko ko je s va­ma u ro­man­tič­noj ve­zi mo­že da pra­ti va­še kre­ta­nje u re­al­nom vre­me­nu. 

праћење
Foto: Pixabay.com

Ni mediji nisu imuni

Sko­ro dve tre­ći­ne no­vi­nar­ki pri­ja­vlju­je pret­nje, sek­si­stič­ko zlo­sta­vlja­nje, za­stra­ši­va­nje i uz­ne­mi­ra­va­nje to­kom oba­vlja­nja svog po­sla. Vi­še od 25 po­sto zlo­sta­vlja­nja no­vi­nar­ki uklju­ču­je pret­nje po­ro­di­ci i pri­ja­te­lji­ma ko­je se de­ša­va­ju on­lajn. Ne­što vi­še od 20 po­sto (21,1 od­sto) is­pi­ta­nih no­vi­nar­ki  pri­ja­vi­lo je nad­zor svo­jih di­gi­tal­nih na­lo­ga, a 20,3 od­sto je pri­ja­vi­lo ha­ko­va­nje na­lo­ga.

In­te­re­sant­no je da je če­ti­ri po­sto uče­sni­ka pri­ja­vi­lo uho­đe­nje kroz pa­met­ne kuć­ne ure­đa­je. Ka­ko je Da­vi­do­vić re­kao, „žr­tve” mo­gu da po­sta­nu i pa­met­ne kli­me, prak­tič­no sva­ki ure­đaj pri­klju­čen na Wi­Fi. Sve va­še in­struk­ci­je dr­že se na kla­u­du, a ako us­pe­ju da ga ha­ku­ju, zna­će i ka­da ste sti­gli ku­ći, do ka­da ni­ste u sta­nu, prak­tič­no, mo­gu da pred­vi­de va­še po­na­ša­nje.

Nad­zor se naj­če­šće oprav­da­va bri­gom, a svi smo „se­di­ra­ni” pri­me­ri­ma nad­zo­ra nad de­com. Njih pra­ti­mo pre­ko apli­ka­ci­ja na te­le­fo­nu i pa­met­nim sa­to­vi­ma, a oda­tle do pra­će­nja su­pru­žni­ka ili part­ne­ra ni­je te­ško do­ći. A ako se sva ova teh­no­lo­gi­ja na­đe u po­gre­šnim ru­ka­ma ne­kog ko ni­je u sta­nju da pod­ne­se NE, do­bi­ja­mo stal­ke­re i zlo­sta­vlja­če.

Ta­ko je na­ci­o­nal­no is­tra­ži­va­nje o sek­su­al­nom uz­ne­mi­ra­va­nju i na­pa­di­ma po­ka­za­lo da je 67 po­sto žr­ta­va po­zna­va­lo svo­je uz­ne­mi­ri­va­če, pri če­mu taj pro­ce­nat ra­ste na 71 od­sto me­đu oso­ba­ma mla­đim od 35 go­di­na. Po­red to­ga, isto is­tra­ži­va­nje je po­ka­za­lo da je 41 od­sto že­na i 22 od­sto mu­ška­ra­ca is­ku­si­lo saj­ber sek­su­al­no uz­ne­mi­ra­va­nje, ko­je uklju­ču­je uz­ne­mi­ra­va­nje pu­tem di­gi­tal­nih ko­mu­ni­ka­ci­o­nih ka­na­la kao što su SMS, mejl i dru­štve­ne mre­že.

U Sr­bi­ji se uz­ne­mi­ra­va­nje pu­tem SMS po­ru­ka, mej­lo­va ili dru­štve­nih mre­ža na­kon ras­ki­da ve­ze ili raz­vo­da mo­že kva­li­fi­ko­va­ti kao kri­vič­no de­lo pro­ga­nja­nje. Pre­ma Kri­vič­nom za­ko­ni­ku, pro­ga­nja­nje či­ni onaj ko u od­re­đe­nom vre­men­skom pe­ri­o­du dru­gu oso­bu, bez nje­nog pri­stan­ka, pra­ti, uho­di, zlo­u­po­tre­blja­va nje­ne po­dat­ke ili je uz­ne­mi­ra­va pu­tem te­le­fo­na, di­rekt­nom ko­mu­ni­ka­ci­jom, sla­njem SMS po­ru­ka, mej­lo­va ili pu­tem dru­štve­nih mre­ža. 

Ovo kri­vič­no de­lo uve­de­no je iz­me­na­ma Kri­vič­nog za­ko­ni­ka 2016. go­di­ne, a za nje­ga je pred­vi­đe­na ka­zna za­tvo­ra od tri me­se­ca do pet go­di­na. Me­đu­tim, ma­lo ko­ja že­na us­pe­la je da pro­bi­je sil­ne ba­ri­je­re ko­je su po­sta­vlje­ne pred nju, ka­ko bi pri­ja­vi­la zlo­sta­vlja­ča, jer nam ne­do­sta­je i obu­ka ve­za­na za ova­kvu vr­stu zlo­sta­vlja­nja. Ve­lom taj­ne po­kri­ve­na su zlo­sta­vlja­nja ose­tlji­vih gru­pa – ma­lo­let­ni­ka, LGBT oso­ba, oso­ba s in­va­li­di­te­tom. O to­me tek tre­ba da se pri­ča.

I. Ra­do­i­čić

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar