ПРОМЕНЕ НА НОКТИМА КОД ДЕТЕТА НЕ ТРЕБА ИГНОРИСАТИ Нису све безазлене! У овим случајевима обавезно идите код педијатра
Није неуобичајено да се ноктима деце појаве неке промене, а разлози могу да буду најразличитији – од исхране, преко неког физичког узрока попут ударца, повреде, до неког здравственог проблема.
У највећем броју случајева, промене на ноктима су потпуно безазлене, али педијатар др Екатерина Потерјајева је за дети.маил.ру открила које симптоме ипак не треба игнорисати.
Неравнине на ноктима
Понекад долази до појаве стања коилонихија, које подразумева да су нокти на средини благо удубљени, док ивице нокта расту заврнуте ка споља. То може да буде наследно или идиопатско. Рецимо, идиопатска коилонихија понекад се појављује на палцу ноге код новорођенчади и најчешће се спонтано повлачи до девете године, када нокат постаје дебљи, каже педијатар.
Ређе се дешава да је ово стање последица других болести, попут псоријазе, лишаја или симптом мањка гвожђа, а понекад, мада ретко, може да буде последица повреде односно ношења тесне обуће.
Крти нокти који се листају и пуцају
Ово је честа појава код деце, а најчешће се јавља на палчевима на рукама и на ноктима ногу. Листање горњег, слободног дела нокта јавља се и код скоро 30 одсто новороенчади, и не захтева никакво лечење – ово стање пролази само од себе када нокти мало ојачају.
Такође, листање и пуцање ноктију је типично код деце до 16 година, а разлог може да буде чак и неправилно сечење ноктију. Најчешће пролази само од себе када малишани мало порасту.
Беле мрље на ноктима
Ова појава назива се леуконихија, а може да буде равна или тачкаста. Равна леуконихија односно беле цртице на ноктима најчешће су повезане са оштећењем ноктију, док код равне леуконихије паракератотичке ћелије остају у нокту, смањујући транспарентност нокатне плоче, због чега цео нокат изгледа бео. Ово стање захтева посету дерматологу.
Када се појаве беле цртице или тачкице на нокту које се померају ка слободној ивици како нокат расте, лечење није потребно.
Одвајање нокта од коже
Онихолиза је стање при којем се нокат одваја од коже испод, најчешће почевши од слободне ивице, па напредујући даље ка корену. Најчешћи узрок је дисфункција матрикса, дела нокта који се налази испод корена и има кључну улогу у расту и формирају нокта. У већини случајева је ово стање безболно, а нов нокат израста за око шест до 12 месеци.
Узроци могу да буду различити, а најчешће су то сисање палца или болест руку, ногу и уста.
Акутна паронихија
У питању је акутно запаљење периунгуалног набора односно меког ткива око нокта, а главни узрочници болести су стафилококне и стрептококне инфекције, вирус херпес симплекс и, ређе, гљивичне инфекције. Узрок инфекције је повреда заноктице, а карактеристични симптоми су бол, локални оток и црвенило.
Углавном се овај проблем решава антисептицима који се наносе на овај део прста, али у неким случајевима, када дође до гнојења, лечење је сложеније. Свакако, паронихија код деце је разлог да се јавите лекару, управо како би се спречиле компликације.
Онихокриптоза
Урастање нокта није ретка појава код деце, а доводи до локалне запаљенске реакције и секундарне бактеријске инфекције. Много се чешће дешава урастање ноктију на ногама него на рукама, и главни узрок је повреда нокта. Овом стању могу да допринесу неодговарајуће ципеле, прекратно исечени нокти, повреда нокта.
Уколико детету урасте нокат, боље је да одете код лекара него да сами покушавате да решите проблем – код малишана је то мало незгодније јер не могу као одрасли да притрпе бол и мирно држе ногицу.
Да би се спречило урастање ноктију, најбоље је избегавати уску и тесну обућу, нокте не треба сећи превише кратко и не треба заобљавати ивице.
Танки и ломљиви нокти
За децу млађу од девет, десет година је нормално да нокти буду танки, а самим тим и ломљиви. Отприлике након тог узраста нокти постају дебљи и чвршћи.
Педијатар каже да уврежено мишљење да су танки нокти знак мањка калцијума није тачно, те да у већини случајева ово стање је наследно и има везе са узрастом.