Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КАД ПУКНЕ БУДЕ ПРЕКАСНО

НЕСХВАТЉИВО ШТА НАМ ДЕЦА РАДЕ У ОВОМ ПЕРИОДУ Клинци се такмиче ко ће дуже у устима држати ПЕТАРДУ?! Лекари упозоравају на ТРАГИЧНЕ ПОСЛЕДИЦЕ ОВАКВИХ „ИГАРА“

09.12.2024. 19:15 19:20
Пише:
Извор:
Blic.rs
Фото: Pixabay.com

И поред свих апела полиције и лекара, и ове године у сусрет новогодишњим и божићним празницима, на улицама широм Србије од‌јекују експлозије петарди, а међу децом влада исувише опасан тренд - ко ће петарду дуже да држи у устима!

Традиционални празнични обичај који је практично законски у сивој зони узима маха и овог децембра уочи празника. Иако је закон јасан - ко сме да користи пиротехничка средства и на којим местима, у пракси је то потпуно другачије. Петарде на црно купују малолетна деца, дечаци углавном, а последице нестручног руковања пиротехником са собом носи и више него опасне, често доживотне, последице.

Од повреда прста до ампутације екстремитета

- Постоји велика опасност, нарочито у дечјем узрасту, када се користе пиротехничка средства. Шаке и повреде шака јесу најчешће - негде око 30 до 40 одсто, затим су ту повреде главе и врата. Шаке страдају услед самог механизма бацања петарди, значи деца која запале петарду и хоће да је баце, најчешће се дешава да се догоде опет контузије, затим и неке дубље повреде, од лаких телесних повреда до тешких телесних повреда, повреде тетива, повреде меких ткива, ампутације екстремитета, све то смо виђали у пракси, рекао је за Дневник РТС-а проф. др Александар Влаховић, управник Клинике за дечју хирургију Института за здравствену заштиту мајке и детета. 

Током коришћења пиротехничких средстава деца петарде држе близу лица, те тако настану и повреде које често могу да буду доста тешке и да угрожавају чак и виталне функције код повређених. 

Фото: Pixabay.com

Играју се ко може дуже да држи перду у устима!?

Важно је нагласити да не страдају само они који бацају петарде, него и они који су у окружењу. 

- Ми смо у пракси имали стварно безброј неких случајева који су били и бизарни или необични, да није дошло до тешких телесних повреда, ми чак нисмо ни могли да верујемо да се нешто тако дешава. Имате дечије игре, ко може дуже да држи петарду у устима, ко може неком да стави петарду у џеп. И, наравно, околина страда уколико су та пуњења велика, уколико су те петарде јаке. Бацање једних од стране неког на другаре или на некога ко је у околини, ту су оштећења слуха која су такође доста честа, додао је проф. др Влаховић. 

Пиротехнику најчешће бацају малолетници 

Петарде најчешће бацају малолетници, узраста најчешће између 14 и 15 година, највише дечаци, показала је пракса. 

Како каже Раде Милошевић, помоћник начелника управе за заштиту од пожара и експлозија у сектору за ванредне ситуације, МУП сваке године врши појачан инспекцијски надзор свих места где се продају пиротехничка средства. 

- Контролишу се и регуларне продавнице које имају одобрење МУП-а да се баве прометом тих врста средстава, али и сва места која смо у ранијем периоду уочили где се илегално продају пиротехничка средства. Оно што показује наша анализа из године у годину, јесте да се та места где се илегално продају пиротехничка средства смањују. И негде је наш апел, ако већ постоји потреба, а напомињем да треба да избегавамо коришћење пиротехничких средстава, поготово петарди и свих тих смеша које се користе за производњу звука, јер, како је доктор навео, постоји могућност оштећења самих корисника, не треба занемарити ни кућне љубимце и могућност настанка пожара, упозорио је Милошевић. 

Петарде купујте само у продавницама специјализованим за пиротехнику

Куповином петарди у одговарајућим и сертификованим продавницама добијате средство које гарантује неки вид безбедности, на тај начин што на сваком легалном пиротехничком средству мора да постоји декларација на српском језику о његовом коришћењу и на којим местима сме да се користи. 

- Купујући пиротехничка средства на илегалним местима доводите себе и своје окружење у много већи ризик од повређивања, изазивања пожара или неке друге трагедије, подвлачи Раде Милошевић. 

МУП такође апелује на родитеље да, када се ипак одлуче да детету купе петарде, да исте користе у складу са прописаном декларацијом, те да ни у ком случају не дозвољавају малолетној деци да сами користе ту пиротехнику. 

Фото: Илустрација

Због петарди остају трајни инвалиди

Осим тренутне повреде, проф. др Александар Влаховић упозорава и на последица по здравље које трају доживотно. 

- Ми годинама покушавамо да објаснимо колико то може да буде страшно. Не само од тог тренутка или у том тренутку кад се повреда деси, али ако ви имате једну тешку телесну повреду у којој неко дете остане без прста или без дела шаке, ви практично имате трајни инвалидитет. Није само то дете, онда је угрожена и његова околина, његова породица самим тим, јер ви имате ситуацију да трајно имате оштећену функцију неког органа, да не говоримо о слепилу или о глувоћи, истакао је проф. др Влаховић. 

Крију се од родитеља, па им петарда експлодира у руци

Лекари Института за мајку и дете сваке празничне сезоне сусрећу се са широким дијапазоном повреда - од мање опекотине на руци па све до потпуне ампутације шаке. 

- Било је ситуација да су деца упалила петарду и онда се сакрила од родитеља да они не виде да им је петарда у том тренутку у руци и онда она експлодира, до тога да су стављане у флаше што још додатно погоршавало ефекат саме петарде. Све те трауме ми збринемо и ми ту децу лечимо, али једноставно сваки пут вам је тај утисак да ви радите нешто што нисте морали да радите, једноставно нешто што је могло да се избегне тиме да се те петарде не користе, рекао је проф. др Влаховић за РТС.

 Неконтролисано бацање петарди штети и животињама које имају знатно осетљивији слух него људи. 

- Нећу ни да говорим о деци са аутизмом или са неким другим стањима, колико је то за њих страшно и необјашњиво. Мени је, као дечјем лекару, апсолутна одговорност искључиво на родитељима, закључио је проф. др Александар Влаховић. 

Фото: pixabay.com

Због петарде у затвор до 60 дана

Коришћење пиротехнике у Србији регулисано је законом о јавном реду и миру, могуће су санкције затвор до 60 дана и новчана казна до 100.000 динара. 

- Закон је ту јасан, одредбе су да може да буде како новчана, тако и затворска казна до 60 дана. Имали смо случајеве у пракси да су биле затворске казне и наравно много већи број у новчаним казнама, рекао је Раде Марковић. 

Према његовим речима, МУП свакодневно контролише нелегалну продају пиротехничких средстава, не само на већ познатим местима за то - Стари Меркатор и Зелени венац, већ на сваком месту за које добију дојаву. 

Цене петарди на улицама широм Србије крећу се од неколико десетина па до пар хиљада динара.

(Blic.rs)

 

Извор:
Blic.rs
Пише:
Пошаљите коментар