ПАС УЈЕДА ИЗ ОВА ЧЕТИРИ РАЗЛОГА Ево шта да учините ако вас пси нападну: ЗАПАМТИТЕ, ово никако не смете
У београдском насељу Раковица синоћ око 18:55 часова на улици се одиграо прави пакао, када је, власнички пас ујео дечака Л. Ђ. (7), након чега су се сукобили отац детета и газда животиње.
Нажалост, дечак је због тежине повреда хитно хоспитализован у Тиршову и има повреду бутине.
Полиција је одмах интервенисала и ухапсила обојицу.
О случају је обавештено тужилаштво.
Како функционише чопор?
- Понашају се онако како су наследили од вукова; чопоративно, имају вођу. Имају "сателите" који покушавају да скрену пажњу плену да би вођа могао да нападне - наводи стручњак за ту област Александар Гаврић, додајући да је бежање најгора ствар коју човек тада може да учини:
- Када кренете да бежите од чопора, онда сте плен.
Каже да су на улици најчешће пси који су некад били љубимци. Прикључују се чопору у страху и у њему поштују хијерархију.
- Дешава се да власник бије пса, али он ће и даље да иде за њим, зато што то код њих тако фукнционише и тако је одвајкада. Пас тражи пажњу и вођу чопора.
Људи често немају времена за своје животиње и онда када имају вишак енергије, те животиње постану деструктивне, гризу намештај... Онда буду избачене на улицу. Људи не размишљају да су они узрок - каже наводећи да су власник и љубимац такође један чопор, те да се и ту зна ко је вођа.
Каже да пси човека не нападају "из чиста мира", те да то лежи и у псећој логици.
- Пре свега зато што је човек већи од њега. Пси се препознају међу собом и одређују снагу на основу висине очију. Гледају колико је пас крупан. Мали никад не напада великог - каже.
Наводи и због чега се напади ипак дешавају.
Четири разлога због којих пас напада
- Пси лају да упозоре човека да улази на њихову територију. Чопор уме да напада у жељи да одбрани младунце. То се веома ретко дешава. Дешава се да покушавају да одбране територију где имају храну. Ако постоји неки контејнер где се често баца храна, онда покушавају да бране то што је за њих извор живота - наводи разлоге истичући податке који иду у прилог пословици да пас који лаје, не уједа. - Пас лаје да упозори. Кад хоће да нападне, он се ућути, искези зубе, накостреши длаку, повије уши, некад повије реп, некад и маше репом. Ако маше репом, дакле, не значи да неће напасти. Али пас који лаје када пролазите поред дворишта, често престане да лаје када уђете у двориште.
Дешава се и да пси потрче за кесом са храном, што је посебно велики проблем за децу.
- Пси крену за њима, људи се успаниче и млате том кесом, пси то дожављавају као напад. То је забуна између човека и чопора паса. Највећи проблем јесте што су деца угоржена категорија јер су мали. Њих пси препознају као мањи плен који лакше могу да савладају - каже наводећи могући сценарио:
- Родитељи спаковали детету храну, окачили му је о ранац на леђима. Оно ђаче прваче, други, трећи разред... Пси једноставно крену за том храном, а деца крену да беже, онда то изазива још већу панику и тако то ескалира. Саветујмо родитељима и деци да не пакују храну у кесе, него у кутије које не пуштају мирисе, јер пси имају далеко оштрије чуло мириса него ми.
Поред тога што упозорава на бежање, објашњава на који начин треба поступити када се човек нађе пред чопором паса.
Како реаговати у кризи?
- Ако чопор паса стане испред човека, очекујући реакцију, човек не сме да се успаничи, не сме да бежи. Друга ствар је да не треба ни да их напада. У првом случају се представља као плен. А ако кренете да их нападате, онда сте фактички агресор и они се бране. Вероватно ће вас напасти. Важно је да их игноришете - каже наводећи како је то изводиљиво:
- Нити да покажете да их се бојите нити да сте претња за њих. Треба да станете, да сачекате да прође то њихово тестирање, да не гледате пса у очи, да му се не смејете, тј. не кезите зубе.
Каже и да постоји погрешно уверење да су велики пси опасни, те да статистика показује да највише уједају мали. У корену тога опет је, каже, страх.
- Пас који је у наручју власника и који се ту осећа сигурно, може и да уједе кад неко крене да га помази - каже наводећи да то није случај са великим псима, јер се не осећају угрожено.
Наводи и да "неспоразуми" између човека и пса настају и из најбоље намере. Када се сретну два пса на повоцу, желе да се оњуше, а власници их често привлаче себи да би избегли сукоб.
- Ако ме власник привлачи да будем ближи њему, значи да је опасност и да треба да га браним - тумачи ситуацију из перспективе пса, чувара и оданог пријатеља:
- Пси кад су у чопору, они се сабију. Што су гушће, то су јачи. То је једноставно сигнал да пас треба да нападне, а власник се уплаши, па још више вуче пса и онда долази до неспоразума.
Каже и да различите врсте паса различито реагују, те да се дешава и да људи имају погрешан приступ. У двориште овчарског пса, каже, не треба тек тако ући. Он је, наводи, врло територијалан. Хаски је, са друге стране, безопасан, али се не везује за човека.
(Telegraf.rs)