ПРЕДЛОЖЕНА КАЗНА 5 ГОДИНА ЗАТВОРА
ОПТУЖЕНА ДА ЈЕ КОЧИЛА ПРОЦЕСУИРАЊЕ КРИМИНАЛАЦА Изрицање пресуде Дијани Хркаловић 22. јануара
Виши суд у Београду заказао је за 22. јануар изрицање пресуде бившој државној секретарки МУП-а Дијани Хркаловић оптуженој да је искоришћавањем свог положаја у МУП-у кочила истраге и процесуирање криминалаца.
Тужилац Јавног тужилаштва за организовани криминал у завршним речима предложио је суду да Хркаловић осуди на казну затвора од пет година.
За другооптуженог Дејана Миленковића тужилац је тражио годину дана затвора, а за Милорада Шушњића две године затвора.
Тужилац је навео да је од олакшавајућих околности на страни Шушњића и Миленковића то што су ожењени и очеви, док је од отежавајућих околности за све оптужене навео да су они били припадници МУП-а и да су злоупотребили своје функције, као и озбиљност последице јер су ометали рад правосудних органа.
У завршним речима тужилац је нагласио да је током поступка доказима утврђено да су оптужени извршили кривична дела на начин како је то описано у оптужном предлогу.
Он је набројао доказе којима су поткрепљене оптужбе.
Пуномоћник оштећеног Желимира Крешталице је сагласан са речима тужиоца, а пренео је да оштећени не жели да терети Хркаловић већ само Шушњића.
Он је додао да је Крешталица тешко поднео неправду која је према њему учињена.
Са друге стране бранилац оптужене Хркаловић, Владимир Ђукановић је тражио ослобађајућу пресуду тврдећи да тужилаштво није доказало наводе оптужнице.
Ђукановић је рекао да Хркаловић није имала мотив за извршење кривичних дела, као и да, када је реч о случају убиства Властимира Милошевића, није постојала последица јер је тај случај на крају правоснажно окончан.
Он је истакао да је и сам Дарко Елез рекао да Хркаловић није видео у животу.
Хркаловић је између осталог оптужена да је током истраге против Вељка Беливука и осталих за убиство Милошевића, нередила да се извештај вештачења телефона оптужених и сами њихови телефони не доставе тужилаштву на време.
Ђукановић се осврнуо на речи тужиоца и упитао због чега на оптуженичкој клупи није тадашњи министар унутрашњих послова Небојша Стефановић и сведок Андреј М., који је рекао да му је наређено да склони те иувештаје и телефоне, а да му је речено да је то наредио и Стефановић.
Хркаловић се сложила са речима свог браниоца и додала да нема доказа да је извршила кривична дела која су јој стављена на терет.
Ђорђе Калањ, Миленковићев бранилац тврди да он није извршио кривично дело које му је стављено на терет, те је тражио да се он ослободи од оптужбе.
Како тврди адвокат, Миленковић је поступао по наредби, што је и сам рекао у својој одбрани.
Миленковић је оптужен да је послушао наредбу Хркаловић и сам наредио другом полицајцу да сакрије извештаје и телефоне Вељка Беливука и осталих.
Калањ је истакао да његовим чињењем није настала последица јер је у том предмету донета правознажна пресуда.
Шушњићев бранилац је навео да из доказа произилази да он није поступао по пријави Желимира Крешталиће против Дарка Елеза због претњи.
Он је од суда затражио ослобађајућу пресуду за свог брањеника.
Миленковић и Шушњић су се такође сагласили са завршним речима својих бранилаца и тражили ослобађајуће пресуде.
Оптужена Хркаловић, као и некадашњи начелник Полицијске управе Нови Сад Милорад Шушњић и другооптужени бивши начелник за специјалне истражне методе Дејан Миленковић од почетка суђења негирају извршење кривичних дела која им се стављају на терет.
Хркаловић је раније негирала да познаје вођу организоване криминалне групе Вељка Беливука, као и да има везе са убиством Властимира Милошевића, 30. јануара 2017. године у центру Београда.
Она је такође негирала наводе да је наложила начелнику новосадске полиције да Дарка Елеза стави под оперативну обраду како би га заштитила да не могу друге полицијске управе да га надзиру.
Оптужним предлогом Тужилаштва за организовани криминал Хркаловићева се терети због два кривична дела трговина утицајем у продуженом трајању, због чега је тужилаштво тражило да јој суд изрекне казну затвора од пет година.
За Миленковића тужилац је тражио годину дана затвора, а за Шушњића две године затвора.
Поред горе наведеног, Хркаловићева се терети да је 2018. године наложила начелнику Миленковићу да не поступи одмах по налозима судије за претходни поступак Вишег суда у Београду и поступајућег тужиоца, који су тражили да им се достави аутоматска обрада мобилног телефона Вељка Беливука, у то време окривљеног за убиство Властимира Милошевица 30. јануара 2017. у Београду.
Касније је Беливук правоснажно ослобођен од тих оптужби, а сада је у притвору и оптужен је за најбруталнија кривична дела као вођа криминалне групе "Принципи", међу којима је седам тешких убистава.
Хркаловић се терети и да је са бившим начелником Полицијске управе Нови Сад Милорадом Шушњићем неовлашћено прислушкивала босанског криминалца Дарка Елеза, који је недавно изручен из Србије Босни и Херцеговини због низа, тамо почињених, кривичних дела.