Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

PREDLOŽENA KAZNA 5 GODINA ZATVORA

OPTUŽENA DA JE KOČILA PROCESUIRANJE KRIMINALACA Izricanje presude Dijani Hrkalović 22. januara

05.12.2024. 18:19 18:24
Piše:
Izvor:
Tanjug
Foto: Youtube Printscreen

Viši sud u Beogradu zakazao je za 22. januar izricanje presude bivšoj državnoj sekretarki MUP-a Dijani Hrkalović optuženoj da je iskorišćavanjem svog položaja u MUP-u kočila istrage i procesuiranje kriminalaca.

Tužilac Javnog tužilaštva za organizovani kriminal u završnim rečima predložio je sudu da Hrkalović osudi na kaznu zatvora od pet godina.

Za drugooptuženog Dejana Milenkovića tužilac je tražio godinu dana zatvora, a za Milorada Šušnjića dve godine zatvora.

Tužilac je naveo da je od olakšavajućih okolnosti na strani Šušnjića i Milenkovića to što su oženjeni i očevi, dok je od otežavajućih okolnosti za sve optužene naveo da su oni bili pripadnici MUP-a i da su zloupotrebili svoje funkcije, kao i ozbiljnost posledice jer su ometali rad pravosudnih organa.

U završnim rečima tužilac je naglasio da je tokom postupka dokazima utvrđeno da su optuženi izvršili krivična dela na način kako je to opisano u optužnom predlogu.

On je nabrojao dokaze kojima su potkrepljene optužbe.

 Punomoćnik oštećenog Želimira Kreštalice je saglasan sa rečima tužioca, a preneo je da oštećeni ne želi da tereti Hrkalović već samo Šušnjića.

 On je dodao da je Kreštalica teško podneo nepravdu koja je prema njemu učinjena.

 Sa druge strane branilac optužene Hrkalović, Vladimir Đukanović je tražio oslobađajuću presudu tvrdeći da tužilaštvo nije dokazalo navode optužnice.

 Đukanović je rekao da Hrkalović nije imala motiv za izvršenje krivičnih dela, kao i da, kada je reč o slučaju ubistva Vlastimira Miloševića, nije postojala posledica jer je taj slučaj na kraju pravosnažno okončan.

 On je istakao da je i sam Darko Elez rekao da Hrkalović nije video u životu.

Hrkalović je između ostalog optužena da je tokom istrage protiv Veljka Belivuka i ostalih za ubistvo Miloševića, neredila da se izveštaj veštačenja telefona optuženih i sami njihovi telefoni ne dostave tužilaštvu na vreme.

 Đukanović se osvrnuo na reči tužioca i upitao zbog čega na optuženičkoj klupi nije tadašnji ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović i svedok Andrej M., koji je rekao da mu je naređeno da skloni te iuveštaje i telefone, a da mu je rečeno da je to naredio i Stefanović.

Hrkalović se složila sa rečima svog branioca i dodala da nema dokaza da je izvršila krivična dela koja su joj stavljena na teret.

Đorđe Kalanj, Milenkovićev branilac tvrdi da on nije izvršio krivično delo koje mu je stavljeno na teret, te je tražio da se on oslobodi od optužbe.

 Kako tvrdi advokat, Milenković je postupao po naredbi, što je i sam rekao u svojoj odbrani.

Milenković je optužen da je poslušao naredbu Hrkalović i sam naredio drugom policajcu da sakrije izveštaje i telefone Veljka Belivuka i ostalih.

Kalanj je istakao da njegovim činjenjem nije nastala posledica jer je u tom predmetu doneta pravoznažna presuda.

Šušnjićev branilac je naveo da iz dokaza proizilazi da on nije postupao po prijavi Želimira Kreštaliće protiv Darka Eleza zbog pretnji.

On je od suda zatražio oslobađajuću presudu za svog branjenika.

Milenković i Šušnjić su se takođe saglasili sa završnim rečima svojih branilaca i tražili oslobađajuće presude.

Optužena Hrkalović, kao i nekadašnji načelnik Policijske uprave Novi Sad Milorad Šušnjić i drugooptuženi bivši načelnik za specijalne istražne metode Dejan Milenković od početka suđenja negiraju izvršenje krivičnih dela koja im se stavljaju na teret.

 Hrkalović je ranije negirala da poznaje vođu organizovane kriminalne grupe Veljka Belivuka, kao i da ima veze sa ubistvom Vlastimira Miloševića, 30. januara 2017. godine u centru Beograda.

Ona je takođe negirala navode da je naložila načelniku novosadske policije da Darka Eleza stavi pod operativnu obradu kako bi ga zaštitila da ne mogu druge policijske uprave da ga nadziru.

Optužnim predlogom Tužilaštva za organizovani kriminal Hrkalovićeva se tereti zbog dva krivična dela trgovina uticajem u produženom trajanju, zbog čega je tužilaštvo tražilo da joj sud izrekne kaznu zatvora od pet godina.

Za Milenkovića tužilac je tražio godinu dana zatvora, a za Šušnjića dve godine zatvora.

 Pored gore navedenog, Hrkalovićeva se tereti da je 2018. godine naložila načelniku Milenkoviću da ne postupi odmah po nalozima sudije za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu i postupajućeg tužioca, koji su tražili da im se dostavi automatska obrada mobilnog telefona Veljka Belivuka, u to vreme okrivljenog za ubistvo Vlastimira Miloševica 30. januara 2017. u Beogradu.

Kasnije je Belivuk pravosnažno oslobođen od tih optužbi, a sada je u pritvoru i optužen je za najbrutalnija krivična dela kao vođa kriminalne grupe "Principi", među kojima je sedam teških ubistava.

Hrkalović se tereti i da je sa bivšim načelnikom Policijske uprave Novi Sad Miloradom Šušnjićem neovlašćeno prisluškivala bosanskog kriminalca Darka Eleza, koji je nedavno izručen iz Srbije Bosni i Hercegovini zbog niza, tamo počinjenih, krivičnih dela.

Izvor:
Tanjug
Piše:
Pošaljite komentar