ЗАБРАЊЕН ОВАЈ САСТОЈАК ГАЗИРАНИХ ПИЋА Откривено да изазива низ здравствених проблема, а срце је посебно угрожено
Састојак који се некада обично користио у газираним напицима са аромом цитруса да би се оштар укус добро измешао кроз пиће, тотално је забрањен у САД.
ФДА - америчка Управа за храну и лекове је опозвала регистрацију модификованог биљног уља познатог као БВО - бромовано уље, након недавних токсиколошких студија.
"Предложена акција је пример како агенција прати нове доказе и, по потреби, спроводи научна истраживања како би истражила питања везана за безбедност, и предузима регулаторне мере када наука не подржава континуирану безбедну употребу адитива у храни", рекао је Џејмс Џонс, заменик комесара ФДА за људску храну.
БВО, или бромовано биљно уље, коришћено је као емулгатор од 1930. године да би се осигурало да ароме цитруса не испливају на врх газираних пића. Лепљење десетак атома брома на триглицерид ствара густо уље које равномерно плута по води када се помеша са мање густим мастима.Бром спречава јод да обавља најважнију функцију у штитној жлезди
Ипак, то није једини трик БВО-а. Студије на животињама снажно су имплицирале да се једињење полако скупља у нашим масним ткивима.
С обзиром на то да бром има способност да спречи јод да обавља свој најважнији посао у штитној жлезди, здравствене власти широм света су деценијама биле сумњичаве према овом емулгатору.
У ствари, БВО је већ био забрањен у многим земљама, укључујући Индију, Јапан и нације Европске уније, а забрањен је у Калифорнији у октобру 2022. године, а закон је требало да ступи на снагу 2027.
Ипак, ФДА је била спора у убеђивању. Током 1950-их, агенција је сматрала да је састојак опште признат као безбедан (ГРАС).
То се променило у међувремену, када су постављена питања о његовој могућој токсичности, што је навело ФДА да поништи своју ГРАС класификацију за БВО и привремено ограничи његову употребу на релативно мале концентрације.
БВО доводи до срчаних проблема
Подаци о ризицима које представљају чак и ове мале количине БВО током времена није било лако прикупити.
Студија у Великој Британији из 1970-их открила је да се бром скупља у људским ткивима, а студије на животињама повезују високе концентрације БВО са срчаним проблемима и проблемима у понашању, преноси б92.
Требало је времена и низ даљих студија, али на основу новијих студија на животињама заснованих на релативним концентрацијама БВО које ће људи вероватно прогутати, ФДА је коначно била уверена да постоји довољно доказа да се у потпуности забрани његова употреба.
Већина великих компанија које производе газирана пића су на срећу испред игре.
"Многи произвођачи пића су преформулисали своје производе како би заменили БВО алтернативним састојком, а данас мало пића у САД садржи БВО", рекао је Џонс.
Са одговарајућим алтернативама БВО-у које се већ користе за прављење цитрусних пића широм света са оштрим укусом до последње капи, састојак ће бити скроз избачен.