Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НОВИ ОЛИМПИЈСКИ ЦИКЛУС

ПАВЛЕ ЈОВАНОВ, НОВИ-СТАРИ СЕЛЕКТОР КАЈАКАШКЕ РЕПРЕЗЕНТАЦИЈЕ СРБИЈЕ: Заједно до Лос Анђелеса, да поновимо Рио

30.11.2024. 11:25 11:43
кајак
Фото: Ф. Бакић

На почетку новог олимпијског циклуса Кајакашки савез Србије именовао је и новог селектора за спринт Павла Јованова.

Тачније, некадашњи такмичарродом из Новог Кнежевца, вратио се на функцију коју је обављао од 2019. до 2021. године када је на лични захтев поднео оставку.

– Дошао сам на ту позицију у предолимпијској години, па нас је задесила корона и одлагање Олимпијских игара у Токију за 2021. – рекао је на почетку разговора за „Дневник“ Павле Јованов. – Било је доста хаотично те две године, као и у другим спортовима. Већ смо имали квалификоване спортисте и мој задатак је био да пробамо још неке да одведемо у Јапан и то смо успели. Бојан Зделар је на доквалификацијама узео визу. Између осталог, мој задатак је био да поново оформим групне посаде, да покушамо да вратимо буџете у Олимпијском комитету Србије, који су били изгубљени и да ту нешто покушамо да урадимо. У томе смо, такође успели. На Светском првенству у Копенхагену 2021. мушки четверац је ушао у финале, био осми и стекао је услове да наредне године има буџет, као и мушки и женски двосед. Међутим, нисмо узели медаљу у Токију. Ја сам се повукао јер сам осетио да је то морални чин, без обзира што утакмица, да кажем, није била фер јер сам дошао на самом крају када је већ све било завршено.

кајак
Фото: Кајакашки савез Србије

Сада је Јованов на почетку приче. Ступио је на функцију по завршетку ОИ у Паризу и има пун олимпијски циклус пред собом да замишљено спроведе у дело. Иако је претходно био селектор краћи период, очигледно је посао био добро урађен, јер су га после оставке клубови предложили да остане у Управном одбору КСС, а на позив да се врати на место селектора реакције су позитивне.

– Захвалан сам на шанси да поново радим, јер су сада околности далеко другачије него раније. Ретко када у животу имате прилику да нешто поновите и овог пута ћемо од почетка радити како треба – додао је Јованов.

Јак клуб, јака репрезентација

Као и у првом мандату Павле Јованов је и сада почео са обиласком свих клубова, што нико пре њега није радио. На тај начин се упознаје са условима које клубови имају, начином рада и шта им је потребно за боље функционисање.

– „Јак клуб, јака репрезентација“ ће нам бити мото следеће сезоне. Треба да ојачамо ресурсе клубова, како би они уопште могли да дају репрезентативце. Мислим да је у клубовима највећи проблем подршка локалних самоуправа. Оне би могле више да улажу у клубове и онда би савез био помоћ која би им дала ветар у леђа. Чини ми се да неки клубови имају чак и проблем када имају репрезентативце, јер су им већи трошкови. Желим да ојачамо клубове, али и да подстакнемо локалне самоуправе да више улажу у кајак – јасан је Јованов.

кајак
Фото: Кајакашки савез Србије

Први кораци били су анализа урађеног претходне сезоне, укључујући и ОИ у Паризу и представљање плана и програма рада до ОИ у Лос Анђелесу 2028, па и Бризбејна 2032.

– Мушки четверац смо препознали и видели његову снагу још 2021. у Копенхагену, али је било касно да се квалификује за Токио. Било је очекивано да се нађе у Паризу и буде високо пласиран што је и остварено. Измакла је медаља. Шесто место је добар резултат и то нам је дало ветар у леђа да можемо да формирамо заједнички циљ и мислим да смо сада коначно спремни за медаљу, да поновимо успех из Рија 2016. када смо последњи пут узели одличје, сребро у двоседу. Клима је сада другачија у нашем кајаку. Не можемо, наравно, да обећамо место на победничком постољу, али има наговештаја да смо близу. То показује и финале у Паризу када су сви чамци у фото-финишу ушли у циљ, па смо и ми могли уместо шести, да будемо на нека од прва три места. Милица Новаковић је узела бронзу на Европском првенству у Сегедину, као и паракајакаш Страхиња Буквић, тако да може да се очекује и више, уз систематичан рад који заговарам – објаснио је Јованов.

Да буде као 1984.

И даље је сребро Миленка Зорића и Марка Томићевића у К-2 1.000 м освојена у Рију 2016 једина олимпијска медаља за Србију у новијој историји. Пре тога је овај спорт имао одличје давне 1984. у Лос Анђелесу, када је актуелни председник Кајакашког савеза Србије Мирко Нишовић са Матијом Љубеком узео у кануу злато и сребро, а чувени Бачкопаланчанин Милан Јанић сребро у кајаку, К-1 1.000 м.

– Иако говорим да треба да поновимо Рио, када смо последњи пут узели медаљу на Олимпијским играма, подсећам да је пред нама Лос Анђелес 2028. и да треба, симболично, да поновимо резултат из истог града 1984. – поручио је Павле Јованов.

Нови селектор види огроман потенцијал и у женском четверцу и нашој најбољој кајакашици Милици Новаковић.

– Она је и даље на врхунцу форме, велики је професионалац и видим је у Лос Анђелесу, јер још има шта да каже у кајаку. Верујем да ће четверац тек изненадити, он ће нам бити један од главних адута. Дуго година нисмо имали женски четверац и девето место у Паризу није лош резултат, када се анализира конкуренција, а ми смо још поред Милице имали три младе дебитанткиње. Задовољан како се радило и са млађим категоријама. Сваке године на Олимпијским надама, које су као светско првенство, имали смо медаља, а на европским и светским првенствима смо у врху или са одличјем. Србија има млађих на које рачунам и верујем да ће неки од њих већ конкурисати за Лос Анђелес.

Олимпијски вицешампиони за пример

Србија је на ОИ у Рију освојила сребро, које су јој донели Миленко Зорић из Бачке Паланке и Бечејац Марко Томићевић у двоседу на 1.000 м. Они су сада направили завеслаје у тренерским водама, у ККК Таркет и ККК Бечеј.

– Драго ми је када било ко од врхунских кајакаша остане у спорту, под условом да поред искуства има и знања стечено у школама. Миленко и Марко дају добар пример млађима, који се угледају на њих. Миленко је укључен у стручни штаб, а верујем да ће и Марко убудуће – истакао је Павле Јованов.

kajak
Фото: Кајакашки савез Србије

Јованов је формирао шири стручни штаб, у ком су осим тренера, како олимпијаца, тако и млађих (и клупских) селекција, физиотерапеути, психотерапеут, професор са Природно-математичког факултета у Новом Саду који се бави само суплементацијом, јер како каже, иако кајак слови за појединачан спорт, ипак је екипни.

– Моја главна порука је „Заједно до Лос Анђелеса“. То је суштина свега. Само ћемо заједничким радом да стигнемо до циља који смо зацртали. Сви тренери треба да сарађују, деле знања, да радимо заједно на посадама, подизању и омасовљавању кајака и да после тог систематичног рада, у који је укључена и наука на крају крајева, добијемо најбоље посаде које ће представљати Србију на такмичењима, ту више нема поговора и то ће нам донети медаље. Радимо и на побољшању кануа, отворени смо и за развој паракајака у ком смо у Паризу и имали Страхињу Буквића, првог из Србије на олимпијским играма. Ту смо да као савез дајемо ветар у леђа – поручио је Павле Јованов.

Два програма – ЛА 2028. и Млади таленти Бризбејн 2032.

Кајак је један од наших првих спортова који је већ у октобру кренуо у нови олимпијски циклус уз представљање два програма – Лос Анђелес 2028. и Млади таленти Бризбејн 2032.

– Зацртали смо јасан циљ и како желимо да стигнемо до њега. Циљ и жеља се често бркају, па се говори да је свима циљ медаља. Није. Свима је жеља медаља, а циљ је јасан само ако знаш како да дођеш до њега. Поставили смо кораке којим ћемо од ширег тима, који смо кренули сада да окупљамо, да дођемо до тога да заиста најбољих шест момака и шест девојака у кајаку и по троје у кануу, колико је максимум на олимпијским играма, оде тамо. Млади таленти Бризбејн 2032. је рана идентификација талената, учење о правим спортским принципима, правилној исхрани и суплементацији, спортском духу... Не желимо да се нађемо у ситуацији да дођу до сениора и мисле да су једни другима конкуренција, уместо партнери. Желимо и да нађемо решење да их спречимо да оду из спорта када нам су нам највише потребни – открио је Јованов циљеве два програма.

кајак
Фото: Кајакашки савез Србије

Нови систем бољи, али скупљи

Систем квалификација за Олимпијске игре би требало да се мења, а коначна одлука биће вероватно усвојена у марту 2025. Тада ће се на ОИ одлазити на основу ранг листа за које ће се сакупљати бодови у периоду од две и по године, а у рачуницу ће ићи најбољих пет резултата.

– Биће динамичније и са више изазова. Мораћемо да идемо на више такмичења и мењамо често тактику у току сезоне. На пример, ако смо на једној смотри прошли лоше, идемо на две слабије да покупимо бодове. С једне стране је боље јер не зависи све од једног, или два такмичења. Често посаде оду на европско првенство, не прођу добро и буде им готова сезона. За њих је боље јер имају могућност да на више такмичења сакупљају бодове. За нас као савез то значи да ће нам бити потребно више новца да се иде на више такмичења, а и сезона ће трајати дуже, не од априла до септембра, јер ако буде тај систем можда ће морати да се иде на друге континенте. Свакако је 2025. година пробна и имаћемо прилику да видимо како све функционише, колико кошта и захтева нових ресурса, а и како ће се показати за такмичаре – појаснио је Павле Јованов.

Пошаљите коментар
МИЛИЦА НОВАКОВИЋ ЗА „ДНЕВНИК”: Размишљам о крају, али га не видим, имам жељу за медаљом која ми недостаје
kajak

МИЛИЦА НОВАКОВИЋ ЗА „ДНЕВНИК”: Размишљам о крају, али га не видим, имам жељу за медаљом која ми недостаје

29.09.2024. 08:31 08:40
ЗЛАТНА КОМБИНАЦИЈА ЛИМАНА, ТАРКЕТА И ЗЕМУНА: Србији осам медаља на Олимпијским надама у кајаку
kajak

ЗЛАТНА КОМБИНАЦИЈА ЛИМАНА, ТАРКЕТА И ЗЕМУНА: Србији осам медаља на Олимпијским надама у кајаку

24.09.2024. 13:47 14:19