Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

NOVI OLIMPIJSKI CIKLUS

PAVLE JOVANOV, NOVI-STARI SELEKTOR KAJAKAŠKE REPREZENTACIJE SRBIJE: Zajedno do Los Anđelesa, da ponovimo Rio

30.11.2024. 11:25 11:43
кајак
Foto: F. Bakić

Na početku novog olimpijskog ciklusa Kajakaški savez Srbije imenovao je i novog selektora za sprint Pavla Jovanova.

Tačnije, nekadašnji takmičarrodom iz Novog Kneževca, vratio se na funkciju koju je obavljao od 2019. do 2021. godine kada je na lični zahtev podneo ostavku.

– Došao sam na tu poziciju u predolimpijskoj godini, pa nas je zadesila korona i odlaganje Olimpijskih igara u Tokiju za 2021. – rekao je na početku razgovora za „Dnevnik“ Pavle Jovanov. – Bilo je dosta haotično te dve godine, kao i u drugim sportovima. Već smo imali kvalifikovane sportiste i moj zadatak je bio da probamo još neke da odvedemo u Japan i to smo uspeli. Bojan Zdelar je na dokvalifikacijama uzeo vizu. Između ostalog, moj zadatak je bio da ponovo oformim grupne posade, da pokušamo da vratimo budžete u Olimpijskom komitetu Srbije, koji su bili izgubljeni i da tu nešto pokušamo da uradimo. U tome smo, takođe uspeli. Na Svetskom prvenstvu u Kopenhagenu 2021. muški četverac je ušao u finale, bio osmi i stekao je uslove da naredne godine ima budžet, kao i muški i ženski dvosed. Međutim, nismo uzeli medalju u Tokiju. Ja sam se povukao jer sam osetio da je to moralni čin, bez obzira što utakmica, da kažem, nije bila fer jer sam došao na samom kraju kada je već sve bilo završeno.

кајак
Foto: Kajakaški savez Srbije

Sada je Jovanov na početku priče. Stupio je na funkciju po završetku OI u Parizu i ima pun olimpijski ciklus pred sobom da zamišljeno sprovede u delo. Iako je prethodno bio selektor kraći period, očigledno je posao bio dobro urađen, jer su ga posle ostavke klubovi predložili da ostane u Upravnom odboru KSS, a na poziv da se vrati na mesto selektora reakcije su pozitivne.

– Zahvalan sam na šansi da ponovo radim, jer su sada okolnosti daleko drugačije nego ranije. Retko kada u životu imate priliku da nešto ponovite i ovog puta ćemo od početka raditi kako treba – dodao je Jovanov.

Jak klub, jaka reprezentacija

Kao i u prvom mandatu Pavle Jovanov je i sada počeo sa obilaskom svih klubova, što niko pre njega nije radio. Na taj način se upoznaje sa uslovima koje klubovi imaju, načinom rada i šta im je potrebno za bolje funkcionisanje.

– „Jak klub, jaka reprezentacija“ će nam biti moto sledeće sezone. Treba da ojačamo resurse klubova, kako bi oni uopšte mogli da daju reprezentativce. Mislim da je u klubovima najveći problem podrška lokalnih samouprava. One bi mogle više da ulažu u klubove i onda bi savez bio pomoć koja bi im dala vetar u leđa. Čini mi se da neki klubovi imaju čak i problem kada imaju reprezentativce, jer su im veći troškovi. Želim da ojačamo klubove, ali i da podstaknemo lokalne samouprave da više ulažu u kajak – jasan je Jovanov.

кајак
Foto: Kajakaški savez Srbije

Prvi koraci bili su analiza urađenog prethodne sezone, uključujući i OI u Parizu i predstavljanje plana i programa rada do OI u Los Anđelesu 2028, pa i Brizbejna 2032.

– Muški četverac smo prepoznali i videli njegovu snagu još 2021. u Kopenhagenu, ali je bilo kasno da se kvalifikuje za Tokio. Bilo je očekivano da se nađe u Parizu i bude visoko plasiran što je i ostvareno. Izmakla je medalja. Šesto mesto je dobar rezultat i to nam je dalo vetar u leđa da možemo da formiramo zajednički cilj i mislim da smo sada konačno spremni za medalju, da ponovimo uspeh iz Rija 2016. kada smo poslednji put uzeli odličje, srebro u dvosedu. Klima je sada drugačija u našem kajaku. Ne možemo, naravno, da obećamo mesto na pobedničkom postolju, ali ima nagoveštaja da smo blizu. To pokazuje i finale u Parizu kada su svi čamci u foto-finišu ušli u cilj, pa smo i mi mogli umesto šesti, da budemo na neka od prva tri mesta. Milica Novaković je uzela bronzu na Evropskom prvenstvu u Segedinu, kao i parakajakaš Strahinja Bukvić, tako da može da se očekuje i više, uz sistematičan rad koji zagovaram – objasnio je Jovanov.

Da bude kao 1984.

I dalje je srebro Milenka Zorića i Marka Tomićevića u K-2 1.000 m osvojena u Riju 2016 jedina olimpijska medalja za Srbiju u novijoj istoriji. Pre toga je ovaj sport imao odličje davne 1984. u Los Anđelesu, kada je aktuelni predsednik Kajakaškog saveza Srbije Mirko Nišović sa Matijom Ljubekom uzeo u kanuu zlato i srebro, a čuveni Bačkopalančanin Milan Janić srebro u kajaku, K-1 1.000 m.

– Iako govorim da treba da ponovimo Rio, kada smo poslednji put uzeli medalju na Olimpijskim igrama, podsećam da je pred nama Los Anđeles 2028. i da treba, simbolično, da ponovimo rezultat iz istog grada 1984. – poručio je Pavle Jovanov.

Novi selektor vidi ogroman potencijal i u ženskom četvercu i našoj najboljoj kajakašici Milici Novaković.

– Ona je i dalje na vrhuncu forme, veliki je profesionalac i vidim je u Los Anđelesu, jer još ima šta da kaže u kajaku. Verujem da će četverac tek iznenaditi, on će nam biti jedan od glavnih aduta. Dugo godina nismo imali ženski četverac i deveto mesto u Parizu nije loš rezultat, kada se analizira konkurencija, a mi smo još pored Milice imali tri mlade debitantkinje. Zadovoljan kako se radilo i sa mlađim kategorijama. Svake godine na Olimpijskim nadama, koje su kao svetsko prvenstvo, imali smo medalja, a na evropskim i svetskim prvenstvima smo u vrhu ili sa odličjem. Srbija ima mlađih na koje računam i verujem da će neki od njih već konkurisati za Los Anđeles.

Olimpijski vicešampioni za primer

Srbija je na OI u Riju osvojila srebro, koje su joj doneli Milenko Zorić iz Bačke Palanke i Bečejac Marko Tomićević u dvosedu na 1.000 m. Oni su sada napravili zaveslaje u trenerskim vodama, u KKK Tarket i KKK Bečej.

– Drago mi je kada bilo ko od vrhunskih kajakaša ostane u sportu, pod uslovom da pored iskustva ima i znanja stečeno u školama. Milenko i Marko daju dobar primer mlađima, koji se ugledaju na njih. Milenko je uključen u stručni štab, a verujem da će i Marko ubuduće – istakao je Pavle Jovanov.

kajak
Foto: Kajakaški savez Srbije

Jovanov je formirao širi stručni štab, u kom su osim trenera, kako olimpijaca, tako i mlađih (i klupskih) selekcija, fizioterapeuti, psihoterapeut, profesor sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu koji se bavi samo suplementacijom, jer kako kaže, iako kajak slovi za pojedinačan sport, ipak je ekipni.

– Moja glavna poruka je „Zajedno do Los Anđelesa“. To je suština svega. Samo ćemo zajedničkim radom da stignemo do cilja koji smo zacrtali. Svi treneri treba da sarađuju, dele znanja, da radimo zajedno na posadama, podizanju i omasovljavanju kajaka i da posle tog sistematičnog rada, u koji je uključena i nauka na kraju krajeva, dobijemo najbolje posade koje će predstavljati Srbiju na takmičenjima, tu više nema pogovora i to će nam doneti medalje. Radimo i na poboljšanju kanua, otvoreni smo i za razvoj parakajaka u kom smo u Parizu i imali Strahinju Bukvića, prvog iz Srbije na olimpijskim igrama. Tu smo da kao savez dajemo vetar u leđa – poručio je Pavle Jovanov.

Dva programa – LA 2028. i Mladi talenti Brizbejn 2032.

Kajak je jedan od naših prvih sportova koji je već u oktobru krenuo u novi olimpijski ciklus uz predstavljanje dva programa – Los Anđeles 2028. i Mladi talenti Brizbejn 2032.

– Zacrtali smo jasan cilj i kako želimo da stignemo do njega. Cilj i želja se često brkaju, pa se govori da je svima cilj medalja. Nije. Svima je želja medalja, a cilj je jasan samo ako znaš kako da dođeš do njega. Postavili smo korake kojim ćemo od šireg tima, koji smo krenuli sada da okupljamo, da dođemo do toga da zaista najboljih šest momaka i šest devojaka u kajaku i po troje u kanuu, koliko je maksimum na olimpijskim igrama, ode tamo. Mladi talenti Brizbejn 2032. je rana identifikacija talenata, učenje o pravim sportskim principima, pravilnoj ishrani i suplementaciji, sportskom duhu... Ne želimo da se nađemo u situaciji da dođu do seniora i misle da su jedni drugima konkurencija, umesto partneri. Želimo i da nađemo rešenje da ih sprečimo da odu iz sporta kada nam su nam najviše potrebni – otkrio je Jovanov ciljeve dva programa.

кајак
Foto: Kajakaški savez Srbije

Novi sistem bolji, ali skuplji

Sistem kvalifikacija za Olimpijske igre bi trebalo da se menja, a konačna odluka biće verovatno usvojena u martu 2025. Tada će se na OI odlaziti na osnovu rang lista za koje će se sakupljati bodovi u periodu od dve i po godine, a u računicu će ići najboljih pet rezultata.

– Biće dinamičnije i sa više izazova. Moraćemo da idemo na više takmičenja i menjamo često taktiku u toku sezone. Na primer, ako smo na jednoj smotri prošli loše, idemo na dve slabije da pokupimo bodove. S jedne strane je bolje jer ne zavisi sve od jednog, ili dva takmičenja. Često posade odu na evropsko prvenstvo, ne prođu dobro i bude im gotova sezona. Za njih je bolje jer imaju mogućnost da na više takmičenja sakupljaju bodove. Za nas kao savez to znači da će nam biti potrebno više novca da se ide na više takmičenja, a i sezona će trajati duže, ne od aprila do septembra, jer ako bude taj sistem možda će morati da se ide na druge kontinente. Svakako je 2025. godina probna i imaćemo priliku da vidimo kako sve funkcioniše, koliko košta i zahteva novih resursa, a i kako će se pokazati za takmičare – pojasnio je Pavle Jovanov.

Pošaljite komentar
MILICA NOVAKOVIĆ ZA „DNEVNIK”: Razmišljam o kraju, ali ga ne vidim, imam želju za medaljom koja mi nedostaje
kajak

MILICA NOVAKOVIĆ ZA „DNEVNIK”: Razmišljam o kraju, ali ga ne vidim, imam želju za medaljom koja mi nedostaje

29.09.2024. 08:31 08:40
ZLATNA KOMBINACIJA LIMANA, TARKETA I ZEMUNA: Srbiji osam medalja na Olimpijskim nadama u kajaku
kajak

ZLATNA KOMBINACIJA LIMANA, TARKETA I ZEMUNA: Srbiji osam medalja na Olimpijskim nadama u kajaku

24.09.2024. 13:47 14:19