light snow
2°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

АРАНЖМАНИ САМО 250 ЕВРА

СУМРАК ТУРИЗМА МАМИ МНОГЕ Туристи хрле у ратом опустошену Украјину, прошле године ЧЕТИРИ МИЛИОНА ПОСЕТИЛО ЗЕМЉУ УСРЕД РАТА

28.11.2024. 18:28 18:32
Пише:
Извор:
Telegraf.rs
Фото: Pixabay.com

Шпанац Алберто Бласко Вентас са одушевљењем је гледао уништени мост у Ирпињу у Украјини, срушен како би се зауставиле руске трупе 2022. године, који је сада постао атракција за туристе жељне узбуђења.

Руске снаге планирале су да пређу овај мост током покушаја заузимања украјинске престонице Кијева на почетку рата у фебруару 2022. преноси "Радио Франце Интернатионале".

Руска војска се од тада повукла стотине километара даље, али и даље готово свакодневно лансира ракете и дронове на Кијев, град који је Бласко Вентас изабрао за одредиште због туристичког путовања.

"Први пут сам у ратној зони", рекао је 23-годишњи софтверски инжењер и наставио: "Мало ме је страх, нећу лагати, јер никад не знаш шта може да се деси".

Он је био на тури "мрачног туризма" коју нуди једна од десетак украјинских компанија специјализованих за овај мали, али растући сектор,  омогућавање туристима да посете места трагичних догађаја док рат заправо још траје.

Да би стигао у Украјину, одбацио је забринутост своје породице и укрцао се на лет за Молдавију, након чега је уследила 18-часовна вожња возом. Као будући инфлуенсер, снимао је сваки корак путовања, које планира да објави на свом "YouTube" каналу са 115.000 пратилаца, где је већ забележио приче о "најстрашнијој психијатријској болници" у Сједињеним Државама и "најопаснијој граници" на свету, између Кине, Русије и Северне Кореје.

Као вакцина

Пре рата, Украјина је већ привлачила десетине хиљада туриста годишње у Чернобиљ, место највеће нуклеарне катастрофе на свету, која се догодила 1986. године и по којој је недавно снимљена популарна серија.

Одговарајући на критике да су оваква путовања морбидна или неморална, Бласко Вентас је инсистирао да поступа "с поштовањем".

Компанија "War Тоурс", која је организовала његову посету, навела је да је од јануара угостила око 30 клијената, углавном из Европе и Америке, који плаћају између 150 евра (157 долара) и 250 евра (262 долара) за читаву туру.

Део профита иде војсци, потврдио је суоснивач компаније Дмитро Никифоров, који је истакао да иницијатива "није због новца, већ због очувања сећања на рат". 

Свитазар Моисејев, менаџер туристичке компаније "Цапитал Тоурс Kyiv", рекао је да је профит занемарљив, али да посете имају образовни значај.

"То је као вакцина која треба да спречи да се ово икада понови", рекао је он.

Посете су углавном фокусиране на Кијев и његове предграђе где су руске трупе почетком 2022. наводно починиле масакре. Међутим, неке компаније иду ближе фронту, укључујући вишедневне туре на југу Украјине, које коштају и до 3.300 евра.

Следећа најбоља ствар

Американац Ник Тан, финансијски радник у технолошкој компанији у Њујорку, био је међу онима који су желели да иду даље од Кијева. У јулу је отишао у Харков, други највећи град у Украјини, који је под сталним бомбардовањем руских снага удаљених око 20 километара.

"Хтео сам то да видим јер мислим да су наши животи на Западу превише удобни и лаки", рекао је овај 34-годишњак.

Хтео је да иде још ближе фронту, али је наишао на одбијање свог водича. Самопрокламовани љубитељ адреналина рекао је да је већ испробао скакање падобраном, редовно похађа часове бокса и одлази на рејвове.

"Скакање из авиона, целоноћне журке и ударање људи у лице више ми нису пружали узбуђење. Па, шта је следећа најбоља ствар? Одлазак у ратну зону".

Његова потрага збунила је неке становнике razorrenog предграђа Ирпињ, чији становници живе под сталном претњом руских ваздушних напада.

"Дрон Шахид је недавно пао 300 метара од моје куће. Немам никакву жељу да поново пролазим кроз такво искуство", рекао је Руслан Савчук (52).

"Али, ако људи то желе за себе, то је њихово право", додао је. Савчук као волонтер саветује Ирпињ о туристичкој стратегији.

"Чак и тема тешка попут рата може донети нешто добро", поручио је додајући да туристи могу генерисати корисне приходе за локалне заједнице.

"Гледате нашу тугу"

Али Михајлина Скорик-Шкаривска, локална одборница у Ирпињу и бивша заменица градоначелника Буче, рекла је да је већина становника у реду с "мрачним туризмом", али неки сматрају профит од тога "крвавим новцем".

"Постоје оптужбе: ‘Зашто долазите овде? Зашто желите да гледате нашу тугу?‘“, рекла је, присећајући се разговора са локалним становништвом.

Маријана Олескив, шефица Националне агенције за развој туризма, рекла је да развој ратног туризма поставља многа етичка питања, али да ће тржиште неизбежно расти. Њена агенција припрема специфичну обуку за водиче, као и меморијалне туре у кијевској регији.

Руска инвазија је одмах изазвала колапс туристичке индустрије, али приходи овог сектора ове године требало би да премаше оне из 2021. године обележене пандемијом коронавируса. Тај раст углавном долази од домаћег туризма, подстакнутог украјинским мушкарцима у војној доби који, због ратног стања, углавном не могу да напусте земљу.

Украјина је прошле године забележила чак 4 милиона страних посетилаца, према речима Олескиве. Тај број је двоструко већи него 2022. године, али углавном обухвата пословне путнике.

Украјина се већ припрема за период после рата, укључујући склапање уговора с Аирбнб и ТрипАдвисор.

"Рат је скренуо пажњу на Украјину, тако да имамо јачи бренд. Сви знају за нашу земљу", рекла је Олескив.

(Telegraf.rs)

 

Извор:
Telegraf.rs
Пише:
Пошаљите коментар