НИСУ ВАЖНА ДЕЦА, ВЕЋ ПРОФИТ Елон Маск против планиране забране друштвених мрежа за децу у Аустралији
СИДНЕЈ: Јужноафрички милијардер Елон Маск и амерички имигрант, власник платформе Икс, критиковао је аустралијски предлог закона о забрани друштвених медија за децу млађу од 16 година и кажњавању друштвених медија до 49,5 милиона аустралских долара (32 милиона долара) за системска кршења тог закона, пренео је данас Ројтерс.
Аустралијска влада левог центра је јуче представила предлог закона у парламенту, који планира да покуша верификацију старости корисника друштвених мрежа, што су неке од најстрожих контрола за коришћење друштвених мрежа које је до сада наметнула било која земља.
"Изгледа као скривени начин за контролу приступа интернету свих Аустралијанаца", рекао је Маск, говорећи о том предлогу закона, у одговору аустралијском премијеру Ентонију Албанезију на платформи Икс.
Неке наше школе већ увеле забрану
У Србији, поједине школе су увеле забрану коришћења мобилних телефона током наставе, док друге регулишу њихову употребу кроз интерне правилнике. Препорука Министарства просвете је да школе саме уреде ову област у складу са својим потребама. Да ли ћемо имати општу забрану, видећемо.
Неколико земаља је већ најавило да ће преко закона увести контролу коришћења друштвених мрежа за децу.
Француска је прошле године предложила забрану друштвених медија за млађе од 15 година, али је дозвољено коришћење уз сагласност родитеља, док Сједињене Америчке Државе захтевају од технолошких компанија да траже сагласност родитеља да би се приступило подацима деце млађе од 13 година.
Маск се раније сукобио са аустралијским лабуристичком владом левог центра, због њене политике према друштвеним медијима, и назвао их је "фашистима", због њиховог закона о дезинформацијама.
У априлу, платформа Икс је отишла на аустралијски суд, да оспори налог регулатора за уклањање неких постова о убадању бискупа у Сиднеју, што је Албанезеа навело да Маска назове "арогантним милијардером".
И Холандија је увела забрану коришћења мобилних телефона у школама од 2024. Године, док је сличну забрану најавио и Кипар.