ВЕЛИКА ОДГОВОРНОСТ НА ТУЖИЛАШТВУ
НЕ МОЖЕ ПРЕКО КОЛЕНА Истрага о трагедији на Железничкој станици у Новом Саду захтева време и стрпљење
Више јавно тужилаштво у Новом Саду води један од најкомплекснијих кривичних поступака у последње време, након трагедије у којој је, услед рушења надстрешнице на Железничкој станици, живот изгубило 15 особа. Јасно је да овај трагичан догађај захтева детаљну и прецизну истрагу како би се утврдиле све околности и одговорност за несрећу.
Трагедија је изазвала дубоко узнемирење јавности и очекивање да се пронађу одговорни. Међутим, поступак који укључује овако озбиљне последице мора се водити са максималном пажњом и стручношћу како би се избегле грешке и осигурала правда. Стручњаци истичу да је кључ у темељној анализи свих чињеница, без икакве журбе.
Пажљива истрага кључна
Адвокат Владимир Гајићза Курир објашњава да је пред Вишим јавним тужилаштвом веома деликатан и сложен кривични поступак.
-С обзиром на то да тужилац није стручњак за инжењерске аспекте, неопходна су специјалистичка вештачења како би се утврдила узрочно-последична веза у овом случају. Тек након прелиминарних налаза судских вештака, могуће је отварање кривичне истраге и одређивање потенцијалних осумњичених - наводи Гајић.
Он наглашава да је кључно да јавност има поверења у правосудне институције.
-Истрага ће трајати годинама, али важно је да крајња пресуда буде неспорна са становишта чињеница и права - закључује Гајић.
Стручна анализа неопходна
Професор Милан Петричковић такође истиче да оваква истрага захтева доследну и стручну анализу.
-Сваки детаљ мора бити пажљиво испитан како би се прецизно утврдила одговорност. Велики број фактора могао је утицати на ову трагедију, а посао тужилаштва је да све те чињенице повеже и анализира - каже професор Петричковић.
Како је реако за Курир, досадашњи кораци, попут оставке министра Горана Весића, показују моралну одговорност, али је кључно да се сачека на налазе истраге.
Он напомиње да је трагедија била повод опозиционог деловања, што, по његовом мишљењу, представља тешку узурпацију и манипулацију.
-Опозиција се одмах бацила на посао политизације туге и бола, чиме је показала велику политичку некултуру, недоследност и лицемерје. Све ово је створило врло комплексну и замршену ситуацију у којој се меша оно што јавност очекује са оним што је политички циљ опозиције - упозорава Петричковић.
Изазови политичких притисака
Аналитичари упозоравају да политички притисци и покушаји злоупотребе ове трагедије могу само отежати ионако сложен процес.
-Трагедије попут ове захтевају стручност, стрпљење и објективност, а не политичку политизацију - сагласни су о оценама.
На крају, јавност с правом очекује правду, али је од суштинске важности да правосудни органи обаве свој посао без ометања и притисака. Тек тада ће се обезбедити да крајњи исход овог процеса буде у интересу правде и поштовања према жртвама.