МИНИСТАРКА ПРОСВЕТЕ О УЛАСКУ СТРАНИХ УНИВЕРЗИТЕТА У СРБИЈУ Није дискриминација већ конкуренција
Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић изјавила је јуче да присуство страних универзитета у Србији није дискриминација домаћих универзитета већ здрава конкуренција.
Како је рекла, страни факултети не улазе у домаћи систем просвете, већ су само лоцирани у Србији.
Она је одговарајући на питање новинара да прокоментарише отворено писмо ректора Универзитета у Београду и председник Конференције универзитета Србије (Конус) проф. др Владана Ђокића, у којем је навео да је академска заједница против предлога о страним универзитетима и да је то дискриминација домаћих факултета, казала да је то добро за компететивни развој у високом образовању те да нема апсолутно разлога да се било ко, ко квалитетно ради, плаши доласка страних универзитета.
- Са таквим универзитетима је неупоредиво лакше остварити сарадњу и када су у питању наши универзитети, а наша деца која оду на мастер, докторске или основне студије, често остају тамо где су. Ово је једна и од демографских мера јер држава омогућава да страни универзитети буду лоцирани на територији Србије и да по свим својим правилима функционишу - казала је министарка.
Појаснила је и да те стране високошколске установе не улазе у просветни систем Србије.
- Оне су само лоциране у Београду. Наши студенти одлазе у Милано, Рим, Минхен и друге градове у иностранству, често остану тамо када заврше. Изузев тога што они имају локацију у Србији, не улазе у наш систем, не дајемо им ништа више, дајемо могућност нашим младим људима да доторске, мастер или основне студије завршавају код њих у својој земљи - навела је Славица Ђукић Дејановић.
Конференција универзитета Србије затражила је крајем прошле недеље да се из скупштинске процедуре повуче предлог допуна Закона о високом образовању, којим се даје могућност иностраној високошколској установи за извођење студијских програма на основу споразума и дозволе за рад министарства просвете.
Наши универзитети наводе да ће иностране високошколске установе у Србији радити без спроведеног поступка акредитације
Из наведене допуне закона, како тврде универзитети, произилази да ће инострана високошколска установа пословати у Србији без претходно спроведеног поступка акредитације, што тумаче као „крајње дискриминишућу одредбу према домаћим универзитетима“.
- Без адекватног процеса акредитације, не постоји могућност да адекватна тела, а пре свега Национално тело за акредитацију и обезбеђење квалитета у високом образовању, у конректном случају процени да ли таква високошколска установа испуњава све неопходне услове и да ли поседује одговарајући квалитет у погледу наставног особља и студијских програма - наводи се у саопштењу које је пренео Универзитет у Београду.
КОНУС наводи и да одредба по којој би се инострана високошколска установа финансирала из средстава буџета, у ситуацији када се ради на новом моделу финансирања у високом образовању, доводи у питање досадашње напоре предузете у том смислу.
- Оваква допуна се предлаже у крајње неповољном тренутку, када се решава суштински једно од најважнијих питања за високошколске установе у Србији, а то је управо финансирање - наведено је у саопштењу које је потписао председник Конференције универзитета и ректор Универзитета у Београду Владан Ђокић.
Апеловали су да предложена допуна буде повученна из скупштинске расправе док не буде на одговарајући начин анализирана и у формалном, и у скупштинском смислу, јер је сачињена без адекватне процедуре, јавног увида и расправе са представницима државних институција у области високог образовања и високошколских установа.
Р. Д.