Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

MINISTARKA PROSVETE O ULASKU STRANIH UNIVERZITETA U SRBIJU Nije diskriminacija već konkurencija

19.11.2024. 09:30 09:36
Piše:
Izvor:
Dnevnik
факултети
Foto: arhiva Dnevnika

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je juče da prisustvo stranih univerziteta u Srbiji nije diskriminacija domaćih univerziteta već zdrava konkurencija.

Kako je rekla, strani fakulteti ne ulaze u domaći sistem prosvete, već su samo locirani u Srbiji. 

Ona je odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše otvoreno pismo rektora Univerziteta u Beogradu i predsednik Konferencije univerziteta Srbije (Konus) prof. dr Vladana Đokića, u kojem je naveo da je akademska zajednica protiv predloga o stranim univerzitetima i da je to diskriminacija domaćih fakulteta, kazala da je to dobro za kompetetivni razvoj u visokom obrazovanju te da nema apsolutno razloga da se bilo ko, ko kvalitetno radi, plaši dolaska stranih univerziteta. 

- Sa takvim univerzitetima je neuporedivo lakše ostvariti saradnju i kada su u pitanju naši univerziteti, a naša deca koja odu na master, doktorske ili osnovne studije, često ostaju tamo gde su. Ovo je jedna i od demografskih mera jer država omogućava da strani univerziteti budu locirani na teritoriji Srbije i da po svim svojim pravilima funkcionišu - kazala je ministarka. 

Pojasnila je i da te strane visokoškolske ustanove ne ulaze u prosvetni sistem Srbije.

- One su samo locirane u Beogradu. Naši studenti odlaze u Milano, Rim, Minhen i druge gradove u inostranstvu, često ostanu tamo kada završe. Izuzev toga što oni imaju lokaciju u Srbiji, ne ulaze u naš sistem, ne dajemo im ništa više, dajemo mogućnost našim mladim ljudima da dotorske, master ili osnovne studije završavaju kod njih u svojoj zemlji - navela je Slavica Đukić Dejanović. 

Konferencija univerziteta Srbije zatražila je krajem prošle nedelje da se iz skupštinske procedure povuče predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju, kojim se daje mogućnost inostranoj visokoškolskoj ustanovi za izvođenje studijskih programa na osnovu sporazuma i dozvole za rad ministarstva prosvete.

Naši univerziteti navode da će inostrane visokoškolske ustanove u Srbiji raditi bez sprovedenog postupka akreditacije

Iz navedene dopune zakona, kako tvrde univerziteti, proizilazi da će inostrana visokoškolska ustanova poslovati u Srbiji bez prethodno sprovedenog postupka akreditacije, što tumače kao „krajnje diskriminišuću odredbu prema domaćim univerzitetima“.

- Bez adekvatnog procesa akreditacije, ne postoji mogućnost da adekvatna tela, a pre svega Nacionalno telo za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju, u konrektnom slučaju proceni da li takva visokoškolska ustanova ispunjava sve neophodne uslove i da li poseduje odgovarajući kvalitet u pogledu nastavnog osoblja i studijskih programa - navodi se u saopštenju koje je preneo Univerzitet u Beogradu.

KONUS navodi i da odredba po kojoj bi se inostrana visokoškolska ustanova finansirala iz sredstava budžeta, u situaciji kada se radi na novom modelu finansiranja u visokom obrazovanju, dovodi u pitanje dosadašnje napore preduzete u tom smislu.

- Ovakva dopuna se predlaže u krajnje nepovoljnom trenutku, kada se rešava suštinski jedno od najvažnijih pitanja za visokoškolske ustanove u Srbiji, a to je upravo finansiranje - navedeno je u saopštenju koje je potpisao predsednik Konferencije univerziteta i rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić.

Apelovali su da predložena dopuna bude povučenna iz skupštinske rasprave dok ne bude na odgovarajući način analizirana i u formalnom, i u skupštinskom smislu, jer je sačinjena bez adekvatne procedure, javnog uvida i rasprave sa predstavnicima državnih institucija u oblasti visokog obrazovanja i visokoškolskih ustanova. 

R. D.

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar