light rain
10°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДРАГАНА РАЈБЛОВИЋ, ПРВА ЖЕНА ИЗ СРБИЈЕ И СА БАЛКАНА НА МОНТ ЕВЕРЕСТУ Не бих поново ишла на врх света

03.11.2024. 13:10 13:21
Пише:
еверест
Фото: Приватна архива

Драгана Рајбловић је пре 17 година постала прва жена из Србије и са Балкана која се попела на највиши врх света, Монт Еверест.

Пре ње је са ових простора на 8.848 метара надморске висине доспела Словенка Марија Штремфељ 1990, а српска застава у женским рукама се завијорила још само 2019. када је овај успех постигла Долорес Ал Шелех, чија је мајка Нишлијка, а отац из Јордана. 

– Прошло је доста времена од мог успона и недавно сам помислила да сам завршила са причом о томе, али долазе нове генерације и стално се распитују, а мени је драго ако некога охрабрим да оде – речи су Драгане Рајбловић. 

– Долорес Ал Шелех не живи у Србији па је остало на мени да причам о успону на Еверест из женског угла, док се не попне нека друга женска особа. Знам да има оних које могу ово да постигну, то није проблем, али јесте новац. У оно време, 2007, ни ја нисам могла то да приуштим, али су се нашли спонзори. Тада је то коштало до 13.000 евра. 

О комерцијализацији успона на Еверест прича се годинама. Цена одласка је између 50.000 и 200.000 евра, у зависности од врсте „луксуза“ експедиције. 

еверест
Фото: Приватна архива

– Сада је велика гужва и не бих ишла у таквим околностима – одмах је одговорила Драгана када смо је питали да ли би поново отишла на врх света да јој неко понуди ту могућност. – Када смо ми кретали није било толико ни интернета, нити неке женске особе од које сам могла да сазнам нешто о успону. Генерално, информације нису биле доступне као данас, па сам за све јурила Драгана Јаћимовића, који је организовао експедицију. Купила сам часопис „Национална географија“ у ком је била детаљна мапа Монт Евереста и гледала сам сваки ћошак док нисам кренула на експедицију. Сада је тамо све урбаније, насеља имају интернет, на неким локацијама су и купатила, док смо ми у импровизованој дрвеној кабини имали - канту. 

Књига  „Сан и јава”

Драгана Рајбловић написала је књигу „Мој Еверест – сан и јава“ која је доживела треће издање. „ Нико у Србији од нас десеторо који су се попели на Еверест није написао књигу о томе, осим мене”, каже Драгана Рајбловић. „Криво ми је што нису, јер сматрам да треба да оставимо нешто написано како би генерације које долазе могле да се информишу.  У мојој књизи је обухваћено све што је потребно знати за овај успон, од припрема до повратка кући”. 
 

На Еверест се најчешће пење јужном страном из Непала, а наш тим је 2007. добио дозволу од Кинеза, за северну. Позитивно је то што на тој рути није било гужве и нису имали чекања приликом успона, што је данас незамисливо. 

еверест
Фото: Приватна архива

– Заређала сам одлазак на Чо Ојо на Хималајима на 8.201 метар, који нам је био припрема за Еверест, па потом тај врх, а следеће године сам ишла на самосталну експедицију на највиши вулкан света Охос дел Саладо у Аргентини на 6.893 метра. Након Евереста нисам имала жељу да се пењем на све врхове изнад 8.000 м, него неке који су ми интересантни, лепи или технички тежи. На планинама сада волим да уживам у пролећу и зеленим пределима – истакла је Драгана Рајбловић, која је имала 40 година када се попела на врх света.

Хималаји не праштају грешку

Једну од припрема за Монт Еверест српска екипа урадила је на врху Чо Ојо на Хималајима, шестом највишем на свету (8.201). 

– Одатле смо видели Монт Еверест и знали смо да нас то чека за годину дана – истиче Драгана. – Прогутала сам кнедлу и помислила да ли ћу ја то моћи. Тада сам добила и јаснију слику о томе колико је битно да поштујемо правила на планини, користимо опрему на адекватан начин, одговорно се понашамо и не импровизујемо и користимо „пречице“ јер ако то урадимо, Хималаји не праштају грешке и лако можемо да страдамо. У то смо се уверили када је члан друге експедиције приликом силаска трагично изгубио живот.

Драган Јаћимовић, први Србин који се попео на Монт Еверест, одлучио је да организује експедицију 2007. и од девет чланова Драгана је била једина жена. Њих седморо је крочило на врх света, шесторо из Србије. Тада је наша земља постала седамнаеста која је имала жену на Евересту. Пре тога је Драгана била на највишој тачки Европе, Елбрусу на Кавказу (5.640),  а после и на највишем врху Африке Килиманџару (5.895).     

Кристина Бугарски

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар