БИЗАРНА БУДУЋНОСТ СТИЖЕ Свемирски робот ће имати вештачку интелигенцију прављену према ИНСЕКТИМА
Енглески Универзитет Шефилд и компанија Оптеран заједнички раде на пројекту свемирског робота којим управља алгоритам вештачке интелигенције, заснован на мозгу инсекта.
Предузеће Оптеран је најавило партнерство са Ербусом, највећом европском авиоиндустријском компанијом, као и са британском и европском свемирском агенцијом, како би се тестирала Оптеранова платформа унутар роботизованог ровера за истраживање Марса који производи Ербус, преноси лондонски Тајмс.
Енглеско предузеће које су 2012. године основала два научника развило је АИ систем за роботику и тврди да је њихов прототип робуснији и лакши од других јер је заснован на моделу мозга из природног света.
"Оно што смо урадили јесте да смо детаљном проучили биологију мозга и поставили циљ да осмислимо општи принцип за било коју машину која се креће. Искоришћавамо 600 милиона година еволуције да створимо нешто што зовемо неуроморфни софтвер за машине. То је радикално нови научни приступ у АИ. Надам се да ће се ова технологија успешно применити на Марсу, где су терен и услови рада изузетно изазовни", указао је Дејвид Рајан, извршни директор Оптерана.
"Ми смо поставили врло једноставно питање: Шта је природа урадила? Заронили смо у мозгове инсеката као што су пчеле, мрави и муве да бисмо то сазнали", рекао је Рајан.
Предузеће Оптеран запошљава 45 људи, од неуро-научника и компаративних биолога до ајтијеваца.
У 2022. години Оптеран је прикупио средства у висино од 12 милиона долара од групе инвеститора, а укупно досадашње улагање од оснивања предузећа процењује се на 15 милиона долара.