РАЧУНОМАНИЈА Ево колико грађана тражи фискални рачун на каси због „Узми рачун и победи”
Председник ПОС програма Иницијатива Бољи начин Владимир Бошковић изјавио је данас да према истраживањима ове иницијативе око четвртине грађана у случају када тражи фискални рачун, то ради због учешћа у наградној игри Узми рачун и победи, што према његовим речима доказује огроман едукативни и мотивациони значај ове игре.
Бошковић је на конференцији за новинаре, на којој је најављен нови круг ове наградне игре, рекао да увођење новине да безготовинска плаћања ове године доносе дуплу шансу за освајање награда, свакако представља важан подстицај за грађане и за мале бизнисе да пређу на електронска плаћања у што већем броју.
"То није само практичније и безбедније већ доноси огромну корист за целокопно друштво и за нашу економију, јер свака дигитална трансакција доприноси транспарентнијем праћењу новчаних токова чиме се сузбија сива економија и јача наш фискални систем", рекао је он.
Истакао је да су најновије анализе иницијативе Бољи начин показале да приближавање Србије Европској унији у погледу развоја безготовинских плаћања може смањити сиву економију до 2,4 одсто и донети додатне пореске приходе до износа од 500 милиона евра годишње.
"Зато верујем да је посебно важно нагласити што је Влада Србије кроз своја стратешка документа, као што је програм за сузбијање сиве економије препознала безготовинска плаћање као један од кључних механизама да се смањи обим нелегалног пословања што потврђује и успешност спровођење већ спомренутих системских реформи попут е-фактура и е-фискализације", рекао је Бошковић, који је члан Извршног одбора НЛБ Комерцијалне банке.
Истакао је да је охрабрујући приметан велики раст безготовинских плаћања чија је вредност у претходној години износила више од 9,5 милијарди евра, што је раст од 20 одсто у односу на 2022. годину.
Додао је да пре осам година, вредност безготовинских плаћања износила тек нешто око две милијарде евра, што значи да је у међувремену повећана четири пута.