СВЕ ВЕЋИ БРОЈ ЖРТАВА
НАЈМАЊЕ 18 ПОГИНУЛИХ У ПОПЛАВАМА Пољска и Чешка утврђује градове, Мађари граде мобилне бране ТЕШКА СИТУАЦИЈА У РУМУНИЈИ (ВИДЕО)
Број жртава поплава у централној и источној Европи повећао се на 18, а волонтери у пољском граду Ниси поставили су бедеме како би заштитили град од воде.
Волонтери су током ноћи помогли спасиоцима да поставе вреће са песком како би санирали оштећени насип у Ниси, граду са 40.000 становника на југу Пољске, од којих је рано јутрос затражена евакуација, преноси Ројтерс.
Град Вроцлав, са 600.000 становника, припрема се за врхунац воденог таласа на реци Одри.
Пољске власти попуниле су 75 одсто џиновског резервоара у близини границе са Чешком, са циљем да смање ниво воде и спрече преклапање поплавних таласа на Одри и Ниси, што се догодило 1997. године, када су велике поплаве погодиле Вроцлав.
Реке се и даље изливају из корита у Чешкој, док је ниво Дунава порастао у Словачкој и Мађарској.
Чешко-пољска погранична подручја су од викенда међу најтеже погођенима, јер су реке срушиле или оштетиле мостове и уништиле куће.
У поплавама у Румунији погинуло је седам особа, четири особе су страдале у Пољској, четири у Аустрији и три у Чешкој.
Чешки премијер Петр Фиала изјавио је да је евакуисано више од 13.000 људи, а десетине хиљада чешких и пољских домаћинстава и даље су без струје.
У Мађарској су у градовима Вишеграду и Сентандреји, северно од Будимпеште, власти поставиле мобилне бране, припремајући се за пораст водостаја Дунава.
Будимпешта се такође припрема за врхунац воденог таласа и затворила је острво Маргарет, рекреативну зону са хотелима и ресторанима, где је постављено десетине хиљада врећа песка у циљу заштите.
Што се Беча тиче, власти аустријске престонице саопштиле су да је почело са уклањањем главних бедема на Дунаву, пошто је ниво реке напокон почео да опада, па ће живот полако почети да се враћа у нормалу.
Погледајте још и: