"ВОДЕ ВОЈВОДИНЕ" СПРЕМНЕ Градоначелник Милан Ђурић: И премијер је рекао да нема места паници, Нови Сад је у домену редовне одбране од поплава
Градоначелник Новог Сада Милан Ђурић, заједно са покрајинским секретаром за привреду Владимиром Галићем обишао је магацин Вода Војводине који је спреман за одбрану града од поплава и том приликом рекао да је Нови Сад у домену редовне одбране.
"Драго ми је да су они као воде Војводине спремни и да имају механизацију, да штите критичне тачке. Видимо апокалиптичке слике у другим државама, али и премијер је јуче рекао да то не треба да нас брине. Нови Сад је у домену редовне одбране од поплава. За један дан може да се монтира све што је потребно“, рекао је Ђурић.
Он је додао и да би проблем могли да буду улични потоци са сремске стране, те да они морају редовно да се чисте до пика који је очекиван 24. септембра.
Директор Вода Војводине Срђан Кружевић рекао је да проблем настаје када се споји неколико таласа, али да сада имамо један који ће се продужити максимум за дан, два.
"Ми на дневном нивоу радимо анализе и пресеке. Без обзира на апокалиптичке слике, ми смо безбедни и нећемо ући у ситуације на које нисмо навикли. Последњи висок водостај је био 2013, па се равнамо по прогнозама са севера“, казао је Кружевић.
Он је истакао и да се ванредне одбране могу десити само у Бездану и Апатину, јер је по мерењима водостаја пик у Мађарској 850, што значи да је за пола метра нижи у односу на 2013. годину.
"Имамо 63 критична места која су оштећена деловањем животиња или камиона, али ниједно није толико критично, ми смо свакако спремни са људима да реагујемо, 500 оперативних људи“, рекао је Кружевић.
Према његовим речима, спремне су и мобилне бране, пумпе, чамци, теренска возила, а сутра ће бити организован и састанак са представницима општина да их упуте како да поступају.
У Новом Саду најчешће плаве небрањени делови, попут Рибарског острва и Камењара.
"Сланкаменска болница се налази у небрањеном делу. Не можемо брану да ставимо на Рибарац, а не на болницу. Све поплаве су стигле копном, односно пуцањем насипа негде у комшилуку“, закључио је Кружевић.
Покрајински секретар за пољопривреду, водопривреду и шумарство Владимир Галић додао је и да покрајина располаже буџетском резервом уколико буде проблема са Баноштором, Беочином, Сланкаменом и Јужним Банатом.
Танјуг/Дневник