Трипут већи приход од уложеног
ВЕЋИНА СРБА ЗА ОВУ БИЉКУ НИЈЕ НИ ЧУЛА Бобице су супер здраве, а њихов УЗГОЈ је у Европи све ПОПУЛАРНИЈИ Ево када се САДИ и какве УСЛОВЕ тражи
Многи још нису чули за ову бобицу, а у питању је јоста, хибрид настао укрштањем огрозда и црне рибизле.
Јоста због својих одличних својстава привлачи све већу пажњу пољопривредника и љубитеља воћа.
Иначе, јоста је развијена на институту у Келну, а име јој потиче од немачких назива за црну рибизлу и огрозд. Овај иновативни хибрид брзо је стекао популарност у Европи због својих јединствених карактеристика.
Ова чудна биљка, добро успева у свим подручјима континенталне климе. Више јој за узгој одговарају веће надморске висине, иде и до 1.200 метара надморске висине, него нижи терени. Посебно су јој за узгој погодни северни и западни положаји, где је свежија клима. За гајење јој погодују плодна, растресита земљишта, богата хумусом.
Бобице су и даље тамнољубичасте до црне боје и расту у гроздовима од три до пет. Њихова арома подсеćа на мешавину боровнице, кивија и грожђа. Могу се јести свеже, а у Немачкој су популарни џемови, ликери, па чак и вино од ових бобица, пише Агроклуб.
Даље, килограм на немачком тржишту и даље кошта пет евра, а његов узгој постаје све популарнији. Многи га воле јер је одлична храна богата витамином Ц. Занимљиво је да садржи отприлике осам пута више витамина Ц од лимуна.
Осим што јача имунитет, помаже код анемије, чисти јетру и крвне судове, штити од прехладе и других болести. Сок од ових бобица је добар диуретик и доказано побољшава лечење реуме и гихта. Захваљујући комбинацији најбољих својстава огрозда и црне рибизле, јоста је одличан додатак здравој исхрани.
Јоста је богата витаминима и минералима. По садржају корисних материја, значајно је на скали испред боровнице, купине и бруснице.
Што се тиче земљишта, погодују јој плодна, растресита тла, богата хумусом. Идеална пе-ха реакција земљишта за узгој је пет до шест. Код подизања засада, размак између редова треба да буде до три метра, у редовима од 0,8 до једног метра. Расте као жбун, у висини до два метра.
Коренов систем јој је површински, жиличаст и развија се највише у дубини од 20 цм. Када су сушни периоди, земљиште које се налази у непосредној близини корена је потребно додатно заливати. Због жиличастог облика, неопходно је ђубрити стајњаком, у количини 15 – 20 т/ха површине.
Релативно је отпорна на инсекте и болести за разлику од црне рибизле.
Јосту је најбоље садити у јесен. Треба копати дубље рупе, до 40×40 цм, поготово ако је земљиште лошег квалитета. Тако да се аплицира у непосредној близини корена неопходна количина органских и минералних ђубрива па чак и квалитетнији земљишни сусптрат.
Пре садње орежемо корен и потопимо висину саднице у раствор фунгицида, балеге и иловаче. Тако потопљене биљке оставимо да одстоје сат, два. Садњу треба обавити када нису прогнозирани мразови и прениске температуре, због измрзавања, а обавља се као код стаблашица – на начин да се садница покрије земљом један до два центиметра изнад кореновог врата јер у тој висини ће се земљиште свакако слегнути.
Како је правилно орезати?
Успешна резидба подразумева одстрањивање изданака старих четири и више година. Овакав тип орезивања сличан је код црвене рибизле или сличнији код ароније, где се тежи подмлађивању грма и изданака.
Код грма јосте, током резидбе, потребно је оставити три до пет младих јаких изданака те одстранити све сувишне или видљиво оболеле и суве.
Битно је знати да јоста плодоноси на једногодишњим дугачким изданцима.
Употреба јосте и будућност производње
Такође, богата је витаминима и минералима. По садржају корисних материја, значајно је на скали испред боровнице, купине и бруснице.
Доказана су и њена лековита својства. Лечи малокрвност, чисти јетру и крвне судове, штити од прехладе, грипе, вироза, јача имунитет и има бројне друге бенефите.
Сок од јосте има окрепљујуће деловање. Доспева у крвоток за свега неколико минута. Цеђењем плодова и производњом нектара добијамо здрав органски производ из сопствене баште који би могао да се комерцијализује.
Од ње могу да се производе сокови, сирупи, џем, мермалада. Медоносна је биљка. У земљама средње и западне Европе килограм јосте кошта пет до седам евра (600 до 800 динара) у малопродаји.
Ово би могле бити корисне информације и неки основ за оне који се у овом тренутку питају у ком правцу производње да крену. Један грм годишње може дати неколико килограма бобица. Берба је ручна и релативно спора, што утиче на цену на тржишту.