IGF СРБИЈА 2024: KАКВА НАС ДИГИТАЛНА БУДУЋНОСТ ОЧЕКУЈЕ Сајбер безбедност и унапређење законодавства
Шта је то Global digital compact и зашто се очекује да ће бити окосница за нове дигиталне политике које ће обликовати нашу свакодневицу?
Како ће се поставити међународни темељи за отворену, слободну и дигиталну будућност, а у контексту дигиталне повезаности, избегавања фрагментације интернета, слободе управљања сопственим подацима, практиковања људских права и слобода онлајн, управљања развојем вештачке интелигенције – питања су којима се бавила конференција IGF Србија 2024.
Јакуп Бериш, представник UNDP-а у Србији, говорио је о важности инклузије дигиталне и зелене агенде, како бисмо се изборили сa изазовима одрживог развоја.
– Дигитална транзиција је и зелена транзиција и оне се не поклапају. Дошао сам да упутим поруку да су транзиције међусобно повезане и од критичког значаја за одрживи развој – рекао је Јакуп Бериш, истичући да је главни задатак да дигиталну транзицију учинимо зеленом. – Важно је и питање како се манипулише подацима од важности за грађане и како се они обрађују.
Важно је и питање како се припремамо за евентуалне проблеме које доносе климатске промене.
О значају Светске конференције информационог друштва, одржане у мају у Женеви, говорио је Чентегеј Масанго из Секретаријата форума интернет управљања Уједињених нација, док је први панел би опосвећен историјату IGF-а, његовом значају и проблемима с којима су се сусретали, како је растао значај интернета и растао њихов значај и утицај.
Изазови са којима се суочавају дигитализована друштва, пре свега они у области сајбер безбедности, изискују континуираа унапређења законодавства. Зато су NIS2 директива Европске уније и нацрт националног Закон о информационој безбедности теме које je неопходно разматрати – из угла законодавца, корпорација које послују на различитим тржиштима, из угла пружалаца ИТ сервиса и угла малих предузећа пред којима ће се такође наћи нови захтеви и изазови.
И. Р.