IGF SRBIJA 2024: KAKVA NAS DIGITALNA BUDUĆNOST OČEKUJE Sajber bezbednost i unapređenje zakonodavstva
Šta je to Global digital compact i zašto se očekuje da će biti okosnica za nove digitalne politike koje će oblikovati našu svakodnevicu?
Kako će se postaviti međunarodni temelji za otvorenu, slobodnu i digitalnu budućnost, a u kontekstu digitalne povezanosti, izbegavanja fragmentacije interneta, slobode upravljanja sopstvenim podacima, praktikovanja ljudskih prava i sloboda onlajn, upravljanja razvojem veštačke inteligencije – pitanja su kojima se bavila konferencija IGF Srbija 2024.
Jakup Beriš, predstavnik UNDP-a u Srbiji, govorio je o važnosti inkluzije digitalne i zelene agende, kako bismo se izborili sa izazovima održivog razvoja.
– Digitalna tranzicija je i zelena tranzicija i one se ne poklapaju. Došao sam da uputim poruku da su tranzicije međusobno povezane i od kritičkog značaja za održivi razvoj – rekao je Jakup Beriš, ističući da je glavni zadatak da digitalnu tranziciju učinimo zelenom. – Važno je i pitanje kako se manipuliše podacima od važnosti za građane i kako se oni obrađuju.
Važno je i pitanje kako se pripremamo za eventualne probleme koje donose klimatske promene.
O značaju Svetske konferencije informacionog društva, održane u maju u Ženevi, govorio je Čentegej Masango iz Sekretarijata foruma internet upravljanja Ujedinjenih nacija, dok je prvi panel bi oposvećen istorijatu IGF-a, njegovom značaju i problemima s kojima su se susretali, kako je rastao značaj interneta i rastao njihov značaj i uticaj.
Izazovi sa kojima se suočavaju digitalizovana društva, pre svega oni u oblasti sajber bezbednosti, iziskuju kontinuiraa unapređenja zakonodavstva. Zato su NIS2 direktiva Evropske unije i nacrt nacionalnog Zakon o informacionoj bezbednosti teme koje je neophodno razmatrati – iz ugla zakonodavca, korporacija koje posluju na različitim tržištima, iz ugla pružalaca IT servisa i ugla malih preduzeća pred kojima će se takođe naći novi zahtevi i izazovi.
I. R.