ФЕСТИВАЛ УЛИЧНИХ СВИРАЧА, НОЋ ДРУГА У миксу жанрова и култура пронашли се и стари и млади
Друго вече Фестивала уличних свирача започело је садржајима за најмлађе: читањцем „Шетња кроз приче”, где је у улози приповедачице била Данијела Ћирјаковић, док је у оквиру програма „Правим буку, учим азбуку” ауторка Тамара Остојић Грегус представила дидактичко-едукативни материјал који подстиче рано описмењавање и тако отвара магичан свет дечје литературе, као и еколошки пројекат „Добро дрво”, реализован у јуну на Детелинари.
Циркусанткиња и плесачица из Аргентине Мариа Сол Ленце извела је представу „Туту”, засенивши публику својим вештинама, попут балансирања на флашама и акробација у ваздуху, а да се у исто време може свирати неколико инструмената и притом изводити кловновске лудорије, демонстрирао је улични извођач из Токија, познат под именом ЕППАИ.
За љубитеље француске кинематографије, на репертоару Градић биоскопа од 20 сати била је „Заљубљена Анаис” редитељке Шарлине Буржуа-Таке, која плете причу око 30-годишњакиње у проласку кроз љубавне изазове и недоумице, а од 21.45 часова комедија „Плеј листа”, коју потписује Нине Антико и приказује живот 28-годишње Софи чија је жеља да постане дизајнерка.
Музичком сценом доминирао је микс стилова – од џеза, блуза, попа, рокенрола, преко фанка и регеа, до диско тонова и домаћег етна – са извођачима: македонским кантаутором Дејание, београдским уличним свирачем Владимиром Тричковићем, новосадским бендовима Драгон’с Фуел, Бабилон, ЈАЛ (Јосип А Лисац) и Hydrogen, који је наступао на овогодишњој Песми за Евровизију са нумером „Немогућа мисија”.
Из Чилеа је пред новосадску публику дошао петочлани састав Ла Тромба, из Италије Basterdjazz, Холандије Ундердог, док је из комшилука пристигао загребачки Ки Клоп, као и Антун Алекса, тромбониста бендова Порто Морто и ЈебоТон ансамбла, како би представио соло пројекат ИДЕМ.
– Док сам била студент, долазила сам четири-пет година заредом, пративши селидбу Фестивала по различитим локацијама, а онда направила паузу све досад – каже Мирна Мишковић из Осијека, додајући да је овог пута уместо пријатеља повела млађег брата, те да им двосатна вожња до Новог Сада не пада тешко када је овако леп повод. – Свиђа ми се што можете да се шетате и уживате у доброј храни и квалитетном крафт пиву.
Има различитих извођача, различитих култура, нема ограничености, можете се облачити како год хоћете. Много је деце, али и старијих. У Западној Европи је готово немогуће седети овако за столом са непознатим људима и дружити се.
Ко је желео да види процес сито-штампе, а потом понесе својеврсни подсетник на Фестивал, могао је посетити штанд Squeegee Принтарије, чији су творци осмислили дизајн производа специјално за ову прилику. На посетиоцима је било само да изаберу омиљену комбинацију боја од понуђених, уз минималну донацију, која за мајице износи 900 динара, а за цегер 500.
С. Милачић