НИЈЕ СВЕ САМО У ПИВУ, ИМА НЕЧЕГА И У КРИГЛИ Укус омиљеног летњег освежења итекако зависи од облика чаше у којој је сервирано ПИВОПИЈЕ, ОВО МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ
Иако испијање пива директно из флаше има извесну привлачност, и можда чини да се човек осећа као џејмсдиновски бунтовник без разлога, ако се жели из пива извући сав укус који се у њему налази, на флашу треба заборавити: притом, кроз флашу не можете осетити мирис пива, што значајно утиче на читав доживљај.
Али нису ни све чаше једнаке. Код нас, у највећем броју локала, не у свим али ипак у највећем броју, уз пиво ће вам донети малу а високу, танку чашу, у којој би вам можда донели и воду уз кафу; то није чаша за пиво и крајње је време да ти угоститељи на ту „ситницу” обрате пажњу.
Не мора се имати у понуди десет различитих врста чаша за сваку врсту пива, али сваки локал може имати барем две или три, или макар једну: можда ону универзалну (можда тзв. чаша за америчку пинту: равне ивице, при врху шира, први дну ужа), или ону осмишљену за „лагер”, који је и иначе најзаступљенија врста пива, које се с њом често и поистовећује.
Ради се о томе што од облика чаше/кригле зависи да ли ће се хемијски састав пива на правилан начин испољити приликом додира са непцима, у којој мери, и када — што је посебно битно код оних пива која имају слојевите афтертејстове. Укратко, различите чаше извлаче различите ароме, између осталог и због начина на који се ослобађа пивски гас (да не причамо о пени).
Чаша за империјалну пинту (пинта је иначе мера за запремину течности, која се користи у Енглеској и Америци, који опет имају различите стандарде), која има благо испупчење при врху, у које улежу прсти приликом држања, идеална је за лагере и за неке ејлове (пејл ејл, индијан пејл ејл, амбер или црвени ејл, браун ејл, скоч ејл), за портер, млечни стаут, овсени стаут.
Чаша „пилснер ”је висока, витка пивска чаша, створена је за разне врсте лагера, али пре свега за пилснере (светли лагер), по којима је и добила име, док је чаша „тулип”, која, само јој име каже, изгледа као цвет лале, направљена за белгијске ејлове, попут белгијског јаког ејла и белгијског црног ејла, али и за белгијске подврсте већ поменутих ејлова, попут белгијског пејл ејла или франдријског црвеног ејла.
Класичном пивском криглом практично може да се служе пива свих врста, и она је најпопуларнији облик универзалне пивске чаше, али ако желите да у потпуности осетите стаут, онда вам треба стаутска чаша, која је потпуно сужена у доњем делу, док у горњем изгледа као чаша „тулип” и слична је чаши за ИПА-у (индијан пејл ејл), додуше, чини се да се у оба случаја ради о релативно новијем америчком дизајну.
Чаша у облику пехара служи за јака и мутнија пива, попут пшеничних, док је њена посебна варијација направљена специјално за траписте (не за монахе него за њихова пива), и има нешто плиће посуде за течност, мада то варира од од траписта до траписта, сваки има свој облик. Код нас је честа и тзв. висока чаша, која има овални облик у горњем делу а сужава се у доњем, а која је такође добра за пшенична пива.
Постоје и разне друге врсте, немогуће их је све споменути; нека вам овај текст буде полазна тачка. Ако досад на ово нисте обратили пажњу, врло брзо ћете приметити разлику.
(Telegraf.rs)