МАГНЕЗИЈУМ - ВЕОМА ВАЖАН ЗА ПРАВИЛНО ФУНКЦИОНИСАЊЕ ОРГАНИЗМА Kакви су ефекти његовог недостатка? Ако приметите ове симптоме, реагујте ОДМАХ и обратите се ЛЕКАРУ
Његов дуготрајни недостатак може довести до озбиљних здравствених проблема, као што је смањен имунитет. Магнезијум је присутан у многим намирницама, али се може узети и у облику суплемената
Класификован као макроелемент, односно група елемената чија је дневна потреба већа од 100 мг.
Недостатак магнезијума назива се хипомагнеземија, односно прениска концентрација овог елемента у крвној плазми. Ако његов ниво падне испод 0,65 mmol по литри крви, потребно је исхрану допунити прехрамбеним производима који садрже овај макронутријент.
Магнезијум је укључен у бројне метаболичке циклусе, а такође учествује у процесима нервне проводљивости, синтези протеина и до 300 ензимских и хормонских реакција. Присутан је у ћелијама скелетног система, скелетним мишићима, ткивима и органима.
Процеси у телу који укључују магнезијум
Недостатке магнезијума у организму треба систематски надокнадити, јер је овај елемент укључен у биохемијске процесе који су важни за правилно функционисање организма. Најважнији од њих укључују:учешће у синтези нуклеинских киселина и стабилизација њихове структуре,активирање трансформације масти, угљених хидрата и протеина, осигуравајући одговарајућу пропустљивост и стабилност ћелијских мембрана, регулисање крвног притиска,учествује у контракцији ћелија срчаног мишића, подржава рад јетре , заштита од крвних угрушака, регулише ниво глукозе у крви ,утиче на правилну проводљивост нервног система.
Дневна доза магнезијума за жене је око 300 мг, а за мушкарце око 400 мг.
Који су симптоми недостатка магнезијума?
Најважнији макронутријенти за правилно здравље људи укључују, поред магнезијума, и: калцијум, калијум, сумпор, фосфор, хлор, натријум, водоник, азот, угљеник и кисеоник. Ови биогени елементи су неопходни за правилан раст и функционисање живих организама.
Недостатак макронутријената може довести до поремећаја у раду унутрашњих система и органа.
Низак ниво магнезијума у крви може изазвати болести и здравствене проблеме, као што су: сензорни поремећаји ( парестезија ),смањен имунитет, смањена покретљивост сперматозоида,
ослабљени нокти,губитак косе ,погоршање стања коже, нижа отпорност на стрес,
проблеми са циркулацијом и срцем, повећан ризик од можданог удара или развоја дијабетеса типа 2 , низак ниво калцијума (хипокалцемија) и фосфата (хипофосфатемија) у крви, замагљен вид, повећана подложност преломима костију.
Људи који примете потешкоће са концентрацијом, упорни умор, утрнулост или трнце у удовима, нервоза, раздражљивост, трзање мишића и грчеви, нервни тикови и главобоље могу имати недостатак магнезијума. То су тегобе на које често не обраћамо пажњу.
Хипомагнеземија је често повезана са обољењима дигестивног система, укључујући губитак апетита, мучнину или повраћање. У случају таквих симптома, вреди консултовати лекара и извршити тест крви.
Ефекти дуготрајног недостатка магнезијума могу такође укључивати менструалне поремећаје, ослабљене зубе, повећан ризик од остеопорозе и појаву депресије - то су ређи симптоми на које се мора обратити пажња.
Прехрамбени производи који садрже магнезијум
Разноврсна исхрана која садржи минерале и витамине неопходне за правилно функционисање тела основа је здравља. Да бисте избегли недостатак неопходних супстанци, можете посегнути за фармацеутским производима, али конзумирање хране богате хранљивим материјама је много боље решење. Магнезијум налазимо у производима као што су: горки какао и чоколада, хељда и смеђи пиринач, плодови мора, црни хлеб и овсена каша,бадеми и ораси, семенке бундеве и сусам, спанаћ , семе сунцокрета и соја
Да би се магнезијум апсорбовао у телу, потребни су одговарајући протеини носачи. Ако храном уносимо премало овог макронутријента, његова апсорпција је на нивоу од 80%.
Недостатак магнезијума током трудноће и дојења
Елемент који у великој мери утиче на развој фетуса је исхрана богата макронутријентима, микронутријентима и витаминима. Код трудница са недостатком магнезијума могу се развити или погоршати симптоми попут тремора и грчева у мишићима, несанице, умора, слабости, главобоље , проблема са памћењем и концентрацијом. Грчеви у мишићима су уобичајени симптом хипомагнеземије, која носи ризик од превременог порођаја или побачаја код трудница.
Ако не једемо производе који садрже потребне хранљиве материје, вреди размислити о суплементацији. Иако се неки симптоми недостатка магнезијума могу чинити прилично необичним (нпр. Поремећаји менструалног циклуса, смањена покретљивост сперматозоида, депресија, мучнина, повећано знојење, крхкост костију, губитак косе, смањени имунитет, губитак апетита, срчани проблеми), у случају њиховог појављивања , вреди узети тестове крви и применити одговарајућу суплементацију.
АЛО / Здравље