overcast clouds
1°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ТРАНСРОДНА ПАРАОЛИМПИЈКА ОПТУЖИЛА ПРОТИВНИКЕ ЊЕНОГ УЧЕШЋА У ЖЕНСКОЈ КАТЕГОРИЈИ ЗА ЉУБОМОРУ: Критичари завидни, поштено је да изразим свој род у спорту

20.08.2024. 18:25 18:29
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

Прва трансродна тркачица на Параолимпијским играма, Италијанка Валентина Петрило, оптужила је противнике њеног учешћа у женској категорији за љубомору, рекавши да је ''поштено'' што јој је то дозвољено.

Петрило је слабовида, а постала је трансродна жена 2019, након освојених 11 националних титула такмичећи се у мушкој категорији као отац троје деце, пише британски Телеграф.

''Поштено је да је сваком од нас дозвољено да изрази свој род. Спорт треба да нас научи вредности инклузије и то је од суштинског значаја за срећу људи. Постепено сам схватила да морате живети са завишћу и љубомором људи, нажалост. Али, са своје стране, свесна сам да је оно што радим стварно и стога немам чега да се плашим'', рекла је параолимпијка за италијански Релево.

Она је истакла да је свесна ''друштвеног и културног значаја'' њеног учешћа у женској категорији у Паризу, као и да зна да је подржавају припадници ЛГБТ заједнице, али и они који то нису.

Петрило је освојила бронзу у тркама на 200 и 400 метара у женској категорији на Светском првенству у параатлетици прошле године, где се такмичила против Немице Катрил Милер-Ротгарт.

Милер-Ротгарт је недавно изнела противљење учешћу Петрило у женској категорији у тркама због предности које има након што је дуго тренирала као мушкарац, истовремено је подржавши да изрази свој род.

''У основи, свако треба да живи свакодневни живот онако како се осећа удобно. Али тешко ми је (да то прихватим) у такмичарском спорту. Она је дуго живела и тренирала као мушкарац, тако да постоји могућност да је физички другачија од оних који су рођени као жене. Ово би јој могло дати предност", рекла је она.

Квалификација Петрило за трку на 200 метара такође је изазвала негодовање након што је завршила испред Мелани Берже и ускратила Шпанкињи место на такмичењу у Паризу 2024.

''Различита национална и међународна женска удружења, конзорцијуми и невладине организације тражии су од Шпанског паолимпијског комитета да оспори место Петрило на основу тога што се он такмичио са предношћу у категорији која није одговарала његовој и то место тражи за шпанску атлетичарку Берже”, наводи се у саопштењу организације Алијанса против брисања жена.

Као и Међународни олимпијски комитет (МОК), Међународни параолимпијски комитет (ИПЦ) дозвољава појединачним спортским телима да одлучују о сопственим смерницама о категоријама за женски спорт.

Прошле године, Светска атлетика забранила је трансродним женама да се такмиче у женској категорији на међународним догађајима као што су Олимпијске игре.

Међутим, према правилима Светске параатлетике, спортиста који је законски признат као жена има право да се такмичи у женској категорији за коју их квалификује њихова сметња.

 

@pinknews Валентина Petrillo ис геаринг уп то бецоме the фирст оут трансгендер athlete то цомпете ат the Paralympic Гамес, анд хас нотед that хер партиципатион “ис ан импортант symbol оф инцлусион”. The спринтер, 50, was chosen то репресент Italy ин Para-athletics ат the Парис 2024 Paralympics анд will цомпете ин the women’s Т12 classification фор athletes with висуал импаирментс. Petrillo, сет то цомпете ин the Т12 200 анд 400-метре спринтс, хас спокен оут агаинст цритицс who suggest that хер инволвемент ин the women’s цатегориес ис унфаир. “The хисториц валуе оф беинг the фирст трансгендер woman то цомпете ат the Paralympics ис ан импортант symbol оф inclusion…This ис нот а lifestyle choice фор ме,” схе саид то BBC Спорт. “This ис who И ам.” “Анд the way И ам, like all трансгендер пеопле who до нот феел they белонг то their биологицал гендер, схоулд нот бе дисцриминатед агаинст ин the саме way that раце, религион ор политицал ideology схоулд нот бе дисцриминатед агаинст. “Анд спорт that импосес рулес басед он а binary way оф thinking доес нот фацтор this ин. Ит ис спорт that хас то финд а солутион анд excluding трансгендер athletes ис clearly нот that солутион.” Petrillo, who фирст underwent gender-affirming царе ин January 2019 when схе стартед хормоне реплацемент therapy (ХРТ), added that “everyone will хаве their questions” бут only а “minority” will ундерстанд хер ливед experience ас а трансгендер athlete. Ин 2021, овер 30 athletes сигнед а петитион сент то the пресидент оф the Италиан Athletics Федератион анд the министриес фор Equal Opportunities анд Спорт attempting то challenge Petrillo’s right то цомпете ин women’s цомпетитионс. Andrew Парсонс, the пресидент оф the Интернатионал Paralympic Committee (ИПЦ), саид то the оутлет that Petrillo ис “welcome” ин Парис ундер the current World Пара Athletics policy, which статес that а персон who ис legally рецогнисед ас а woman ис елигибле то цомпете ин their impairment-qualified category. However, Парсонс added that хе wants the спортинг world то “уните” он итс трансгендер полициес, ас there ис но цохесион between вариоус говернинг бодиес. BBC Спорт previously explained that Petrillo’s тестостероне левелс аре “now consistently well below the two-nanomoles-per-litre левел” синце ундергоинг gender-affirming царе. Фор референце, ас пер НХС Енгланд, “нормал” тестостероне левелс фор цисгендер women аре anything ундер 3.0 нмол/Л, whilst women with Polycystic Овариан Syndrome — with оне ин 10 women хавинг the цондитион ин the УК — frequently сее their тестостероне левелс ат ор ундер 5.2 нмол/Л. Приор то рецеивинг gender-affirming царе, Petrillo achieved 11 натионал титлес ин the Т12 category between 2015 анд 2018. Ласт year, Petrillo won two бронзе медалс ат the World Пара Athletics Championships. #valentinapetrillo #paralympics #paris2024 #transwomen #transrights #lgbtq ♬ Епиц Мусиц(863502) - Драганов89
Пише:
Пошаљите коментар