Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

МЕЂУНАРОДНИ ДАН МЛАДИХ - ПОРУКА СВЕТУ Они су круцијална СНАГА за одрживи развој, на њима СВЕТ О(П)СТАЈЕ

12.08.2024. 09:50 09:57
Пише:
Фото: Ф. Бакић

Међународни дан младих обележава се сваке године 12. августа, захваљујући резолуцији коју је 1999. године усвојила Генерална скупштина Уједињених нација, прихвативши препоруку Светске конференције за младе.

Циљ обележавања овог датума је да се скрене пажња међународне заједнице на проблеме, културна и правна питања омладине, ученика и студената. С тим у вези, сваке године Међународни дан младих носи снажну поруку, а ове године она гласи „Од кликова до напретка: Дигитални путеви младих за одрживи развој”, која наглашава кључну везу између дигитализације и убрзања напретка циљева одрживог развоја , истичући примарне доприносе младих у овом трансформативном процесу.

Популације младих у свету и проблеми са којима се сусрећу

Не постоји универзално прихваћена међународна дефиниција старосне групе младих. Међутим, у статистичке сврхе, Уједињене нације, без прејудицирања било које друге дефиниције које су дале државе чланице, декларишу као „младе“ особе између 15 и 24 године. Водећи се тим мерилима, данашња статистика каже да у свету живи око 1,2 милијарде оних који припадају тој старосној групи, што чини 16 % светске популације. А предвиђања су да ће до 2030. године, број младих порасти за око седам одсто, те да ће их бити око 1,3 милијарде.

Како млади у свету све више захтевају правду, једнакост и прогресивније могућности и решења у својим друштвима, потреба за решавањем вишеструких изазова са којима се суочавају постали су хитнији него икада. А то су пре свега приступ образовању, здравству, запошљавање и родна равноправност.

И млади Западног Балкана суочавају се са  сличним проблемима, као што су велика стопа исељавања, затим слаба укљученост у политички живот заједнице, али и недостатак простора за квалитетно провођење слободног времена. Такође, велики стрес проузрокује  и немогућност осамостаљивања, док се од пандемије коронавируса последњих неколико година суочавају и са менталним потешкоћама.

Младикруцијална снага за одрживи развој!

Дигитализација трансформише наш свет, нудећи могућности без преседана за убрзање одрживог развоја, а млади људи су свакако носиоци даљег развоја. Када им се  омогући адекватно образовање, млади људи су генератори иновација и модерних решења. Зато је од круцијалног значаја обезбедити им све неопходне услове за стицање образовања и вештина, потребних за допринос продуктивној економији, као и приступ тржишту рада

Технологије попут мобилних уређаја, дигиталних платформи и новонасталих иновација као што је вештачка интелигенција, имају кључну улогу у унапређењу циљева одрживог развоја. Нове генерације рађају се и развијају у дигиталном свету, те се од најранијег узраста укучују у свет дигитализације. Зато младима треба дати шансу да стоје на челу иновација, јер на младима свет о(п)стаје!

Они чине генерацију  корисника и програмера који обликују дигиталне трендове на глобалном нивоу. Зато, како се приближава рок до 2030. године за циљеве одрживог развоја, млади остају суштинска демографска група у искоришћавању трансформативне моћи технологија за решавање глобалних изазова.  

А да су млади кључ успеха у будућности сведоче и бројна одличја наших средњошколаца, која су освојили на међународним олимпијадама из природних наука (математике, физике и хемије).

Тако је на 65. Међународној математичкој олимпијади  која је од 11. до 22. јула одржана у Бату у Великој Британији, свих шест такмичара олимпијског тима Србије освојило значајна признања. У званичној конкуренцији учествовало је 609 такмичара из 109 земаља из целог света, а ученици Математичке гимназије у Београду, Стефан Шебез, Гвозден Лапчевић, Михаило Јанчевић и Новак Деспотовић, освојили су сребрне медаље, док се бронзом окитио Страхиња Сврзић, ученик гимназије „Светозар Марковић” из Ниша. Похвалом је награђен Стеван Радивојевић, ученик Математичке гимназије у Београду. Олимпијски тим Републике Србије одабран је након неколико етапа математичких такмичења, која се одржавају у организацији Друштва математичара Србије и Министарства просвете, а значајну подршку српском олимпијском тиму пружила је компанија НИС.


Подршка младима кроз програм компаније НИС

НИС као друштвено – одговорна компанија пружа несебичну подршку младима, кроз програм „Енергија знања”, покренут 2012. године. До сада је, захваљујући том програму, остварена дугогодишња сарадња са бројним образовним и научним институцијама, у виду побољшања инфраструктуре и услова за реализацију наставе и научних активности у школама и на факултетима, уз подршку природним наукама . Компанија НИС такође додељује стипендије најбољим српским студентима у складу са кадровским потребама компаније.

Поред тога, НИС пружа младима шансу да у тој компанији обаве праксу и на делу прикажу оно што су научили на факултету. Ова компанија сваке године спроводи и програм НИС Enеrgy путем којег запошљава младе талентоване људе без радног искуства.


Са друге стране, на Међународној хемијској олимпијади ове године у Ријаду у Саудијској Арабији, која је одржана од 21. до 30. јула, учествовало је 87 држава и скоро 350 ученика из свих крајева света, а  тим Србије, који су чинила четири гимназијалца, донео је четири медаље. На најпрестижнијем интернационалном такмичењу средњошколаца надарених за хемију, изузетан успех остварили су Јанко Поповић са златним одличјем, ученик Математичке гимназије из Београда, као и  матуранти Лазар Лазаревић из Ваљевске гимназије и Богдан Егер из Осме београдске гимназије, освојивши сребрне медаље. Ученик Гимназије у Ћуприји Душан Ђурђевић, донео је  бронзу. Великим тријумфом у јакој конкуренцији, српски тим гимназијалаца нашао се у самом светском  врху, указали су из Српског хемијског друштва (СХД). Покровитељ учешћа нашег тима на Међународној хемијској олимпијади била је „Нафтна индустрија Србије”

Средњошколци су засијали и на Међународној олимпијади из физике одржане у Ирану, када су се у Србију вратили са пет медаља. Тако су бронзане медаље освојили Вукашин Бабић и Михаило Радовановић из Математичке гимназије из Београда, као и Филип Голубовић, ученик Гимназије „Светозар Марковић” из Ниша, док је Тадија Јелесијевић однео бронзу у крушевачку гимназију. Андреју Дробњаковићу, ученику Математичке гимназије из Београда припало је сребро, али треба истаћи и чињеницу да је иначе, почетком јуна, постигао редак успех, освојивши пет златних медаља на међународној Стемко олимпијади у Сингапуру, где је појединачно био најбољи на свету из - математике, физике, хемије и биологије и инжењерства. И млади физичари имали су подршку НИС-а.

Ивана Бакмаз



 

Пише:
Пошаљите коментар