ЛЕТЊЕ ИЗНЕНАЂЕЊЕ У МЕСАРАМА Зашто је свињетина ЈЕФТИНИЈА него икад? ЕВО шта се крије иза драстичног пада цена
У односу на зимски период, цене свињетине у малопродаји сада су знатно ниже.
Килограм бута у новосадским месарама продаје се за око 700 динара, што је за 50 динара нижа цена у односу на пре две године када је Влада Србије Уредбом органичила цену ове категорије меса на 750 динара килограм, да би заштитила стандард купаца, пошто су цене свињетине прекомерно ишле нагоре и бут био скоро 1.000 динара. Додуше, бут се може купити и по вишој цени од 700 динара, али је разлика у цени мала, 20 до 50 динара.
И цене другог меса од свиње су ниже него раније. Килограм врата се може купити и за 590 динара. Свињска плећка и каре за 720 динара. Свежа сланина за 700 динара, а роштиљ месо за 790 динара.
Изнутрице су, такође, јефтиније, џигерица је око 200 динара, а срце 350 динара килограм. И чварци су појефтинили, килограм кошта1.100 динара, а коштали су и више од 1.500 динара. Килограм масти је 390 динара.
За разлику од свињетине, јунеће месо је скупље у односу на пре неколико месеци. Јунећи бут је скоро 1.300 динара, а рибић око 1.200 динара.
Тренутно у новосадским месарама има једино нелогичности у погледу коштања једне категорије свињетине - бекона, који је скупљи од бута и прасетине и продаје за 890 динара.
Једино што цена прасетине иде узлазном линијом. Килограм је 750 динара и та цена се не спушта. Товљачи истичу да, за разлику од пре неколико месеци, цене свињетине у малопродаји тренутно прате цену живе мере свиња од 230 динара без ПДВ-а, пошто килограм бута који је око 700 динара, кошта колико и три килограма живе мере свиња.
Напомиње да је цена бута реална и да трговци не зарађују на њиховој муци јер се бут продаје по паритету три напрема један - килограм бута кошта колико три килограма живе ваге свиња.
Уједно, кажу да с ценом од 230 динара без ПДВ-а не праве минус у производњи већ, у зависности од величине фарме, имају и зараде.
Истичу да сада имају прилику да ухране јефтиног рањеника за зимски период када се свињетина више купује због сезоне слава, Нове године и Божића, јер су прасад из увоза појефтинила. Уместо 16.000 и 17.000 динара колико су плаћали увозну прасад јер домаћих немамо, сада их купују из Данске за 13.5000 динара. - Сада смо у прилици да до Нове године утовимо јефтиног рањеника, пошто је цена кукуруза, соје и пшенице ниска. Али, не знамо како ће се цене ових пољопривредних култура кретати наредних месеци, јер је велика суша захватила соју и кукуруз и приноси ће бити знатно испод просека.
З. Делић