LETNJE IZNENAĐENJE U MESARAMA Zašto je svinjetina JEFTINIJA nego ikad? EVO šta se krije iza drastičnog pada cena
U odnosu na zimski period, cene svinjetine u maloprodaji sada su znatno niže.
Kilogram buta u novosadskim mesarama prodaje se za oko 700 dinara, što je za 50 dinara niža cena u odnosu na pre dve godine kada je Vlada Srbije Uredbom organičila cenu ove kategorije mesa na 750 dinara kilogram, da bi zaštitila standard kupaca, pošto su cene svinjetine prekomerno išle nagore i but bio skoro 1.000 dinara. Doduše, but se može kupiti i po višoj ceni od 700 dinara, ali je razlika u ceni mala, 20 do 50 dinara.
I cene drugog mesa od svinje su niže nego ranije. Kilogram vrata se može kupiti i za 590 dinara. Svinjska plećka i kare za 720 dinara. Sveža slanina za 700 dinara, a roštilj meso za 790 dinara.
Iznutrice su, takođe, jeftinije, džigerica je oko 200 dinara, a srce 350 dinara kilogram. I čvarci su pojeftinili, kilogram košta1.100 dinara, a koštali su i više od 1.500 dinara. Kilogram masti je 390 dinara.
Za razliku od svinjetine, juneće meso je skuplje u odnosu na pre nekoliko meseci. Juneći but je skoro 1.300 dinara, a ribić oko 1.200 dinara.
Trenutno u novosadskim mesarama ima jedino nelogičnosti u pogledu koštanja jedne kategorije svinjetine - bekona, koji je skuplji od buta i prasetine i prodaje za 890 dinara.
Jedino što cena prasetine ide uzlaznom linijom. Kilogram je 750 dinara i ta cena se ne spušta. Tovljači ističu da, za razliku od pre nekoliko meseci, cene svinjetine u maloprodaji trenutno prate cenu žive mere svinja od 230 dinara bez PDV-a, pošto kilogram buta koji je oko 700 dinara, košta koliko i tri kilograma žive mere svinja.
Napominje da je cena buta realna i da trgovci ne zarađuju na njihovoj muci jer se but prodaje po paritetu tri naprema jedan - kilogram buta košta koliko tri kilograma žive vage svinja.
Ujedno, kažu da s cenom od 230 dinara bez PDV-a ne prave minus u proizvodnji već, u zavisnosti od veličine farme, imaju i zarade.
Ističu da sada imaju priliku da uhrane jeftinog ranjenika za zimski period kada se svinjetina više kupuje zbog sezone slava, Nove godine i Božića, jer su prasad iz uvoza pojeftinila. Umesto 16.000 i 17.000 dinara koliko su plaćali uvoznu prasad jer domaćih nemamo, sada ih kupuju iz Danske za 13.5000 dinara. - Sada smo u prilici da do Nove godine utovimo jeftinog ranjenika, pošto je cena kukuruza, soje i pšenice niska. Ali, ne znamo kako će se cene ovih poljoprivrednih kultura kretati narednih meseci, jer je velika suša zahvatila soju i kukuruz i prinosi će biti znatno ispod proseka.
Z. Delić