ЕКСПЕРТ О КОНСТАНТНОМ УМОРУ Постоје два могућа разлога који нису наивни и како да их препознате
Свако је у неком тренутку искусио привремена осећања туге, исцрпљености и раздражљивости. Међутим, ако ова осећања потрају дуго, може бити тешко одредити шта тачно доживљавате
Иако депресија има многе од истих симптома као и сагоревање, укључујући губитак интересовања за ствари у којима је особа некада уживала, промене у апетиту, несаницу или хиперсомнију, основни узрок је сасвим другачији
Према Веновом дијаграму депресије и сагоревања, неколико симптома се преклапају, при чему се и депресија и сагоревање често манифестују као губитак интересовања за ствари које иначе волите, стална емоционална исцрпљеност и осећај празнине и безнађа.
Од дужег радног времена до повећаних захтева код куће, стрес може прожимати скоро сваки аспект вашег живота. Ако се осећате као да сте заглављени или преоптерећени и не можете да кажете да ли је у питању депресија или исцрпљеност, прочитајте у наставку шта кажу стручњаци и како можете да лечите ова стања и која је разлика између депресије и сагоревања.
Шта је сагоревање?
„Сагоревање је губитак енергије током дужег стресног периода повезаног са преоптерећеношћу“, каже терапеуткиња Бриџит Денгел Гаспард за Попсугар. Он додаје да је реч о исцрпљености, због које човек једноставно нема снаге да уради било шта додатно осим да преживи дан, а у неким тежим случајевима некима је тешко и да устане из кревета због таква исцрпљеност.
Иако се сагоревање често повезује са послом, Гаспард каже да није ограничено на то. Неговатељи чланова породице или пријатеља често се боре и са сагоравањем. Пошто се сагоревање увлачи и развија постепено, можда нећете ни схватити да вам се то дешава док се не осетите потпуно исцрпљени. Гаспард објашњава да када дођете до те тачке, оно што вам заиста треба јесте одмор. Ако ваше околности то не дозвољавају, то може подстаћи осећај немоћи, што доводи до зачараног круга синдрома сагоревања.
Симптоми синдрома сагоревања
Психотерапеут ЛаКуита Мек Никлс објаснила је да се симптоми синдрома сагоревања могу појавити у облику:
Осећај беса или туге, умора или недостатка енергије, осећај безнађа или беспомоћности, осећај укочености, несаница или хиперсомнија (повећан сан), смањење способности размишљања и концентрације,неодлучност, промене у апетиту,цинизам, осећања одвојености или искључености, смањена мотивација, физичке промене, укључујући појачане проблеме са варењем, шкргутање зубима као и симптоми прехладе и главобоље.
„Симптоми сагоревања могу се разликовати од особе до особе, али често укључују осећај преоптерећености и стреса, недостатак енергије, цинизам или негативност у вези са послом и потешкоће у фокусирању на задатке“, каже психотерапеут Џед Турнбул. Додаје да се сагоревање обично повезује са нечим специфичним, попут посла, радног окружења или радних колега и надређених. Ако мислите да доживљавате сагоревање, Турнбул саветује да себи поставите неколико важних питања, а ако одговорите са потврдним одговором на већину њих, можда доживљавате сагоревање: Да ли се осећате хронично исцрпљено?Да ли вам је тешко да уживате у послу или хобијима?Да ли се осећате као да сте стално под притиском? Да ли се повлачите из друштвених активности или односа? Имате ли проблема са спавањем?
Која је разлика између депресије и синдрома сагоревања?
Иако депресија има многе од истих симптома као и сагоревање, укључујући губитак интересовања за ствари у којима је особа некада уживала, промене у апетиту, несаницу или хиперсомнију, основни узрок је сасвим другачији. „Уопштено говорећи, сагоревање је фокусирано и повезано са областима рада, док депресију могу изазвати, погоршати и одржавати низ фактора као што су генетика, негативни животни догађаји и трауматски догађаји“, каже психолог Вивијан Оберлинг. Он додаје да сагоревање такође није медицинска дијагноза, иако ако се не води рачуна, може почети да утиче на ментално и физичко здравље особе.
Ако уклоните највећи извор стреса из свог живота, као што је проналажење новог посла, и приметите тренутно олакшање, вероватно сте „изгорели“.
,,Ако приметите да доживљавате симптоме депресије или сагоревања и да то значајно утиче на вашу способност да функционишете на дневној бази, обавезно разговарајте са стручњаком за ментално здравље. Они вам могу помоћи да боље разумете шта се дешава и како најбоље да лечите своје симптоме како бисте добили олакшање што је пре могуће." каже Оберлинг.
Како лечити синдром сагоревања и депресију?
Када се осећате укочено, безнадежно и исцрпљено, може бити изузетно тешко да се бринете о сопственим потребама, али важно је да то учините. Разговарате са доктором или психологом о својим симптомима. Ако се чини да је депресија највероватнији кривац, лечење се фокусира на три области - промене начина живота као што су укључивање физичке активности или промена окружења, терапија разговором и лекови. „Уобичајено, људи који имају клиничку дијагнозу депресије и воде рачуна о све три области виде најбоље резултате“, каже др Донован Вонг.
Стратегије за суочавање са синдромом сагоревања су сличне, али најважније је потражити помоћ. Пошто је сагоревање обично повезано са спољним факторима, Гаспард верује да је важно зауставити се и сагледати стање. Да би то урадио, Гаспард изазива своје клијенте на једноставну вежбу - прављење дневне листе обавеза. Затим подстиче своје клијенте да се запитају шта апсолутно треба да ураде. Шта се може одложити? Шта се може делегирати? Шта се може трајно отказати?
Гаспард додаје да је важно идентификовати које обавезе и навике изазивају исцрпљеност.
АЛО