ЖИВОТ ГРАДА (1): КУЛТУРНО-УМЕТНИЧКА ДРУШТВА Фолклор је светионик српске народне традиције
Због традиције коју одржава и преноси са колена на колена, фолклор у Србији има посебно место у срцима многих. Ретки су фестивали који могу да прођу без барем једног наступа фолклорних група и Културно-уметничких друштава. Управо културно-уметничка друштва јесу бастиони фолклора у нашој земљи.
У Новом Саду постоји осам културно-уметничких друштава који активно функционишу и наступају: АКУД „Соња Маринковић”, КУД „Железничар” и њихов Фолклорни ансамбл „Вила”, КУД „Нера”, КУД „Светозар Марковић”, КУД „Велико коло”, СКУД „Павел Јозеф Шафарик”, Русинско културно-просветно друштво „Матка” и Мађарски културни центар „Петефи Шандор”. Словачко културно-уметничко друштво „Павел Јозеф Шафарик” је најстарије на овој листи, основано 1920. године, док је АКУД „Соња Маринковић” настало на Универзитету у Новом Саду 1962. године и данас је једно од најквалитетнијих аматерских колектива у држави. С друге стране, КУД „Железничар” основано је 1934. године од стране Бачке епархије, док је Фолклорни ансамбл овог друштва покренут 1998. године.
– За фолклором је увек велико интересовање и код нас и у иностранству. Када одемо на неко гостовање, српски извођачи су увек звезде фестивала – истакао је председник КУД „Велико коло” Милан Веселиновић. – Код нас у „Колу” постоји више од 25 група и око 900 чланова, претежно су то млади, али имамо и пет група ветерана. Код нас долазе и они без prеthodnog искуства као и они који су већ раније стајали у полукругу.
Веселиновић је најавио и 14. по реду фестивал „Зов равнице” који ће за четири дана трајања окупити преко 2.500 учесника, и то у октобру.
Српске традиционалне игре негују се и ван Новог Сада, у приградским насељима, где већина места има своје фолкораше, а међу најактивнијима су чланови КУД „Свети Сава” из Каћа, КУД „Милица Стојадиновић Српкиња” из Буковца, КУД „Бранко Радичевић” из Кисача, КУД „Сремац” из Сремске Каменице, КУД „Варадин” из Петроварадина, Културног центра „Младост” из Футога и Фолклорног Ансамбла „Лаза Костић” из Ковиља.
Одржавати српску културу кроз игру много је захтевније у приградским местима првенствено због мањег броја становника, што само по себи диктира и мањи број чланова друштва.
– Фолклор се код нас у Футогу игра у седам различитих група, а укупно бројимо око 300 чланова – рекла је Гордана Старачек из КЦ „Младост”. – Не мислим да то што смо приградско насеље прави неку велику разлику, код нас на пример не постоји рок за упис већ су наша врата увек отворена за све, код нас играју сви од три до 73 године. Мислим да је атмосфера некако специјална због тога што немамо пуно чланова, рекла бих породична.
Б. Гуран
Фото: КУД „Велико коло” / КЦ „Младост” Футог