ŽIVOT GRADA (1): KULTURNO-UMETNIČKA DRUŠTVA Folklor je svetionik srpske narodne tradicije
Zbog tradicije koju održava i prenosi sa kolena na kolena, folklor u Srbiji ima posebno mesto u srcima mnogih. Retki su festivali koji mogu da prođu bez barem jednog nastupa folklornih grupa i Kulturno-umetničkih društava. Upravo kulturno-umetnička društva jesu bastioni folklora u našoj zemlji.
U Novom Sadu postoji osam kulturno-umetničkih društava koji aktivno funkcionišu i nastupaju: AKUD „Sonja Marinković”, KUD „Železničar” i njihov Folklorni ansambl „Vila”, KUD „Nera”, KUD „Svetozar Marković”, KUD „Veliko kolo”, SKUD „Pavel Jozef Šafarik”, Rusinsko kulturno-prosvetno društvo „Matka” i Mađarski kulturni centar „Petefi Šandor”. Slovačko kulturno-umetničko društvo „Pavel Jozef Šafarik” je najstarije na ovoj listi, osnovano 1920. godine, dok je AKUD „Sonja Marinković” nastalo na Univerzitetu u Novom Sadu 1962. godine i danas je jedno od najkvalitetnijih amaterskih kolektiva u državi. S druge strane, KUD „Železničar” osnovano je 1934. godine od strane Bačke eparhije, dok je Folklorni ansambl ovog društva pokrenut 1998. godine.
– Za folklorom je uvek veliko interesovanje i kod nas i u inostranstvu. Kada odemo na neko gostovanje, srpski izvođači su uvek zvezde festivala – istakao je predsednik KUD „Veliko kolo” Milan Veselinović. – Kod nas u „Kolu” postoji više od 25 grupa i oko 900 članova, pretežno su to mladi, ali imamo i pet grupa veterana. Kod nas dolaze i oni bez prethodnog iskustva kao i oni koji su već ranije stajali u polukrugu.
Veselinović je najavio i 14. po redu festival „Zov ravnice” koji će za četiri dana trajanja okupiti preko 2.500 učesnika, i to u oktobru.
Srpske tradicionalne igre neguju se i van Novog Sada, u prigradskim naseljima, gde većina mesta ima svoje folkoraše, a među najaktivnijima su članovi KUD „Sveti Sava” iz Kaća, KUD „Milica Stojadinović Srpkinja” iz Bukovca, KUD „Branko Radičević” iz Kisača, KUD „Sremac” iz Sremske Kamenice, KUD „Varadin” iz Petrovaradina, Kulturnog centra „Mladost” iz Futoga i Folklornog Ansambla „Laza Kostić” iz Kovilja.
Održavati srpsku kulturu kroz igru mnogo je zahtevnije u prigradskim mestima prvenstveno zbog manjeg broja stanovnika, što samo po sebi diktira i manji broj članova društva.
– Folklor se kod nas u Futogu igra u sedam različitih grupa, a ukupno brojimo oko 300 članova – rekla je Gordana Staraček iz KC „Mladost”. – Ne mislim da to što smo prigradsko naselje pravi neku veliku razliku, kod nas na primer ne postoji rok za upis već su naša vrata uvek otvorena za sve, kod nas igraju svi od tri do 73 godine. Mislim da je atmosfera nekako specijalna zbog toga što nemamo puno članova, rekla bih porodična.
B. Guran
Foto: KUD „Veliko kolo” / KC „Mladost” Futog