НЕШТО ВАС ЈЕ УЈЕЛО, а нисте сигурни ШТА: Ево који су основни симптоми УЈЕДА ПАУКА и шта треба да урадите
Ујед паука је честа појава током лета, а ево како да направите природни лек да ублажите непријатне симптоме.
Ујед паука постаје честа појава током летњих месеци, а може изазвати низ реакција. Већина угриза није опасна, али треба бити упознат са симптомима и последицама да бисте могли да делујете на време. До угриза долази углавном због самоодбране паука, а до великог броја угриза долази јер је особа притиснула паука или ушла у његову мрежу.
Како изгледа ујед паука
Угриз паука углавном личи са угризима других инсеката. Обично је неприметан, али неколико сати након обично настаје црвенило и оток, које прате осећај свраба и бола. Најлакши начин уочавања угриза јест ако сте стварно видели да вас је паук угризао. Некад угризи могу да прођу без икаквих значајниих знакова и симптома.
Који су симптоми уједа паука
Симптоми угриза паука варирају зависно од врсте паука и реакције тела, али неки од најчешћих симптома су: црвенило, отеклина, бол и сврбеж на месту угриза.
Може да дође до грчева у мишићима, умора, малаксалости, грознице и знојења, а код отровнијих паукова долази до некрозе ткива. У случају тровања особа добива осип по кожи, осећа стезање у прсном кошу, тешко дише, има главобољу и осећа врућину у табанима. Наравно, реакције су различите особе до особе, али најчешће је реч о блажим симптомима који су присутни код других убода.
Природни лек за ујед паука
Најчешће угриз паука не захтева посебно лечење. Чак и у случајевима грчења мишића, такви симптоми брзо пролазе и није их потребно посебно третирати. У одређеним случајевима угриз може да се лечи код куће. Осим дезинфекције, постоји још неколико начина ублажавања угриза.
Оперите место угриза сапуном и водом, а затим можете да ставите хладну облогу с циљем смањења боли. Лед умотајте у тканину, немојте стављати директно на кожу. Оставите облогу неких 10-ак минута и понављајте тај поступак неколико минута. Сматра се да у ублажавању сврбежа помаже паста од соде бикарбоне и воде, а многи тврде да есенцијално уље од лаванде смањује упалу.
Можете направити и природни лек. Помешајте две до три капи уља чајевца и лаванде с једном кашичицом алкохола или јабуковог сирћета. Овај природни лек намажете на место угриза три пута дневно. Исто тако, можете посегнути за аналгетицима и антибиотицима, али тада се ради о снажнијим симптомима.
Да бисте избегли угриз, носите заштитну одећу током рада у врту или шуми и проверавајте одећу и обућу пре ношења. Препоручује се да држите мрежу на прозорима.
Informеr.rs/ Дневник