ЈЕДНА ОД НАЈЛЕПШИХ ПТИЦА ГНЕЗДИ СЕ НА ПОДРУЧЈУ ОКАЊА И РУСАНДЕ Модроврана била на рубу нестанка; У Војводини станишта хране и даље погодна
НОВИ БЕЧЕЈ: Друштво за заштиту и проучавање птица Србије је, у оквиру међународног ИПА пројекта прекограничне сарадње са Мађарском, прстеновало младунце модровране.
Модроврана је једна од најлепших птица у Србији, коју су орнитолози у prеthodnе две деценије спасли са руба нестанка. Наиме, услед бројних угрожавајућих фактора са којима се ове птице сусрећу, како на својим миграторним путевима тако и на гнездилиштима, почетком 21. века у Србији су модровране биле на рубу ишчезавања, са свега 15-20 парова на крајњем северу Војводине.
Прве недеље јула, у међународно значајном подручју за птице Окањ и Русанда, у околини Новог Бечеја, Друштво за заштиту и проучавање птица Србије је организовало прстеновање младунаца модровране. Прстеновано је укупно 14 младунаца који су се налазили у четири гнездеће кутије, постављене управо да би се модровране у њима гнездиле. Истог дана су на Сланом копову прстенована и два младунца сиве ветрушке и једна млада јединка сивог сврачка, такође ретких и строго заштићених врста птица.
– Обележавање птица је изузетно значајно како бисмо упознали њихове животне навике и потребе. То лепо илуструје интересантан случај када је модроврана која је прстенована 2019. у Србији, у близини Бачке Тополе, пронађена наредне године у Африци, у Намибији. До тамо је прелетела преко 7.300 километара – појашњава орнитолог Друштва за заштиту и проучавање птица Србије Мирослав Дудок.
У овом Друштву наводе да је постављање вештачких кутија за гнежђење било кључно за опоравак гнездеће популације модроврана у Војводини у којој су станишта у погледу хране још увек довољно погодна. Захваљујући томе, популација модроврана у Војводини данас достиже чак 450 парова.
Ж. Б.