Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ФУТОШКИ ПАРК ће бити место ОКУПЉАЊА НОВОСАЂАНА Ђурић: „ЗЕЛЕНА оаза какву Нови Сад до сада није имао“

20.07.2024. 11:55 12:10
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Споразуми о додели бесповратних средстава, у оквиру Пројекта развоја локалне инфраструктуре и институционалног развоја у Републици Србији ЛИИД, укупне вредности од 9,2 милиона евра, закључени су крајем маја у Градској кући у Новом Саду, између Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и шест локалних самоуправа.

У присутству представника Француске агенције за развој, Светске банке и представницима пројектне имплементационе јединице пројекта ЛИИД, своје потписе на документа ставили су министар Горан Весић и градоначелник Новог Сада Милан Ђурић, а 3,8 милиона евра, колико је уговором предвиђено, уложено у пројекат реконструкције и уређења Футошког парка.

- Нови Сад  добија значајне своте новца за реконструкцију и уређење Футошког парка који ће се бити место окупљања Новосађана, налик Централ парку у Њујорку, са многобројним садржајима. Дакле, биће то место за уживање, зелена оаза какву Нови Сад у таквом облику до сада није имао - истиче градоначелник Новог Сада Милан Ђурић и подсећа да је прошле године потписан оквирни споразум о спровођењу овог пројекта. Инвестициона вредност уређења једног од најлепших новосадских паркова износи 448 милиона динара, скоро пола милијарде.

Ђурић наводи да је Футошки парк, површине око десет хектара, формиран у првој деценији 19. века и под заштитом је од 2006. године.

- Футошки парк је омиљен међу Новосађанима, али и међу туристима који посећују наш град и верујем да ће сада бити још лепши и функционалнији - рекао је градоначелник. - И раније смо улагали у тај парк, у изградњу заливног система, у чему нам је помогло и Министарство за заштиту животне средине 2021. године. Вредност тог пројекта, који смо заједнички финансирали, износила је око 30 милиона динара.


Изворишта лековите воде

Футошки парк је пројектован као парк за специјалну намену око Јодне бање у првој декади 19 века, на месту некадашње велике шуме која је досезала све до Футога, одакле потиче назив.

Постојање Јодне бање у Новом Саду нераскидиво је везано за изворишта лековите минералне воде. Та вода одредила је не само локацију лечилишта већ и њену здравствену делатност. У југозападном делу парка налази се плитко језеро неправилног облика, које се напаја атмосферском и подземним водама. У парку се налази више геотермалних извора. На територији парка укупно је до сада бушено седам бунара.


- Новосађани могу да очекују обнову свих стаза, увођење ограде око парка сем у Улици Николе Тесле, где се уз парк налази густа „жива” ограда - појаснио је Ђурић. - Уследиће и замена постојећег мобилијара и постављање  новог, као што су сетови за шах и они који садрже сто са две клупе, намењени за окупљаље и боравак у природи већег броја људи. Улаз из Хајдук Вељкова ће бити отворен, и биће формиран мали трг, у оквиру зелене површине. На централном делу платоа ће се организовати изложбе, галерије на отвореном и разне друге манифестације. Наравно, целокупан простор парка биће опремљен чесмама и можда оно најлепше, што сам већ поменуо, предвиђена је реконструкција језера.

Град Нови Сад чува, одржава и увећава зелене површине на својој територији, саопштено је јуче из кабинета гарадоначелника поводом, како су истакли, новог покушаја грађанског покрета „Браво!” да обмане грађане Новог Сада.

„Футошки парк не само да није угрожен нити смањен, већ ће бити реконструисан и то кроз пројекат Министарства грађевине и саобраћаја и Светске банке у вредности од 448 милиона динара. У оквиру овог пројекта обновиће се језеро које је давно пресушило, стазе, расвета, мобилијар и посадити додатно зеленило. Наиме, Одлуком о заштити Футошког парка коју је, на предлог Покрајинског завода за заштиту природе, донела Скупштина Града Новог Сада 2006. године, део површине која се у катастру води као јавни парк стављен је под заштиту, као Споменик природе „Футошки парк”, каже се у саопштењу.


Доминирају високи лишћари

Биоразноликост је веома вредна и богата. Посађене су многобројне аутохтоне и егзотичне врсте стварајући фонд са преко 100 врста и форми декоративне дендрофлоре.

Стабла се издвајају по својој декоративности и виталности. Испред саме бање на предњем платоу налази се старо стабло платана. У Футошком парку су најстарији забележени примерци ове врсте на јавним зеленим површинама у Новом Саду. Посебно су декоративна стабла пирамидалне беле тополе, мечије леске и белог бора. Парком доминирају високи лишћари, како по броју заступљених врста, тако и по броју присутних примерака. Од високих лишћара у парку се налазе и аутохтоне врсте типичне за низијске пределе – храст лужњак, бела топола, вез, ликвидамбра, стабла софоре, црног ораха и магнолије. Високи четинари су заступљени у групама или појединачно, калифорнијски либикедр  док се стабла мочварног чемпреса истичу  изузетним хабитусом и великом старошћу. За многобројне ситне животиње, сисаре, инсекте и птице парк је станиште и дом.


Додаје се да је за ово заштићено подручје утврђена и заштитна зона која не представља Футошки парк, него је део ширег простора око парка у којем се налазе грађевински објекти у јавној својини од стратешког значаја за промоцију спорта Града Новог Сада – базени „Сајмиште” и грађевински објекти у приватној својини – угоститељски објекат „Сценарио”, Хотел „Парк” и спортско-рекреативни центар „Марук”, који нису део Футошког парка.

У складу са Стратегијом развоја Града Новог Сада, у смислу развоја реконструкције и унапређења спортско-туристичких, али и парковских садржаја, неопходно је постављање јасних граница између истих. У складу са предлогом, Завод за заштиту природе је припремио нову Студију заштите за Споменик природе „Футошки парк”, у којој су површина и мере заштите заштићеног подручја (Футошког парка) остале непромењене. У складу са наведеним, изменама Плана није угожена заштита и функционисање заштићеног подручја, као ни заштита животне средине.

Ј. Вукашиновић

Пише:
Пошаљите коментар