Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

FUTOŠKI PARK će biti mesto OKUPLJANJA NOVOSAĐANA Đurić: „ZELENA oaza kakvu Novi Sad do sada nije imao“

20.07.2024. 11:55 12:10
Piše:
Izvor: Dnevnik.rs

Sporazumi o dodeli bespovratnih sredstava, u okviru Projekta razvoja lokalne infrastrukture i institucionalnog razvoja u Republici Srbiji LIID, ukupne vrednosti od 9,2 miliona evra, zaključeni su krajem maja u Gradskoj kući u Novom Sadu, između Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i šest lokalnih samouprava.

U prisutstvu predstavnika Francuske agencije za razvoj, Svetske banke i predstavnicima projektne implementacione jedinice projekta LIID, svoje potpise na dokumenta stavili su ministar Goran Vesić i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić, a 3,8 miliona evra, koliko je ugovorom predviđeno, uloženo u projekat rekonstrukcije i uređenja Futoškog parka.

- Novi Sad  dobija značajne svote novca za rekonstrukciju i uređenje Futoškog parka koji će se biti mesto okupljanja Novosađana, nalik Central parku u Njujorku, sa mnogobrojnim sadržajima. Dakle, biće to mesto za uživanje, zelena oaza kakvu Novi Sad u takvom obliku do sada nije imao - ističe gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić i podseća da je prošle godine potpisan okvirni sporazum o sprovođenju ovog projekta. Investiciona vrednost uređenja jednog od najlepših novosadskih parkova iznosi 448 miliona dinara, skoro pola milijarde.

Đurić navodi da je Futoški park, površine oko deset hektara, formiran u prvoj deceniji 19. veka i pod zaštitom je od 2006. godine.

- Futoški park je omiljen među Novosađanima, ali i među turistima koji posećuju naš grad i verujem da će sada biti još lepši i funkcionalniji - rekao je gradonačelnik. - I ranije smo ulagali u taj park, u izgradnju zalivnog sistema, u čemu nam je pomoglo i Ministarstvo za zaštitu životne sredine 2021. godine. Vrednost tog projekta, koji smo zajednički finansirali, iznosila je oko 30 miliona dinara.


Izvorišta lekovite vode

Futoški park je projektovan kao park za specijalnu namenu oko Jodne banje u prvoj dekadi 19 veka, na mestu nekadašnje velike šume koja je dosezala sve do Futoga, odakle potiče naziv.

Postojanje Jodne banje u Novom Sadu neraskidivo je vezano za izvorišta lekovite mineralne vode. Ta voda odredila je ne samo lokaciju lečilišta već i njenu zdravstvenu delatnost. U jugozapadnom delu parka nalazi se plitko jezero nepravilnog oblika, koje se napaja atmosferskom i podzemnim vodama. U parku se nalazi više geotermalnih izvora. Na teritoriji parka ukupno je do sada bušeno sedam bunara.


- Novosađani mogu da očekuju obnovu svih staza, uvođenje ograde oko parka sem u Ulici Nikole Tesle, gde se uz park nalazi gusta „živa” ograda - pojasnio je Đurić. - Uslediće i zamena postojećeg mobilijara i postavljanje  novog, kao što su setovi za šah i oni koji sadrže sto sa dve klupe, namenjeni za okupljalje i boravak u prirodi većeg broja ljudi. Ulaz iz Hajduk Veljkova će biti otvoren, i biće formiran mali trg, u okviru zelene površine. Na centralnom delu platoa će se organizovati izložbe, galerije na otvorenom i razne druge manifestacije. Naravno, celokupan prostor parka biće opremljen česmama i možda ono najlepše, što sam već pomenuo, predviđena je rekonstrukcija jezera.

Grad Novi Sad čuva, održava i uvećava zelene površine na svojoj teritoriji, saopšteno je juče iz kabineta garadonačelnika povodom, kako su istakli, novog pokušaja građanskog pokreta „Bravo!” da obmane građane Novog Sada.

„Futoški park ne samo da nije ugrožen niti smanjen, već će biti rekonstruisan i to kroz projekat Ministarstva građevine i saobraćaja i Svetske banke u vrednosti od 448 miliona dinara. U okviru ovog projekta obnoviće se jezero koje je davno presušilo, staze, rasveta, mobilijar i posaditi dodatno zelenilo. Naime, Odlukom o zaštiti Futoškog parka koju je, na predlog Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, donela Skupština Grada Novog Sada 2006. godine, deo površine koja se u katastru vodi kao javni park stavljen je pod zaštitu, kao Spomenik prirode „Futoški park”, kaže se u saopštenju.


Dominiraju visoki lišćari

Bioraznolikost je veoma vredna i bogata. Posađene su mnogobrojne autohtone i egzotične vrste stvarajući fond sa preko 100 vrsta i formi dekorativne dendroflore.

Stabla se izdvajaju po svojoj dekorativnosti i vitalnosti. Ispred same banje na prednjem platou nalazi se staro stablo platana. U Futoškom parku su najstariji zabeleženi primerci ove vrste na javnim zelenim površinama u Novom Sadu. Posebno su dekorativna stabla piramidalne bele topole, mečije leske i belog bora. Parkom dominiraju visoki lišćari, kako po broju zastupljenih vrsta, tako i po broju prisutnih primeraka. Od visokih lišćara u parku se nalaze i autohtone vrste tipične za nizijske predele – hrast lužnjak, bela topola, vez, likvidambra, stabla sofore, crnog oraha i magnolije. Visoki četinari su zastupljeni u grupama ili pojedinačno, kalifornijski libikedr  dok se stabla močvarnog čempresa ističu  izuzetnim habitusom i velikom starošću. Za mnogobrojne sitne životinje, sisare, insekte i ptice park je stanište i dom.


Dodaje se da je za ovo zaštićeno područje utvrđena i zaštitna zona koja ne predstavlja Futoški park, nego je deo šireg prostora oko parka u kojem se nalaze građevinski objekti u javnoj svojini od strateškog značaja za promociju sporta Grada Novog Sada – bazeni „Sajmište” i građevinski objekti u privatnoj svojini – ugostiteljski objekat „Scenario”, Hotel „Park” i sportsko-rekreativni centar „Maruk”, koji nisu deo Futoškog parka.

U skladu sa Strategijom razvoja Grada Novog Sada, u smislu razvoja rekonstrukcije i unapređenja sportsko-turističkih, ali i parkovskih sadržaja, neophodno je postavljanje jasnih granica između istih. U skladu sa predlogom, Zavod za zaštitu prirode je pripremio novu Studiju zaštite za Spomenik prirode „Futoški park”, u kojoj su površina i mere zaštite zaštićenog područja (Futoškog parka) ostale nepromenjene. U skladu sa navedenim, izmenama Plana nije ugožena zaštita i funkcionisanje zaštićenog područja, kao ni zaštita životne sredine.

J. Vukašinović

Autor:
Pošaljite komentar