БЕЗБЕДНО ЈЕ КУПАЊЕ НА ДУНАВСКИМ ПЛАЖАМА Квалитет воде у великој реци се редовно контролише
Редовно се контролише квалитет воде на популарним купалиштима на Дунаву у Новом Саду и околним местима и задовољавају прописан квалитет за другу и трећу класу за купање и рекреацију.
Квалитет воде на купалиштима контролише Институт за јавно здравље Војводине, а лекар специјалиста хигијене и шеф Одсека за хуману екологију примаријус др Емил Живадиновић каже да се контролишу плаже Штранд у Новом Саду, Официрац у Петроварадину, плажа у Футогу и Бегечка јама.
- У току купалишне сезоне Институт за јавно здравље Војводине врши испитивање еколошког и хемијског статуса површинске воде реке Дунав намењене купању и рекреацији, а на основу уговора са Градском управом за заштиту животне средине града Новог Сада. Сваког дана се у сезони јун-септембар узоркује и анализира вода јавног купалишта Штранд, а једном недељно се анализира површинска вода јавних купалишта Официрац, Футог и Бегечка јама. Анализирају се и прате прописани физичко-хемијски и микробиолошки показатељи у складу са националним нормативима – каже др Живадиновић.
Према његовим речима, велика посећеност реке Дунав у летњем периоду условљава сталан надзор над еколошким и хемијским статусом површинске воде ради заштите здравља људи. Праћење еколошког и хемијског статуса површинске воде представља значајан елемент управљања квалитетом вода, посебно у време наглашених посета у летњем периоду, са основним циљем заштите здравља људи, првенствено осетљиве популације (деца, труднице, стара и оболела лица).
Смисао испитивања квалитета површинских вода огледа се у сталном праћењу еколошког и хемијског статуса, посебно ради утврђивања опасности у води, процени ризика по здравље људи и околину и управљању утврђеним ризицима у циљу превенције болести.
- Сви анализирани узорци површинске воде реке Дунав са наведених јавних купалишта у овој сезони (почевши од 3. јуна) су задовољавали прописан квалитет за другу и трећу класу површинске воде, што значи да је дозвољено коришћење воде за купање и рекреацију. Са друге стране, у површинској води реке Дунав намењеној купању и рекреацији грађана евидентно је присуство микроорганизама показатеља фекалног загађења, а најчешће се издваја, али у прописаном броју, микроорганизам Ешерихија коли, показатељ свежег фекалног загађења. Због наведеног, купачима, рекреативцима и спортистима се препоручује што краћи боравак у води, избегавање гутања, умивања и пијења површинске воде, као и обавезно туширање здравствено исправном водом након купања и рекреирања у Дунаву – упозорава др Живадиновић.
Становништву које користи површинску воду за купање и рекреацију на територији Града Новог Сада, на индивидуалном нивоу се препоручује подизање нивоа здравствене, личне и опште културе понашања на јавним површинама и јавним купалиштима; избегавање контакта са загађеним површинама, животињама и видљивим отпадним материјама и информисање о статусу површинских вода намењених купању и рекреацији (медији, веб странице, огласне табле на јавним купалиштима) – истакао је примаријум Живадиновић.
Љ. Петровић