BEZBEDNO JE KUPANJE NA DUNAVSKIM PLAŽAMA Kvalitet vode u velikoj reci se redovno kontroliše
Redovno se kontroliše kvalitet vode na popularnim kupalištima na Dunavu u Novom Sadu i okolnim mestima i zadovoljavaju propisan kvalitet za drugu i treću klasu za kupanje i rekreaciju.
Kvalitet vode na kupalištima kontroliše Institut za javno zdravlje Vojvodine, a lekar specijalista higijene i šef Odseka za humanu ekologiju primarijus dr Emil Živadinović kaže da se kontrolišu plaže Štrand u Novom Sadu, Oficirac u Petrovaradinu, plaža u Futogu i Begečka jama.
- U toku kupališne sezone Institut za javno zdravlje Vojvodine vrši ispitivanje ekološkog i hemijskog statusa površinske vode reke Dunav namenjene kupanju i rekreaciji, a na osnovu ugovora sa Gradskom upravom za zaštitu životne sredine grada Novog Sada. Svakog dana se u sezoni jun-septembar uzorkuje i analizira voda javnog kupališta Štrand, a jednom nedeljno se analizira površinska voda javnih kupališta Oficirac, Futog i Begečka jama. Analiziraju se i prate propisani fizičko-hemijski i mikrobiološki pokazatelji u skladu sa nacionalnim normativima – kaže dr Živadinović.
Prema njegovim rečima, velika posećenost reke Dunav u letnjem periodu uslovljava stalan nadzor nad ekološkim i hemijskim statusom površinske vode radi zaštite zdravlja ljudi. Praćenje ekološkog i hemijskog statusa površinske vode predstavlja značajan element upravljanja kvalitetom voda, posebno u vreme naglašenih poseta u letnjem periodu, sa osnovnim ciljem zaštite zdravlja ljudi, prvenstveno osetljive populacije (deca, trudnice, stara i obolela lica).
Smisao ispitivanja kvaliteta površinskih voda ogleda se u stalnom praćenju ekološkog i hemijskog statusa, posebno radi utvrđivanja opasnosti u vodi, proceni rizika po zdravlje ljudi i okolinu i upravljanju utvrđenim rizicima u cilju prevencije bolesti.
- Svi analizirani uzorci površinske vode reke Dunav sa navedenih javnih kupališta u ovoj sezoni (počevši od 3. juna) su zadovoljavali propisan kvalitet za drugu i treću klasu površinske vode, što znači da je dozvoljeno korišćenje vode za kupanje i rekreaciju. Sa druge strane, u površinskoj vodi reke Dunav namenjenoj kupanju i rekreaciji građana evidentno je prisustvo mikroorganizama pokazatelja fekalnog zagađenja, a najčešće se izdvaja, ali u propisanom broju, mikroorganizam Ešerihija koli, pokazatelj svežeg fekalnog zagađenja. Zbog navedenog, kupačima, rekreativcima i sportistima se preporučuje što kraći boravak u vodi, izbegavanje gutanja, umivanja i pijenja površinske vode, kao i obavezno tuširanje zdravstveno ispravnom vodom nakon kupanja i rekreiranja u Dunavu – upozorava dr Živadinović.
Stanovništvu koje koristi površinsku vodu za kupanje i rekreaciju na teritoriji Grada Novog Sada, na individualnom nivou se preporučuje podizanje nivoa zdravstvene, lične i opšte kulture ponašanja na javnim površinama i javnim kupalištima; izbegavanje kontakta sa zagađenim površinama, životinjama i vidljivim otpadnim materijama i informisanje o statusu površinskih voda namenjenih kupanju i rekreaciji (mediji, veb stranice, oglasne table na javnim kupalištima) – istakao je primarijum Živadinović.
LJ. Petrović