УЧЕНИЦА МЕДИЦИНСКЕ ШКОЛЕ ТАЛЕНТОВАНА ЗА КРАСНОПИС Калиграфија не прашта грешке
ЗРЕЊАНИН: Невена Милетић је завршила други разред Медицинске школе у Зрењанину, на смеру фармацеутски техничар.
Фармација је нешто што ће јој бити животни позив, али она има посебну љубав и страст, а то је калиграфија, односно уметност лепог писања. Недавно је Невена са својим калиграфским радом на тему Николе Тесле учествовала на великом конкурсу и том приликом је добила сертификат.
- Увек сам волела да пишем, али и да посебно украшавам слова. То је открила моја наставница историје у основној школи и она ме је усмерила ка калиграфији, односно краснопису. Бавила сам се калиграфијом у основној школи, а скоро заборавила на њу кад сам кренула у средњу - прича Невена Милетић.
Стицајем срећних околности, велики Невенин таленат открила је професорка српског језика и књижевности у Медицинској школи Маја Ђукић.
- Радили смо на часу епску поезију и била је потребна илустрација, па су Невенини другари рекли да она лепо пише. И тако је почела наша сарадња - прича професорица Маја Ђукић.
Направити један калиграфски рад није једноставно ни лако.
- Прво се направи подлога, односно припреми папир. Он се затим боји кафом, за неке конкурсе сме да се пали, за неке не. Онда исцртам слова, па их попуњавам. Калиграфски се исписују цитати. У основној школи то су краћи цитати или мисли, а у средњој дужи - објашњава Невена.
Краснопис је некада био обавезан предмет у школи. Данас је руку заменио компјутер, те је очување рукописа и краснописа од посебне важности.
- Трудим се да на часовима пишемо што више. Чак смо писали имена ученика старом ћирлицом и глагољицом, тек да ђаци виде колико је то лепо. Ипак, у средњој школи нема превише времена за писање, па је неговање талента какав Невена има заиста важно - истиче професорица Ђукић.
Професори срећни кад открију таленат какав је Невена
Професорка Ђукић додаје да је јако срећна када открије ученика какав је Невена.
- На конкурсима углавном учествују основци. Средњошколаца има тек десет одсто. Немају времена, а и све мање интересовања показују како за писање тако и за читање. На наставницима и професорима је зато да кад добију овакав таленат какав Невена има, то развију и подрже - закључује Маја Ђукић.
За Невену је, осим лепог писања и посебног украшавања почетних слова, веома важна и порука коју носи цитат за који се одлучи.
- Изаберемо родољубиви или цитат са хуманом поруком. Пре слања рада на конкурс се договарамо, усаглашавамо мишљења и на крају то заиста буде лепо - наводи Маја Ђукић.
Невена додаје да за исписивање калиграфским рукописом мора да буде и добро расположена. Преко недеље је у интернату, где није атмосфера за рад, па пише преко викенда, код куће. У калиграфији нема исправљања. Кад се погреши, све мора испочетка. Невена је сада већ толико верзирана, да јој се грешке ретко дешавају. Каже да ће наставити да шаље радове на конкурсе и поред све више обавеза које има у школи.
- Мене калиграфско писање опушта, смирује, уживам о томе. Увек ћу наћи времена за ову моју страст – објашњава она.
Текст и фото: Ж. Балабан