Новосадски одборници УСВОЈИЛИ ЗАВРШНИ РАЧУН БУЏЕТА ГРАДА за прошлу годину ЂУРИЋ: Реализован велики број капиталних пројеката, МУКЕ С ЕКСПРОПРИЈАЦИЈОМ (ФОТО)
На вероватно последњој седници Скупштине Града Новог Сада у овом сазиву је усвојен завршни рачун буџета Града Новог Сада за прошлу годину, а укупни приходи и примања из свих извора финансирања су остварени у износу од 44.762.000.000 динара што представља 93,67 одсто годишњег плана.
Што се тиче укупних расхода и издатака, из свих извора финансирања, реализовани су у износу од 41.658.000.000 динара, или 87,18 одсто од плана. Осим тога, одборници су усвојили предлог о дугорочном кредитном задуживању од 3,1 милијарди динара ради измиривања обавезе за прибављање грађевинског земљишта, односно трошкова који настају на основу судских поступака, као и поступака принудне наплате.
Усвојени су и извештаји о реализацији инвестиција јавних и јавно – комуналних предузећа у градским управама за 2023. годину, а одборници су расправљали и о изменама пословања тих предузећа. Како је Град од АП Војводине добио 50 милиона динара за асфалтирање улица, мењала се и одлука о програму одржавања путне привреде за ову годину.
Уочи саднице градоначелник Новог Сада Милан Ђурић је предочио укупне остварене приходе и примања, као и укупне реализоване расходе и издатке и финансијске резултате у prеthodnoj години кроз завршни рачун. Он је нагласио да је реализован велики број капиталних пројеката и да се није одустало ни од једног великог инфраструктурног пројекта, као ни од једног давања без обзира да ли је реч о социјалним давањима, култури, образовању, спорту или здравству.
- Буџет Града Новог Сада за 2023. годину донет је у децембру 2022. године, а мењан је током прошле године два пута ребалансом и утврђен је у укупном износу од 47.787.000.000 динара. Укупни приходи и примања буџета из свих извора финансирања су остварени у износу од 44.762.000.000 динара, што представља 93,67 одсто годишњег плана. Што се тиче укупних расхода и издатака из свих извора финансирања реализовани су у износу од 41.658.000.000 динара, или 87,18 одсто од плана – навео је Ђурић. - Капитална потрошња је износила је 13.534.000.000 динара или 78,77 одсто планираног новца који смо определили буџетом за прошлу годину. Остварен је суфицит од 2.822.000.000 динара, а у ову годину пренето је у буџет 3.068.000.000 динара.
Посматрајући приходе од 2012. до 2023. године буџет Града расте из године у годину, а како је објаснио Ђурић, највеће учешће у његовом остваривању имају текући приходи, који су у 2012. години били на 15,5 милијарди динара, а 2023. године су остварени у износу од чак 37,6 милијарди динара. У таквој структури текућих прихода велику улогу има порез. Како је истакао, Новосађани су одувек били финансијски дисциплиновани и измиривали су своје обавезе, а на приходе су утицале су инвестиције како домаћих, тако и страних фирми које послују на територији Града Новог Сада.
Према Ђурићевим речима, Град годинама, као што је то случај и ове, има велике захтеве у погледу измиривања обавезе за прибављање грађевинског земљишта, а ти трошкови настају на основу судских поступака, поступака принудне наплате. Због тога постоји потреба за даљим обезбеђивањем новца за прибављање земљишта, пре свега по извршним судским пресудама које су донешене, које су у току и које се очекују.
Ђурић: Нови Сад не сме да стане
Коалиција „Удружени за слободан Нови Сад" и група грађана „Херој Миша Бачулов" одржали су уочи седнице, испред Скупштине града, конференцију за медије, јер сматрају да о задуживању града за 3,1 милијарду динара не треба да одлучују одборници из старог сазива, већ о одборници за које су гласали Новосађани 2. јуна. Скупштина, како тврде, иако има легитимно право да до конституисања новог сазива заседа у старом, али да то ипак није требало бити урађено. Због тога су затражили да се са дневног реда повуче та тачка, пошто неће бити вођена ваљана расправа и неће бити проверена потреба за исплатом толиких износа.
Коментаришући тај захтев, као и питање новинара због чега је седница заказана у старом сазиву Ђурић је рекао да опозиција која је протествовала пред седницу Скупштине Града има могућност да уђе у Скупштину, али да су они поднели више од 60 приговора на одлуке Градске изборне комисије (ГИК) што је легитмно.
- Поднели су жалбе и Вишем суду и тако у круг, уместо да смо формирали власт, па и они учествују у раду Скупштине. Имам утисак као да им се не жури и на улази у Скупштину. - рекао је Ђурић. -Град не може да стане, да се чека и да се угрози функционисање Новог Сада. Поднели су приговор на коначне резултате, па ће жалбу да поднесу, онда имају право да поднесу приговоре на верификацију мандата, па још приговора и жалби. Вођење Новог Сада, град ком избори нису поновљени ни на једном бирачком месту, је сувише озбиљан посао да бисмо се бавили таквим стварима. Стога можда ћемо тек средином јула имати коначне резултате избора у Новом Саду. За мене је то неозбиљно. Победа коалиције окупљене око СНС нија била никад убедљивија. Не видим разлог за толике приговоре, јер одуговлачимо нешто што је одавно познато. Надам се да ћемо што пре конституисати скупштину и изабрати извршну власт.
Дом за вишечлане породице
Ђурић је најавио да ће Град наставити да улаже у стабену подршку путем расписивања нових јавних позива. Након донете одлуке о предлогу о додели стамбене подршке куповином станова у јавној својини у Улици Момчила Тапавице bb. стекли су се услови да се потпишу уговори са члановима домаћинстава који су изабрани након јавног позива. У ламелу 5 биће усељено двочлано домаћинство у седам станова, трочлано у осам и четворочлано у пет станова.
На питање новинара да ли је коалиција око СНС донела одлуку ко ће бити кандидат за градоначелника, Ђурић је казао да за то има још времена.
- Избори још увек трају. Кад буду завршени, СНС ће се договорити најбоље решење ко ће водити Нови Сад - кратко је одговорио градоначелник.
- Како развој Града и други пројекти не би били обустављени или успорени, попут изградње топлане, Алмашког краја, школе на Југовићеву, уређења Мишелука, решили смо да обезбедимо додатан новац путем дугорочног кредита. Због тога је на дневни ред уврштена важна одлука о дугорочном кредитном задуживању – поручио је Ђурић. -Обавезе о којима је реч су у протеклом периоду бележе непрекидан раст. Током 2021. године износиле су 1,5 милијарди динара, током 2022. били су 2,7 милијарди динара, прошле године више од четири милијарде динара и очекујемо да ће оне додатно нарасти до краја године, према проценама близу седам милијарди динара. Неопходно је да предузмемо кораке и спречимо гомилање неизмирених или обавеза које ће нам стизати на наплату поводом судских поступака експропријација. Министарство финансија је дало сагласност за кредит од 3.100.000.000 динара. Уверни смо да ћемо ово јаким буџетом успети да измиримо без потешкоћа. План је да буде грејс период од годину дана и да кредит траје око шест година и борићемо се да не заустављамо инвестиције.
Одборници опозиције нису учествовали у раду Скупштине, док је самостални одборник Божидар Протић критиковао завршни рачун сматрајући да треба да се уради анализа зашто је буџет за три милијарде мањи од планираног, као и да ли је дефицит резултат уштеда или нечег другог. Он је казао да за одборнике који су у актуелном сазиву расправа о тој тачки дневног реда више није битна, јер ће убрзо мандати бити додељени новим одборницима. Протић је коментарисао и кредитно задуживање сматрајући да је требало препозиционирати непотребне трошкови или да буду одложени за нередну годину.
Председник одборничке групе „Александар Вучић за нашу децу” Сања Драшко истакла је да одборници у овом сазиву имају легитимитет да одрже седницу.
- Законом смо обавезени да усвојимо завршни рачун до 30. јуна. Буџет непрекидно расте, док текући приходи имају највећи утицај на њега. Подсећам да је Срспка напредна странка (СНС), са коалиционим партнерима, на изборима одржаним 2. јуна освојила највећи број гласова грађана, поново, стога не видим пробелм у сазивању седнице - одговорила је Сања Драшко.
С. Ковач