Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЗАСЕДА СКУПШТИНА ГРАДА НОВОГ САДА Завршни рачун пред новосадским одборницима

28.06.2024. 08:27 08:33
Пише:
Фото: Дневник/Р. Хаџић

Седница Скупштине Града Новог Сада, вероватно последња у старом сазиву, биће одржана данас, а међу више од 40 тачака дневног реда, ће се наћи предлог одлуке о завршном рачуну буџета Града за 2023. годину.

У њему је наведено да је Нови Сад приходовао 44.762.839.544 динара, односно три милијарде мање од планираног, потом предлози измена и допуна пословања јавних предузећа за ову годину, предлог одлуке о изменама одлуке о програму инвестиционих активности ЈГСП „Нови Сад“ и Градске управе за имовину и имовинско – правне послове, извештај о реализацији програма инвестиционих активности ЈКП „Паркинг сервис“ за 2023. годину и Градске управе за имовину и имовинско-правне послове, предлог одлуке о изменама и допунама просторног плана радне зоне у Каћу, предлог плана генералне регулације Мишелука са Рибњаком, предлог одлуке о измена и допунама плана генералне регулације новог градског центра са окружењем у Новом Саду (локалитет  хотела Парк), радне зоне у североисточном делу Града Новог Сада (локалитет Складиште нафтних деривата Нови Сад) и старог градског центра и подручја Малог Лимана у Новом Саду (локалитет Николајевска порта), предлог плана детаљне регулације простора „Ливаде 2“ на Алибеговцу у Сремској Каменици.

44.762.839.544 динара  у буџету за 2023.

Осим тога, новосадски одборници ће се изјаснити и о оставци Адријане Месаровић на функцију члана Градског већа Сада за буџет, финансије и инвестиције, пошто је у Влади Милоша Вучевића на челу министарства привреде, те о предлогу одлуке о додели стамбене подршке куповином стана у Улици Момчила Тапавице bb, предлогу одлуке о дугорочном кредитном задуживању за прибављање земљишта али и о предлогу да поједине новосадске улице, већином у Петроварадину, добију називе.


Код Рафинерије соларна електрана

Предлогом одлуке о изменама и допунама плана генералне регулације радне зоне у североисточном делу града Новог Сада (Складиште нафтних деривата) обухваћен је површина од 113.46 хектара на постојећем грађевинском комплексу Складишта деривата нафте Нови Сад (индустријско- енергетски комплекс). У склопу тога је планирана изградња соларне фотонапонске електране, укупне инсталисане снаге 6,573 MWr на земљи.


У завршном рачуну буџета Града Новог Сада за 2023. годину укупни приходи и примања, са пренетим неутрошеним новцем из ранијих година износи 44.762.839.544 динара, од чега су приходи и примања која је остварио буџет у висини од 40.702.284.524, а сопствени приходи износе 221.849.765 динара, као и неутрошен новац од ранијих година у износу од 3.838.705.253 динара, док укупни расходи и издаци износе 41.658.801.549 динара. Без новца од ранијих година буџетски дефицит би износио 1.752.545.632 динара. Наиме, за прошли годину планирана је зарада у буџету  од 47.319.176.946 динара, али је тај износ достигао 41.658.801.549 динара, односно шест милијарди динара мање од планираног, што је 87,18 одсто укупно распоређеног новца за финансирање расхода и издатака корисника буџета, односно обавеза буџета Града у 2023. години. У структури укупно остварених средстава буџета највеће учешће (91,8 одсто) имају текући приходи и остварени су у износу од 37.353.998.688 динара и мањи су за 2,2 одсто од планираних. Више од две трећине прихода (69,5 одсто) чине порези и укупно су остварени у износу од 25.955.190.986 динара. Највећи утицај на прошлогодишњи буџет имали су судски спорови за експропријацију земљишта у оквиру којих је исплаћено око 3,9 милијарди динара до почетка децембра 2023. године. Од продаје грађевинског земљишта приходовано је 1.940.382.919 милијарди, а планирано је 3.600.000.000  динара.


Улице у Петроварадину понеће имена легенди српске кинематографије

Улице у Петроварадину, Футогу и Ветренику добиће нове називе, уколико новосадски одборници усвоје тај предлог. Тако би улица у Сремској Каменици понела име Милунке Савић, српске јунакиње Балканских ратова и Првог светског рата, наредника у Другом пуку српске војске „Књаз Михаило“ и жене са највише одликовања у историји ратовања. У Петроварадину улице би могле понети називе неуропсихијатру, психотерапеуту, филозофу, књижевнику и академику Владети Јеротићу, глумцу, редитељу и продуценту Љубиши Самарџићу, глумцима Велимиру Бати Живојиновићу и Милораду Мандићу Манди, али и по истакнутом новосадском фото-репортеру Павлу Ђисалову који је током друге половине 20.века оставио неизбрисив траг у штампаним медијима, а својим објективом начинио изврсне фотографије изградње Жежељевог моста, Спенса, Булевара ослобођења, Лимана и овековечио безброј атрактивних ситуација са фудбалског терена посебно ФК Војводине.


 Уколико одборници усвоје предлог о кредитном задуживању Нови Сад ће се задужити за 3,1 милијарду динара да би могао да плати судске трошкове по пресудама за експропријацију земљишта са роком отплате од шест година, укључујући грејс период од 12 месеци, по најповољнијим условима за задуживање на домаћем финансијском тржишту.

Више од две трећине прихода (69,5 одсто) чине порези, од којих је приходовано 25.955.190.986 динара

Међу битнијим тачка дневног реда биће и предлог одлуке о изменама и допунама плана генералне регулације новог градског центра са окружењем (локалитет хотела „Парк”) како би се издвојила јавна саобраћајна површина и да се дефинишу правила уређивања и правила грађења за реконструкцију, доградњу или изградњу хотелског и пословног комплекса уз обавезну израду урбанистичког пројекта. Овим документом је обухваћена површина од 2, 66 хектара. Постојеће зеленило у потпуности се задржава, уз могућност замене старих болесних садница новим. У северном делу простора, са прилазом из Улице Новосадског сајма, налази се комплекс хотела Парк. Постојеће објекте је могуће реконструисати и доградити, а у случају изградње, могуће је подићи три нове ламеле и вишеетажне гараже. У централном делу парка, на месту старог артерског купатила и уз најстарији извор минералне воде „Светог спаса“ планира се реконструкција и ревитализација постојећег објекта уз доградњу и промену намене у едукативно – угоститељски центар. Када је реч о комплексу Јодне бање, који је проглашен за непокретно културно добро од великог значаја, планира се реконструкција и ревитализација постојећих објеката и изградња нових уместо дотрајалих.


Мишелук и Рибњак

Када је реч о планирању даљег развоја Новог Сада одборници ће разматрати предлог плана генералне регулације Мишелука са Рибњаком који би омогућио издавање информације о локацији, локацијских услова и решења о одобрење за извођење радова за које се не издаје грађевинска дозвола. Подсетимо, Скупштина Града је у марту донела одлуку о изради плана генералне регулације Мишелука са Рибњаком.


Расправљаће се и о одлуци о изради измена и допуна плана генералне регулације старог градског центра и подручја Малог Лимана у Новом Саду (локалитет  Николајевска порта) којим је обухваћена површина од 1,36 хектара. Потребно је да се преиспита важење планског решења у погледу поделе на површине јавне и осталих намена, на основу завршеног процеса реституције, односно враћању већег броја парцела у власништво Црквене општине новосадске Српске православне цркве. Стога ће бити знатно смањене планиране површине јавних намена, посебно у намени Средње школе „Светозар Милетић.”      

С. Ковач

Пише:
Пошаљите коментар