overcast clouds
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ИНЂИЈА КОРАК БЛИЖЕ ОСТВАРЕЊУ ВЕЛИКОГ ТУРИСТИЧКОГ ПРОЈЕКТА Потекла термална вода за аква-парк „Панонске терме”

20.06.2024. 09:03 09:24
Пише:
Фото: Општина Инђија

На градилишту аква-парка „Панонске терме” у Инђији инжињери су направити бушотину дубоку више од километар, а на дубини од око 1.100 метара потекла је термална вода од око 62 степени Целзијуса, капацитета 35 литара у секунди, потврдио је за „Дневник” председник општине Инђија Владимир Гак додавши да се радови изводе и на базенима у склопу будућег комплекса.

- Изузетно сам задовољан динамиком радова, као и инвеститори с којима сам пре неколико дана разговарао - рекао је Гак за наш лист. - Било нам је важно да дођемо геотермалне воде, јер без ње  нема ни аква-парка. Радови се изводе на готово седам хектара, а у овој фази биће уложено између пет и шест милиона евра. Биће то један од најлепших аква-паркова у региону. Овакву инвестицију чекали смо најмање осам година.

Пројекат нема само локални, већ и регионални значај, јер ће привући туристе из целе Војводине и више неће бити потребе да грађани за овакве садржаје одлазе у Мађарску или Словенију, потврдио је Владимир Гак.

Камен темељац за изградњу инђијског аква парка, на површини од шест хектара, положен је средином фебруара. Тада је најављено да ће се комплекс простирати на више од 16.000 квадратних метара и према проценама моћи ће да прими од 2.000 до 3.000 купача дневно. У првој фази ће бити изграђена по три отворена и затворена базена са додатним садржајима и у плану је изградња хотела. Нову туристичку понуду чиниће  12 базена, при чему су спољашњи замишљени као мала језера, као и луксузни хотел, велнес и спа центар, ауто-камп, летња позорница, паркови за децу и неколико отворених спортских терена. Садржаји у аква- -парку биће на европском нивоу, као и хотел који ће имати капацитет од око 89 соба.


Инвестиције у Кули и Србобрану

Искоришћавање геотермалног потенцијала ове године покренуто је у још две општине у Војводини - у Србобрану и Кули. У Србобрану је у јануару, из бунара крај хотела „Елан” потекла вода температуре око 60 степени, а издашности око 500 литара у минути. Тада су се састали председник општине Србобран Радивој Дебељачки и нови власник хотела, главни инвеститор пројекта Шандор Нађ, и најавили даљу реконструкцију зграде и изградњу базенског комплекса.

Два месеца касније, у марту је председник кулске општине Дамјан Миљанић потписао меморандум о сарадњи са директором компаније „Гео сејф” из Београда Миланом Мариновићем чиме је омогућено да та фирма, филијала француске компаније „Гео дип”, у наредном периоду анализира стање, спроведе истраживање геотермалних вода и могућности њихове употребе и уради студију изводљивости на територији те локалне самоуправе.


Гак је приликом полагања камена темељца истакао да је у питању инвестиција од 12 милиона евра, пета у низу таквих у власништву компаније „Вода Синђелић Руц Ждрело”, као и да ће бити отворено 150 нових радних места. Фирма која ће градити аква парк у Инђији је „Вода Синђелић Руц Ждрело” и у Србији има четири огранка и то „МДМ терме” у Врњачкој Бањи, „Млавске терме” у Петровцу на Млави и „Соко терме” у Сокобањи, док ће у Инђији бити четврти огранак.

- Ово није само забава у аква-парку, већ и запошљавање нових радника, као и употпуњавање комплекса бројним спортским садржајима у оквиру хотелске инфраструктуре - истакао је председник општине, уверен да ће у мају следеће године бити завршена изградња првих шест базена у Инђији. - Очекујемо госте из целе Србије, причамо о прелепом комплексу ко-ји ће бити регионална атракција.

Инђија је неколико пута покушала да отпочне изградњу аква-парка али до сада безуспешно. Још 2004. године су вођени разговори о изградњи тада модерног бањског компекса, у који је у то време било потребно уложити око 45 милиона евра. Планирано је да се оснује заједничко предузеће „Терме Инђија”, у којем би српска страна имала 10 одсто учешћа.


Геотермални потенцијал Војводине

Према студији коју је урадио београдски Рударско-геолошки факултет у Војводини има око 50 локалитета где је могуће геотермалне воде искористити у лековите сврхе или изградити бање. Најперспективнија подручја су северни део Војводине, уз границу са Румунијом и Мађарском, као и Срем.

По питању искоришћавања геотермалних извора наша земља и  Војводина би се могле угледати на Мађарску где, према појединим подацима, постоји око 1.300 термалних извора и 197 квалификованих лековитих вода, а њихова искоришћеност је између 80 и  90 одсто. Ти потенцијали се код нас данас користе у врло малом проценту, а највећи део постојећих хидротермалних бушотина припада компанији НИС Гаспромњефт, која их направила приликом истраживања и експлатације нафте и гаса.


Инвеститор пројекта требало је да буде словеначка бања „Терме Олимија” и општине Инђија. Словеначка страна саопштила да је потребно уложити 25 милиона евра и да ће новац бити искоришћен за изградњу центра на 5.000 квадрата, отворених и затворених базена и новог хотела са 400 лежаја, велнес и конгресним центром.

Као рок за изградњу наведен је две и по године, а план је био да се 2007. године заврши термални део будућег бањског комплекса. До релаизације пројекта никада није дошло. Потом је током 2015. године најављивана градња комплекса и то по узору на оне у Уједињеним Арапским Емиратима, а пројекат је процењен на 40 милиона евра. Аква-парк је требало да буде изграђен поред садашњег „БИГ Фешн аутлет” у Инђији.

С. Ковач

Пише:
Пошаљите коментар